gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

meslek liseleri için sınavsız geçiş hakkında bilgi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Meslek lisesinde okuyorum ve meslek liselerinde sınavsız geçiş hakkı nasıl uygulanıyor öğrenmek istiyorum.Teşekkürler şimdiden..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    4702 sayılı Kanun’un 2. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanun’un 45. maddesi, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebileceği hükmünü getirmiştir. Bu yasa maddesiyle öğrenciler kendi alanlarındaki önlisans (2 yıllık) programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.
    Öncelikler nelerdir?

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP8Ortaöğretim Başarı Puanı) ’si yüksek olan

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

meslek liseleri için sınavsız geçiş hakkında bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sınavsız geçiş kalktı mı

Sınavsız geçiş kalktı mı

Arkadaşlarım dikey geçiş kalktı mı bununla ilgili bir bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur
  2. Mesleki Sorumluluk Sigortası Hakkında Bilgiler

Mesleki Sorumluluk Sigortası Hakkında Bilgiler

mesleki sorumluluk sigortası nedir nasıl yapılır sözleşmesi çeşitleri ile ilgili bilgiler burada melekler Forumumuzda daha önce sorumluluk sigortalarından bahsetmiştik melekler :) Şimdi de merak edenler için mesleki sorumluluk sigortaları hakkında bilgiler vereceğiz; Bu sigorta sözleşmesi ile sigortalının poliçede belirtilen ve ilgili taraflarca konusu tarif edilerek sınırları çizilen...
  3. 2012 sınavsız geçiş hakkı

2012 sınavsız geçiş hakkı

Bizleri mahveden körelten şu sınav sisteminde sınavsız geçiş nasıl oluyor bilgi verin lütfen
  4. Hızlı Geçiş Sistemi Satış Yerleri hakkında bilgiler

Hızlı Geçiş Sistemi Satış Yerleri hakkında bilgiler

HGS Hızlı Geçiş Sistemi Nerden Alınır Hızlı Geçiş Sistemi HGS Satış Yerleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu yazımızda HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi satış yerleri hakkında bilgiler sunuyor ve otoyol ücretleri hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlarımızı bu sayfamıza davet ediyoruz. 8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5...
  5. Öğrencilere 2013 Sınavsız İkinci Üniversite Şartları Hakkında Bilgiler

Öğrencilere 2013 Sınavsız İkinci Üniversite Şartları Hakkında Bilgiler

Bu konu; sınavsız 2. üniversite şartları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Anadolu Üniversitesinden yapılan bir açıklamayla, öğrencilerin okudukları bölümden farklı bir diğer bölümü okuma hakkı için gerekli olan şartlar konusunda bilgiler yayınlandı. İşte konuyla ilgili detaylar ve 2.üniversite için gerekli şartlar.. Anadolu Üniversitesinin yeni sistemiyle artık hayal...

Sayfayı Paylaş