gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Menemen Böreği

Konu, 'Hamur İşleri' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

börek, menemen böreği, malzemeleri neelrdir, nasıl yapılır, menemen böreği hakkında merak ettikleriniz
    Hiç duyanınız var mı bu böreği ben valla ne yalan sölim yeni duydum..

Malzemeler:
    • 3 adet yufka​
    • 3 tane yumurta​
    • 6 tane domates​
    • 8 tane yeşil biber​
    • 1 çay bardağı yağ​
    • 1 çay bardağı su​
    • 3 yemek kaşığı tereyağı​
    • 1 su bardağı galeta unu​
    • 1 çay kaşığı kekik ve tuz​
    Yapılışı:
    Doğranmış biberleri önce margarinde biraz eritin. Daha sonra küp şeklinde doğradığınız domatesleri ekleyip eritin. Üzerine yumurtaları kırın. Kekik ve tuzu da ilave edin.
    Daha sonra yufkaları tezgaha yayın. Sıvı yağ ve suyu karıştırarak yufkaya sürün. İkiye katlayarak aynı şekilde o yüzünü de yağlayın. Yufkayı dörde bölerek içine yumurtalı harçtan koyarak sarın. Önce su ve yağa daha sonra galeta ununa batırarak tepsiye dizin. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına sürün. 15 dakika pişirin. Afiyet olsun.

2. TaçSız PrenSeS

TaçSız PrenSeS Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    İlk kez duydum ve gördüm hemen denemem gerek nefis görünüyor =))

Menemen Böreği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Patatesli Menemen

Patatesli Menemen

patatesli menemen patatesli menemen tarifi melemen 3 adet orta büyüklükte patates 3-4 adet yeşil biber 1 adet domates 3 adet yumurta sıvı yağ tuz, karabiber Yapılışı: Patetesleri soyup suda yıkayın daha sonra küp şeklinde doğrayın doğradığınız patetesleri suyun içinde bekletin ki sararmasın. Yağı tavada kızdırın içine yeşil biberleri atın bir iki dakika bekledikten sonra patatesleri süzerek...
  2. Börek

Börek

Bir söylenti duyacaksınız demektir. Börek almak iyi parası kazanabileceğiniz işe gireceğiniz anlamındadır. Börek satmak insanlara faydalı bir iş yapmaya işarettir. Börek yapmak güzel ve karlı bir işe girmeye haber verir. Bir söylenti duyacaksınız demektir. Börek almak iyi parası kazanabileceğiniz işe gireceğiniz anlamındadır. Börek satmak insanlara faydalı bir iş yapmaya işarettir. Börek...
  3. Menemen Olayi

Menemen Olayi

Derviş Mehmet isminde bir yobaz ve altı silahlı arkadaşı 23 Aralık 1930 günü Menemen'e gelmişler ve camiye girerek üzerinde dini ibareler yazılı bir bayrakla, camide bulunanları ve merakla cami önüne toplananları, kendileriyle birlik olmaya davet etmişlerdir. Derviş Mehmet halka hitap ederek; "Ey Müslümanlar, ne duruyorsunuz; Halife Abdülmecit hududa geldi, Sancak-ı Şerif çıktı, gelin...
  4. Menemen olayı ve şehit Kubilay...

Menemen olayı ve şehit Kubilay...

şehit kubilay olayı kubilay olayı ile ilgili sözler anıtı ile ilgili sözler atatürkün hakkındaki sözleri 3 Aralık 1930 tarihinde Menemen'de meydana gelen irtica olayında şehit edilen öğretmen, yedeksubay Kubilay ve Kubilay'la ilgili anıt haberi (Cumhuriyet gazetesi, 11 Mart 1931) MENEMEN OLAYI Derviş Mehmet isminde bir yobaz ve altı silahlı arkadaşı 23 Aralık 1930 günü Menemen'e gelmişler...
  5. muska börek

muska börek

Muska börek yapılışı.Melekler bugün kahvaltıya komşularım geldi Allah ne verdiyse ikramlık bişeyler hazırladım poğaça börek vs vs yaptığım muska şeklindeki böreğin tarifini sizlerlede paylaşmak istedimdeneyenlere şimdiden afiyet olsun. Malzemeler: 1 paket yufka haşlanmış patates tuz karabiber pulbiber sıvıyağ Yapılışı:Patatesler ezilip baharatlar karıştırıldıktan sonra yufkalar uzun uzun...

Sayfayı Paylaş