gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Menopoza girdim nasıl beslenmeliyim?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Menopoz kadın hayatında fizyolojik ve hormonal olarak vücutta çok önemli değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Vücutta meydana gelen hormonal değişimler bir çok organ ve sistemi etkilediği gibi bazak metabolizma hızında yavaşlamaya da neden olur. Ayrıca yaşın ilerlemesi ve çalışan kadınların işten ayrılması, emekli olması gibi etkenlerle de genel olarak hareket etme oranı azalır. Bütün bu etkenler kilo almaya meyil yaratır, bu nedenle menopoz sonrası kadınların sağlıklı beslenme, hareketli yaşam tarzı (egzersiz) gibi konularda daha dikkatli olmaları gerekir. Menopozda hangi yiyecekler tüketilmelidir?
    Menopoz sonrası kadınlarda kemik yıkımında hızlanma arttığı için kemik erimesi (osteoporoz) riski artar. Bu riski azaltmak için süt, yoğurt, peynir gibi ürünler her gün tüketilmelidir. Ayrıca düzenli yürüyüş, spor kemik erimesi riskini azaltır. Haftada en az 3-4 gün yarım saat yürüyüş önerilmektedir.Süt, yoğurt, peynir gibi ürünler yağlı olanlardan değil, yağsız (diyet, light) olarak tercih edilmelidir.

00.jpg

Sebze yemekleri ve kuru baklagilleri (nohut, fasulye, bezelye, mercimek ) bol tüketmek, meyve tüketmek, kırmızı et yerine daha çok beyaz et (tavuk eti) tercih etmek, kırmızı et tüketilecekse yağsız daha eti tercih etmek, margarin ve ayçiçek yağları yerine zeytin yağı ve tereyağı tercih etmek, beyaz ekmek yerine kepekli veya çavdar ekmeği tercih etmek dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır. Haftada 1-2 kez balık tüketilmesi önerilmektedir. Yağda kızartılan yiyecekler yerine ızgara, haşlamai fırında pişirme türleri tercih edilmelidir.

Bol su içmek hayatın her döneminde olduğu gibi menopoz döneminden sonra da önemlidir. Kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerin aşırı tüketilmesi kemik erimesini arttırabilir ve sıcak basması gibi şikayetleri arttırabilir. Bu nedenle açık çay, ıhlamur, ada çayı tüketilmeli ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Menopozda hangi yiyeceklerden kaçınmak gerekir?
    - Kızartma türü yağlı yiyecekler
    - Sucuk, salam, sosis v.b yiyecekler
    - Çikolata, tatlı, şekerli, kremalı yiyecekler, kola türü içecekler
    - Hamur işi, fast food, pizza, hamburger, poğaça, kek, bisküvi, cips türü yiyecekler
    - Tam yağlı peynir, yoğurt, süt
    - Margarin yağlar, tere yağı, kuyruk yağı
    - Aşırı tuz tüketiminden kaçınmak gerekir.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi durumlar mevcutsa doktorunuzun beslenme konusunda ek önerileri ve uyarıları olabilir, bunları da ayrıca dikkate almalısınız.

Hayatın daha erken dönemlerinde olduğu gibi menopozda da doğru ve sağlıklı, dengeli beslenme kadının hipertansiyon, şeker, kanser, kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklardan korunmasını, normal kilosunu korumasını, kemik erimesinin önlenmesini sağlar.

Menopoza girdim nasıl beslenmeliyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Menopoza girerken nasıl beslenmeli?

Menopoza girerken nasıl beslenmeli?

Menopoz döneminde, kilo artışı, ateş basması, depresyon ve sinirlilik hali, terleme - kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşar kadınlar. Bu gibi sorunları indirgemek, aslında hiçte o kadar zor değil Melek'lerim. Diyetisyen Müge Arslan menopoz dediğimiz karanlık ve korkulu yolu aydınlık ve güneşli bir yola çevirmek için 14 altın beslenme tüyosunu paylaşıyor Melek'ler: 1. Her öğünde besin...
  2. Menopoza girdiğimi nasıl anlarım

Menopoza girdiğimi nasıl anlarım

Arkadaşlarım 40 yaşındayım acaba menopoza mı giriyorum. Adetlerim inanılmaz düzensiz yeni doğum yaptım yani yeni derkende toplamda 4 ay oluyor ama lekelerim geldi ve bitti, birazcık sinir harbi var belimin ortasıda kopuyor acayip ağrıyor. Sanki regl olacağım gibi oluyor ama nafile. Menopoza girdiğimizi nasıl anlarız, olan varsa bana yardımcı olabilir mi
  3. Kanaryalar Nasıl Beslenmeli ?

Kanaryalar Nasıl Beslenmeli ?

Kanaryaların Beslenmesi Kanaryaların Beslenmesi Nasıl Olmalı Kuş besleyen ya da beslemek isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için kanaryaların beslenmesi hakkında sizleri bilgilendiriyoruz :) Doğada yaşayan her canlı gibi kanaryada düzenli ve dengeli beslenmeden yoksun bırakılırsa bunun etkileri görülür. Kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için vücut ihtiyaçlarına ve...
  4. Menopoza girdim saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?

Menopoza girdim saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?

Bu konu ; menopoz döneminde saç dökülmesine karşı önlemler ile ilgili bilgi vermektedir. Kadınların vücut yapılarında ciddi bir değişim olan menopoz dönemi sıkıntılı bir süreçtir. Bu dönemde vücudun verdiği tepkiler kimi zaman kadınları korkutsa dahi tıbbın önerileri sonsuzdur. Menopoz dönemine giren meleklerimize önerimiz, bu dönemde saç dökülmeleri olabilir ve bunun için çeşitli önlemler...
  5. menopoza giren annem depresyonada mı girdi :S

menopoza giren annem depresyonada mı girdi :S

Kızlar annem menopoza girdi girmesine de sanırım girmişken depresyona da gireyim dedi :S Şaka bir yana kendini hep kötü hissediyor.Bir ağlıyor bir gülüyor. Acaba emnopoza girilince peşinden depresyon da mı geliyor? Ne yapacağım ben?

Sayfayı Paylaş