Metabolic Balance sistemiyle ilgili soru ve cevaplar

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Metabolic Balance sistemiyle ilgili soru ve cevaplar
Fazla kilolarından kurtulmak isteyen Melek'lerimize ve bizi ziyaret eden misafirlerimize; beslenme uzmanları ve dokdorlar tarafından geliştirilen, kilo düzenleyici metabolizma programı olan metabolic balance uygulamasından bahsedeceğiz bu yazımızda.

Evet sevgili melek'ler, metabolic balance hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı aşağıdadır!

84d36d6cd01aa1.jpg

Dr. Wolf Eckhart Funfack'e göre; az ve sık yiyerek kilo verenler kalori yakıyor, diyeti bırakınca verdikleri kiloları hemen geri alıyorlar. 'Metabolic Balance' sisteminde ise yağ yakıldığı için kilolar geri gelmiyor.

Bilinen bütün diyetler az ve sık yemeyi öğütlerken, 'Metabolic Balance/Metabolic Denge' sistemi günde üç kere, beş saat ara ile beslenmeyi öneriyor. Programın yaratıcısı Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Alman Doktor Wolf Eckhart Funfack, 'Metabolic Balance' sistemiyle ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor:

* Birçok diyet ana kural olarak az ve sık yemeyi önerirken, siz tersini öneriyorsunuz, neden?
Herkes sık yemeyi önerebilir ama unutmamak lazım ki, vücudun besinleri rahatlıkla sindirebilmesi için makul bir dinlenme zamanına ihtiyacı vardır. Her ara öğün metabolizmanın dengesini bozarak, insülin düzeyini yükseltiyor ve acıkma ataklarını tetikliyor. 'Metabolic Balance' sisteminin en önemli kurallarından biri, günde üç öğün yemek. Diğeri de öğünler arasında beş saat ara vermek. Bu nedenle beş saatlik mola süresine sadık kalmak büyük önem taşıyor. Beş saat aralıkla beslenince, vücutta insülin seviyesi düşüyor ve yağ yakımı gerçekleşiyor.

* Yani az ve sık yemek bir diyet masalı mı?
Sık ve az yediğiniz zaman kalori yakarsınız. Dolayısıyla diyeti bırakıp normal beslenmeye dönünce, vücut kalori kaybettiği için verdiğiniz kiloları kolayca geri alırsınız. Biz buna 'Yoyo etkisi' diyoruz. Oysa 'Metabolic Balance' ile kalori değil de yağ verdiğiniz için, kolayca kilo almazsınız.

KİŞİYE ÖZEL PROGRAM
* Sistemde kadın ve erkekler için farklı uygulamalar var mı?
Zaten sistemin en önemli özelliği kişiye özel olması. Program hazırlanırken; kişinin kan değerleri ölçülerek, parmak izi gibi kişiye özel bir beslenme programı çıkarılıyor. Yani programı uygulayan kişinin kadın veya erkek olması fark etmiyor. Yalnız kişiye uygun beslenme programı hazırlandıktan sonra, gramajlarda bazı farklılıklar ortaya çıkıyor. Örneğin, aynı öğünde aynı besini yemesi gereken daha kilolu erkeklere, kadınlardan daha fazla gramaj veriliyor. Erkeklerin bir öğünleri kadınlara verdiğimiz gramajdan normalde yüzde 10-20 daha fazla oluyor. En önemli fark bu.

* Erkekler mi, yoksa kadınlar mı daha kolay kilo verebiliyor?
Erkekler farklı bir vücut yapısına sahip oldukları için daha avantajlı aslında. Vücuttaki yağlar genel olarak kaslarda yakılır. Erkeklerde de kas oranı daha yüksek olduğu için, daha çabuk ve daha fazla kilo verirler. Vücut tiplerini genelde elma ve armut olarak ikiye ayırıyoruz. Elma vücut, karın bölgesinde fazla yağlanma olan; armut ise basen bölgesinde fazla yağlanma olan vücut tipi. Genelde erkekler elma tipi vücuda sahiptir. Karın bölgesinde yağlar hafiftir, beyaz dediğimiz yağlardandır ve daha çabuk erir. Armut tipinin göstergesi olan basen bölgesindeki yağ dokuları ise daha sıkıdır, o yüzden erimesi biraz daha zordur. Ama şunu da unutmamak lazım; bazı kadınlar da elma formunda olabiliyor. Onlar da daha çabuk yağ yakıyor.

Sistemle selülitler de azalıyor

'Metabolic Balance' sisteminin bir başka yararı da cilt üzerinde görülüyor. Önerilen 'kişiye özel beslenme programı' uygulandığında, selülitlerde ciddi şekilde azalma oluyor. Çoğu diyette kilo verirken görülen sarkmalar, deride gevşemeler bu sistemde görülmüyor. Yüzde sivilce, akne gibi istenmeyen durumlar varsa, 'Metabolic Balance' ile önerilen beslenme programından sonra bu sıkıntılar ortadan kalkıyor. Özellikle bol su tüketilmesi önerildiği için cilt canlanıyor ve pürüzsüzleşiyor.

* Menopoza giren kadınlara da bu sistemi öneriyor musunuz?
Sistem menopoza giren kadınlarda da çok başarılı oluyor. Bunun sebebi; kadınların menopoz ile bozulan hormon sistemlerinin 'Metabolic Balance' metabolizma programı ile dengeye girmesi. Menopoz sonrası bu programı uygulayan kadınlar çok terlemiyor. Ateş basması şikayetleri daha az oluyor. Kendilerini daha enerjik hissediyor ve daha rahat hareket ediyorlar. Menopoza giren kadınlar genellikle yorgun ve mutsuz olur. Bu programını uygulayanlar ise daha mutlu ve güçlü hissediyor. Uykuları düzene giriyor ve rahat uyuyorlar.

'Uygulaması hiç zor değil!'

Feyza Yozgat, bol miktarda su içtiği için cildinin güzelleştiğini söylüyor.

'Metabolic Balance' sistemini bir arkadaşım Almanya'da öğrenmiş ve bana anlatmıştı. Türkiye'ye geleceğini duyunca internetten araştırdım ve ofislerini buldum. İki yıl önce doğum yaptığım için 15 kilo almıştım ve doğum sonrasında bu kiloları vermekte zorlandım. Çok hareketli bir işim var. Bu kadar aktif bir iş içinde kilo problemi yaşıyordum ve ağır vücutla hareket etmekte zorlanıyordum. Hatta sağlık problemleri bile yaşadım. Spor yapmak isterken ilk gün sakatlandım.

ÇOK DİYET DENEDİM
Bu yaşıma kadar maalesef bana neyin iyi geldiğini çok iyi seçememişim. Gençken yedi yıl voleybol oynadım, o zaman gençliğin ve spor yapmanın avantajıyla ne yesem yakıyordum, yağa çevirmiyordu. Ama hamilelik ve sonrasında kilolarım nedeniyle ne yapacağımı bilemez hale geldim. Bir sürü diyet denedim. Sürekli iki kilo alıp, iki kilo veriyordum. 'Metabolic Balance' programına başlarken önce çok detaylı bir kan testinden geçtim. Sonuçlara göre önerilen beslenme programına harfiyen uymaya başladım. Yeme alışkanlıklarım değişti. Benimki, uygulaması zor bir program değildi, hiç aç kalmadım. Hatta kendimi çok enerjik hissettim. Şu ana kadar 10 kilo verdim. İki beden inceldim. Karın bölgesinden daha fazla gitti. Gördüm ki 'Metabolic Balance' vücut şeklinizi de düzeltiyor. Voleybolcu olduğum için kol bölgemde yağ birikimi vardı, onlar da inceldi. Yüzümde de çökme gibi bir şey söz konusu olmadı.

Yozgat'ın programı

• Yemeğe et yiyerek başlıyorum. Bir öğünde 130 gram et yeme hakkım var.
  • Bir restorana gittiğimde, yemekten önce verilen zeytin yağı ve ekmek yerine önce ana yemeği yiyorum.
  • Yıllardır yemediğim pırasa, kereviz gibi sebzelerin bana ne kadar yararlı olduğunu öğrendim.
  • Meyveyi çok severim. Eskiden bir oturuşta sekiz tane mandalina yerdim. Şimdi meyve listemde turunçgiller yok. Bolca elma, kavun ve havuç yiyorum.
  • Haftada beş yumurta, günde beş dilim çavdar ekmeği yiyebiliyorum.
  • Öğlen yemeğinde salata yerine haşlanmış sebze yiyorum.
  • Bir öğünde et, sebze, ekmek ve üzerine meyvemi yediğimde çok doymuş oluyorum zaten. Beş saat boyunca hiç acıkmıyorum.

Ağır spor yaparken değil uykudayken yağ yakılır!

Dr. Wolf Eckhart Funfack'in uyguladığı 'Metabolic Balance' sistemi, pek çok tabuyu yerle bir ediyor. Sistemde, ağır spor önerilmiyor. Sekiz saatlik uyku ise kalıcı kilo vermeyi sağlayan sistemin olmazsa olmazlarından..

Metabolic Balance/Metabolik Denge' programının yaratıcısı Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Alman Doktor Wolf Eckhart Funfack, vücudun uyurken yağ yaktığını söylüyor. En az sekiz saatlik uykunun kilo vermek için şart olduğunu belirten Dr. Funfack, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor...

* Uykusuzluk kilo aldırıyor mu?
Vücut, yağı en çok uykudayken yakıyor. Minimum sekiz saat uyku düzenini korumanın çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla uykusuzluk da kilo vermeyi zorlaştırıyor.

SPOR YASAĞI VAR
* 'Metabolic Balance' programında spor önermiyor musunuz?
Sistemin spor olayına bakışı farklı... Dört aşamadan oluşan programın sıkı döneminde, spor yapılması tavsiye edilmiyor. Daha doğrusu; 'Metabolic Balance'ın hazırlık ve sıkı dönemlerinde kas geliştirici egzersizler önerilmiyor. Bir gram yağ yakımı için iki litre civarı oksijene ihtiyaç var. Bir gram karbonhidrat yakımı için ise 0.9 litre civarı oksijene ihtiyaç olduğu için, ağır ve kas geliştirici egzersizlerde yağ yakımı gerçekleşemiyor. Bu nedenle sadece yürüyüş gibi hafif egzersizler öneriliyor. Spor yaparken daha ziyade karbonhidrat yakılır. Bizim amacımız ilk etapta yağ yakmak olduğu için ağır sporları programın üçüncü aşamasından sonra öneriyoruz. Yürüyüş gibi hafif sporlar ise programın her aşamasında yapılabilir.

HASTALAR UYGULAYAMAZ
* Ne tür şikâyetleri olanlar bu programa katılabiliyor?
'Metabolic Balance' sisteminin hastalıkları iyileştirmek gibi bir iddiası yok. Ama program, fazla kiloları atmayı sağlamanın yanı sıra zayıf insanlarda da; 'metabolik sendrom' denilen tansiyon, diyabet Tip2 ve hormon sorunları gibi şikayetlere destek oluyor. Ayrıca dengeli beslenmek, sağlıklı şekilde kilolarını kontrol altında tutmak, şeker ve metabolizma dengesini kurmak isteyenler de programa katılabiliyor. Hamileler, epilepsi hastaları ve böbrek rahatsızlığı olanlara ise sistemi önermiyoruz.

14 GÜNÜ ÇOK SIKI DİYET
* Program ne kadar sürüyor?
Hazırlık dönemi olan birinci aşama iki gün sürüyor. Laboratuvar tahlilleri doğrultusunda, kişiye özel bir beslenme planı yapılmalı. İkinci aşama sıkı dönem olarak tanımlanıyor ve kişinin durumuna göre en az 14 gün sürüyor. Bu dönemde vücudunuz, kendisini yeni sağlıklı beslenme planına göre ayarlıyor. Siz, bu doğrultuda vücut kilolarınızda ortaya çıkan değişikliği fark edecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Rahat dönem olan üçüncü aşamada beslenme programına ek yiyecekler ilave ediliyor. Üçüncü aşamada artık dikkatlice, ikinci aşamada izin verilmeyen besinleri ve miktarları denemeye başlıyorsunuz. Bu süreçte size en iyi uyan beslenme şeklini bulacaksınız. Dördüncü aşama ise hayat boyu süren koruma dönemi olarak tanımlanıyor. Dördüncü aşama sınırsız olup, yeni kilonuzdan ve halinizden memnun olmakla başlar. Elde ettiğiniz başarıyı, beslenme ve hareketlerinize de uyguladığınızda nasıl bir değişim geçirdiğinizi göreceksiniz. Artık bu kuralları uygulamaya devam ederek kendinizi koruyabilirsiniz.

* Çavdar ekmeği yiyin!
'Metabolic Balance' sistemi uygulanırken, elma kadar önemli bir başka besin maddesi de çavdar ekmeği. Çavdar ekmeği en uzun süre tok tutan tahıllı ekmek olarak biliniyor. Hiçbir yan etkisi olmayan bir tahıl olan çavdar, şekerin kana karışma süresini uzatıyor. Dolayısıyla çavdar ekmeği yiyen kişi daha uzun süre tokluk hissediyor.

* Bol su için!
Sistemin temel kurallarından biri de bol su içmek... Miktar kiloya göre değişse de, kişinin günde en az iki litre su içmesi gerekiyor. Çok kilolu kişilerde bu miktar değişebiliyor.

* Sızma zeytinyağı yiyin!
Sisteme göre zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı yemek önemli bir fark yaratıyor

'Metabolic Balance' programını Türk asıllı bir Alman olan kişisel gelişim danışmanımdan duydum. Türkiye'deki ilk uygulayıcısı oldum.

Daha çok belden zayıfladım

Ümit Kılıç (36) / Üst düzey yönetici

13 KİLO VERDİM
Programı iki ay sıkı bir şekilde uygulayınca, 97 kilodan 84 kiloya indim. Yani iki ayda 13 kilo verdim. Oysa 2008 yılının ocak-ekim ayları boyunca bir sürü diyet uygulamış, en son düşük kalori diyetiyle dokuz kilo vermiştim. Artık hevesim kırılmıştı. Düşük kalori diyetinde bir sınıra gelmiştim. Bundan sonra hiçbir şey yememem gerekiyordu. Bir yerde tıkandığımı hissedince 'Metabolic Balance' programına başladım. Çok da memnun kaldım. Çok hızlı kilo verenlerde deride sarkma ve çatlaklık gibi şeyler oluşuyor. Bende öyle bir şey olmadı. Ağırlıklı olarak bel bölgesinde biriken kilolarımı verdim bu sırada bacaklarım da inceldi. Bedensel olarak inceldim aslında, iki beden zayıfladım.

14 GÜN SIFIR YAĞ
Programa başlamadan önce ayrıntılı bir kan analizi yapıldı ve üç öğünde üçer alternatifli bir beslenme programı çıktı. Sıkı dönemde verilen gramaj ölçüsüne harfiyen uyacak şekilde, ilk 14 gün boyunca sıfır yağ tükettim.

Diyet mönü kullanılmıyor

• Kahvaltıda 210 gr. yoğurt, bir meyve ve çavdar ekmeği yiyorum.
  • Bence bu programın en önemli özelliklerinden biri; kesinlikle diyet mönü kullanılmaması. Light değil, tam yağlı yoğurt yiyorum.
  • Öğle yemeğinde tavuk veya hindi, 120 gr. sebze ve çavdar ekmeği yiyorum.
  • Yemeğe protein ile başlıyorum. Protein kan şekerinin yükselme hızını yavaşlattığı için acıkmayı geciktiriyor.
  • Öğünler arasında mutlaka beş saat ara veriyorum.
  • Tek çeşit protein yemeye dikkat ediyorum. Sabah peynirle başladıysam, gün içinde başka peynir yemiyorum.
  • Her gün mutlaka bir elma yiyorum.

Pastayı yemeye kremadan başlayın

Pasta ve baklava gibi besinler vücuttaki şeker oranını artırdığı için, pasta yemeye önce kremadan başlamak gerekiyor. Yemeye proteinden başlayınca insülin salgılaması gecikiyor. Böylece insülin hızla yükselmiyor. Baklavadan önce ceviz yemek de şekerin yükselmesini engelliyor. Aynı şekilde alkol almaya başlamadan önce biraz fındık fıstık yemek ve birkaç dakika beklemek gerekiyor. O zaman kandaki şeker oranı düşük kalıyor, yani insülin salgılanması gecikiyor. Metabolizma çalışmaya devam ediyor. İnsülinin düşük kalması ise vücudun yağ yakmasına büyük oranda yardımcı oluyor.

Bu diyet çocukların boyunu 12 santim uzatıyor!

Doktor Funfack, 'Metabolic Balance' sisteminin çocuklar için de yararlı olduğunu söylüyor: Hem kısa zamanda kilo veriyorlar, hem de özellikle gelişme çağındaki çocukların boyları 10-12 cm'e kadar uzuyor.....

Metabolic Balance sistemi çocukların boyunu uzatmakla kalmıyor, obez çocukların daha hareketli hale gelmeleri sonucu çok daha rahat kilo vermelerini sağlıyor. Hiperaktif çocukların sakinleşmeleri için de bu program birebir.

'En İyi Sağlıklı Beslenme Tarzı' ödülünü alan 'Metabolic Balance', şu an dünya çapında 300 bin kişi tarafından uygulanıyor. Sistemin kurucusu Dahiliye ve Beslenme Uzmanı Alman Doktor Wolf Eckhart Funfack, 'Metabolic Balance'ın çocuklar üzerindeki etkisini anlattı:

* 'Metabolic Balance' sistemini çocuklar da uygulayabiliyor mu?
Program, sekiz-dokuz yaşını geçmiş çocuklar tarafından uygulanabiliyor. 'Metabolic Balance' ile beslenen çocuklarda insülin seviyesi daha düşük oluyor. İnsülin fazlalığı büyüme hormonunu olumsuz etkiler. Dolayısıyla, bu programı uygulayan çocukların vücutları büyüme hormonu salgılar ve gelişimleri daha da hızlanır.

* Ergenlik çağındaki obez çocuklar için bu program öneriliyor mu?
Aslında yemek alışkanlıkları değişince, hareketlilik daha da artıyor. Hatta okuldaki konsantrasyonlarında artış görülüyor. En büyük avantajı; çocukların boylarının uzamasına olumlu etkisi. Çocuklar hem kısa zamanda kilo veriyor, hem de özellikle gelişme çağındaki çocukların boylarında 10-12 cm'e kadar uzama görülüyor.

* Programa hangi kilonun üzerindeki çocuklar başlayabiliyor?
Programın başlaması kiloya değil, beden kitle indeksine bağlı. Beden kitle indeksi 25'in üzerinde olan çocuklar kilolu sayıldığı için, bu programı uygulayabilirler.

HİPERAKTİFE DE FAYDALI
* Programın, hiperaktif çocuklarda da olumlu etkileri var mı?
Evet, programının başka bir avantajı da hiperaktif çocuklarda görülüyor. Genellikle hiperaktif çocuklar daha sinirli olur, yerlerinde duramaz ve konsantrasyon problemi yaşarlar. Bu yüzden birçok çocuk psikolog kontrolünde ilaç kullanır. 'Metabolic Balance' ile doğru beslenmeye başlayan ve bu alışkanlığı elde eden çocukların uykularının düzene girdiği, yüzde 70-80'inin ilacı bıraktığı gözlemlendi. Günümüzde çok tüketilen şekerli ve içinde katkı maddesi olan hazır yiyecekler, çocukları hiperaktif ve sinirli yapıyor. 'Metabolic Balance' programı; çocukların hem kilo vermesini, hem de ilacı bırakmaklarını sağlama konusunda çok başarılı oldu. Hazır gıdalardaki boyalar zaten hiperaktiviteyi artırıyor. Bu besinlerden uzaklaşınca çocuklarda düzelme görülüyor. Çünkü 'Metabolic Balance', hazır yiyeceklerden uzak duran bir sistemdir. Önerilen beslenme programı ile metabolizmaları dengeye girince, çocuklar daha güçlü bir konsantrasyona sahip oluyorlar.

* Bu program hem anne, hem baba, hem de çocuk tarafından ailece uygulanabilir mi?
Hayır, bu programın özelliği tamamen kişiye özel olmasıdır. Adeta parmak izi gibidir. Yapılan kan testlerinden sonra kişiye özel beslenme programları çıkarıldığı için ailece aynı programı uygulamak mümkün olmuyor. Örneğin, hastalarım arasında programı uygulayan bir kadın vardı. Kocası da onunla beraber aynı şekilde beslenmeye başlamış. Kendisi 12 kilo verdiği halde kocası çok daha az kilo verebilmiş. Eşinin de kan testlerini yaptırmasını istedim ve sonuçlara göre onun için özel bir beslenme planı hazırladık. Eşinin ihtiyacı olan besinlerin çok farklı olduğu ortaya çıktı.

'Hiç bu kadar rahat kilo verdiğimi hatırlamıyorum'

Turizmci olduğum için çok yoğun bir tempoda çalışıyorum. Diyabet hastasıyım. Daha doğrusu düşük şeker hastasıyım. Aç kalınca hemen elim ayağım titrer. Şu ana kadar akupunktur da dahil birçok yöntem denedim. İstanbul'un birçok ünlü diyetisyenine gittim. Diyet döneminde kilo veriyor, bırakınca hemen alıyordum.

TAM YEDİ KİLO VERDİM
Bundan önceki diyetlerimde bana hep et ağırlıklı program verdiler. Kolesterolüm 300'ü geçmişti. 'Metabolic Balance' programına başlayınca 190'a indi. Şekerim eskiden 135'di, şimdi 90'a düştü. İki aydır 'Metabolic Balance' programını uyguluyorum. Bana çok iyi geldi, çok rahatım. Yaklaşık yedi kilo verdim. Bir beden küçüldüm. Hatta hayatımda hiç bu kadar mutlu olmadım diyebilirim. Şu ana kadar üç öğün nedir bilmezdim, hep 'altı-yedi öğün yiyin' dediler. Şimdi beş saat arayla üç öğün yemek yiyorum. Hiç rahatsız olmuyorum, elim ayağım da titremiyor. Sağlıklı şekilde zayıfladığım için mutluyum.

Acıkınca sıcak su!

• Sabah kahvaltısında keçi peyniri, haftada bir gün omlet yiyorum.
  • Şu anda beslenme programımda kırmızı et yok. Hindi ve balık yiyorum.
  • Yemeği bir saatte yiyip bitiriyorum.
  • Meyvemi hemen yemeğin üstüne yiyorum.
  • Akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yemiyorum.
  • Akşamları şekersiz yeşil çay içiyorum.
  • Gece acıkma hissedersem geç saatte sıcak su içiyorum.
  • Meyve olarak elma ve mango yiyorum. Mangonun yağları yakma özelliği var.
  • Günde üç litre su içiyorum.
  • Sebze olarak börülce ve mantarı tercih ediyorum.

Yemekten sonra bir elma!

'Metabolic Balance' sisteminde önerilen en önemli meyve, elma... Öyle ki herkesin günde mutlaka bir elma yemesi gerektiği belirtiliyor. Elmanın içindeki vitamin ve mineraller, metabolizmanın dengesi için büyük önem taşıyor. Her gün yenen bir elmanın vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yettiği belirtiliyor. Günde tüketilen bir adet elma iki ayda kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Elmanın kırmızı veya yeşil olması önemli değil. Her çeşit elma çok değerli. Gün içinde herhangi bir öğünden sonra yenebilir. İsterseniz sabah kahvaltısından, isterseniz öğle yemeğinden, isterseniz akşam yemeğinden sonra yiyin, fark etmiyor. Elmanın içinde bir çeşit protein olan 'pektin' maddesi bulunuyor. Bu madde hazmı ve sindirimi kolaylaştırıp, ürik asidi düşürüyor.

Geri