Menü mü Mönü mü ? | Melekler Mekanı FORUM - 26 Ağustos 2016

Menü mü Mönü mü ?

Konu, 'Sorularınız & Sorunlarınız' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    menümü mönümü mönü mü menü mü menü mönü Merak ediyorum melişler Menü mü mönü mü ?

Googleyede yazdım sözlüktende baktım ikiside oluyor anlamadım ki ben hangisi doğru bir yardım ediverin melişler.

2. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    423
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım menü genel anlamda seçenek kısmı için...Mönü ise sadece yiyecek ve içecekleri içeren kısım :)

3. aysegül87

aysegül87 Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    ben menü olarak biliyorum

4. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Ay karışık ya :S sinir bozucu

5. sudembeyaz

sudembeyaz Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    Ödül Puanları:
    63
  6. yarennnnnnn

yarennnnnnn Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    :kahve: mönü

7. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    580
    Ödül Puanları:
    0
  8. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83
    Tatlım TDK'nın sitesine bakarsak ikisi de doğru.:) Zaten menü Türkçe'ye Fransızca'dan girmiş bir sözcüktür. Biz yabancı sözcükleri genelde dilimize uydurarak katmışız. Mesela television normalde "televijın" diye okunurken biz onu dilimize uydurup televizyon demişiz. Bunun gibi bişey işte.

aysen* bunu beğendi.
  9. Kayıtsız

Kayıtsız Forum Okuru

Tabi ki mönü menü İngilizce'de doğrusu mönü

10. Yalçın kurt

Yalçın kurt Forum Okuru

Aslı Türkçe de mönüdür. Almanca da menü olarak geçer.

11. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.678
    Ödül Puanları:
    113
    menü Fr. menu
    is. 1. Yemek listesi. 2. Sofraya çıkarılacak yemeklerin hepsi. 3. bl. Komut veya seçenek listesi.

Güncel Türkçe Sözlük
    --------------------------------------------------------------------------------
    menü İng. menu

BSTS / Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
    --------------------------------------------------------------------------------
    menü Fr.menu
    1. Yenecek yemeklerin listesi: § “Bilir misiniz bir gün bir mezat yerinde bir yığın eski lokanta menüsü buldum.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 301. 2. Sofraya çıkarılacak yemeklerin hepsi. 3. bilişim Komut veya seçenek listesi.

Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü

Kısacası şu anda TDK'na göre menü kelimesi doğru olan. Mönü olarak arttırdığınızda kelime çıkmıyor ancak menü olarak arattırdığınızda çıkıyor.

12. aysen*

aysen* Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    143
    Ödül Puanları:
    43
    fransizcadan devsirme bir kelime menu olarak yazilip fr de monu okunuyor.

13. didem_741

didem_741 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    8
Menü mü Mönü mü ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Düsündün mü?

DÜŞÜNDÜN MÜ..? Taş altında böcekleri Kırda açan çiçekleri Beyaz, kırmızı renkleri Kim yarattı düşündün mü.? Deryaları denizleri Parmak ucundaki izleri Semadaki yıldızları Kim yarattı düşündün mü.? Senin güzel kaşını Ekmeğini aşını Bedenindeki başını Kim yarattı düşündün mü.? Bakan elâ gözlerini Yükü çeken dizlerini Yazlarını, güzlerini Kim yarattı düşündün mü.? Dağlar, taşlar, ağaçları...
  2. Yağcı Müdür

Son dönemde bazı bürokratlar yerel seçim öncesinde belediye başkanlığı adaylığı için akla gelmedik yağcılık örnekleri sergiliyor. Son örnek Burdur'dan. Burdur İl Milli Eğitim Müdürü bugüne kadar hiç bir dönemde rastlanmadık bir olaya imza attı. Müdür RecepYiğit, "hükümete yakın zannettiği" Yeni Şafak ve Star gazetelerinin okullarda öğrencilere aldırılması için talimat gönderdi....
  3. Müdür

İş yerinde sorun yaşayabilir, hatta işinizden bile olabilirsiniz demektir. İiş yerinde sorun yaşayabilir, hatta işinizden bile olabilirsiniz demektir
  4. GÜLÜM müsün ÖLÜM mü

Ne denir böyle bir durumda bilmem ki.. Sanki bütün kelimelerim kifayetini yitirdi.. Sustu isyanlarım, haykırışlarım, umutsuzca kucağıma düştü göklere uzanıp seni dilenen ellerim.. Son bir umudum vardı, ama artık onu da kaybettim.. Senin için, senin adına her gün binlerce kez yanarken ben, ne fayda senin haberin bile yok bundan! Evet, benim de hatalarım, yanlışlarım vardı kabul! Ama ya sen?...
  5. mümkün mü??

Bir insanı sevmek ve asla dönmeyeceğini bile bile boş bir ümitle onu beklemek ne kadar acıymış. aslında sende farkında oluyorsun boş bir umut olduğunun ama yine de bekliyorsun. lanet olası sevda böyle bir şey. neden, ne zaman, niye bu gibi soruları soramıyorsun ki kendine. çünkü bir anda onda buluyorsun kendini. hiçbir şey gelmiyor aklına onunlayken. onunlayken dediğimde uzaktan gülüşünü...

Sayfayı Paylaş