gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Mevlana Celaleddi-i Rumi Ve Konya

Konu, 'Çöplük' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

mevlana etme sözleri mevlana celaleddin rumi etme sözleri celaleddin rumi kabri i cellaledin i

Mevlana Celaledin-i Rumi Hazretlerinin kalbini tutuşturan Şems-i Tebrizi Hazretlerinin türbesidir.

[​IMG]Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.768x576.[​IMG]

Kabrimin üzerine yapacağınız türbenin kubbesi yüksek olsun. Çok uzaklardan görünsün. Çünkü, türbemi görenler doğru bir îtikâd ile beni, Allahü teâlâya vesîle ederek duâ ederler. Beni vesîle ederek Allahü teâlâdan rahmet ve mağfiret isterlerse, duâlarının kabûl olması için ben de Rabbimize yalvarırım. Böylece duâlarının netîcesi, Allahü teâlânın izniyle hâsıl olur. Rahmet ve mağfirete mazhar olurlar." buyurdu.

Vefat ettirildiği geceye Şeb-i Arus (düğün gecesi) diyen Hz. Mevlana'nın kabridir

Mevlana'nın Babası Bahaiddin-i Veled ve Sultan Veled'in Kabri Kabir üst üste imiş..

Mevlana'ya Ait Hırka ve Kaftan

Mevlana'ya ait kaftandır.
    Muhammed Hâdim şöyle anlatır: "Mevlânâ'nın yanında kırk yıl hizmet ettim. Husûsî odasında ne yatak, ne de yastık gördüm. Bir gece bile, yatıp uyumak ve istirâhat etmek için yanını yere koyup yattığını da bilmiyorum. Mevlânâ ezân sesini duyduğu zaman, ya dizleri üzerine oturur veya ayağa kalkarak, ezân bitinceye kadar o vaziyetini hiç bozmazdı. Bütün ömründe hiç ayağını uzatmamış ve yatmamıştır."
    Mevlana Hazretlerine ait takkeler
    Mevlânâ hazretleri bir ara talebelerinin önde gelenlerinden Sirâceddîn'i yanına çağırdı ve ona bir duâ öğretti. Bunu hoş ve sıkıntılı zamanlarda okumasını tembih etti: "Yâ Rabbî! Beni sana ulaştırmaya vesîle olan Mevlânâ'ya hasret çekiyorum. Sana vesîle olan sağlığı, sıhhati seni bol bol tesbîh etmek, anmak için istiyorum. Yâ Rabbî! Bana, ne senin zikrini unutturacak, sana olan şevkimi söndürecek, seni tesbih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık, ne de beni azdıracak, şer ve kötülüğümü arttıracak bir sıhhat ver. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi, merhametinle bu duâmı kabûl et."
    Mevlana Müzesi'nde Hz. Osman'a İthaf Edilen Kur'an-ı Kerim Ve Sancak Kuran'ı

Hz. Mevlana'nın yazdığı Mesnevi-i Şerif
    Nişâbur'a geldiklerinde evliyânın büyüklerinden Ferîdüddîn-i Attâr hazretleri kendilerini karşıladı. Onlara izzet ve ikrâmlarda bulundu. O sırada küçük yaşlarda bulunan Mevlânâ Celâleddîn bir rüyâ gördü. Rüyâsında nûr yüzlü bir pîr, kendisine altı dallı bir gül fidanı verdi. Mevlânâ Celâleddîn rüyâsını babasına anlattığında o; "Altı dallı gül, senin altı ciltlik bir kitap yazacağına işârettir." buyurdu.

temmuz ayı içinde yaptığımız Konya gezisindendi...

Ben sağ olduğum müddetçe Kur'ân'ın kölesiyim.
    Ben Muhammed Muhtâr'ın yolunun tozuyum.
    Benim sözümden bundan başkasını kim naklederse,
    Ben ondan da bîzârım, o sözlerden de bîzârım.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hz'den Bir dua Bütün ümmet için amin...
    "Yâ Rabbî! Bizim hâlimize bakarak muâmele etme. Kendi ikrâm ve ihsânına göre bize muâmele eyle. Yâ Rabbî! Kerem ve lütfunla hidâyet ettiğin kalbi tekrar dalâlete, sapıklığa meylettirme. Belâları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim! O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azâb etme. Yâ Rabbî! Biz nefis ile şeytana köpek gibi tâbi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma. Ey Hayy, ebedî diri olan Rabbim! Taleb ve duâ üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sâhibisin. Ey mahlûkâtın, yaratıkların canlıların ihtiyâcını gideren Rabbim! Sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak lâyık değildir. Yâ Rabbî! Rûhumda bir ilim katresi var. İlâhî onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle. Ey ihsânı çok olan Rabbim! Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et. Ey affetmeyi seven Rabbim! Bizi affeyle. İsyân derdimize çâre eyle. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bizi hidâyete çıkar. Yâ Rabbî! Duâ ve yakarışlarımızda sana lâyık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatâlarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslâh et ve duâmızı kabul buyur. Çünkü sözlerin hâkimi ve sultanı ancak sensin. Ey âlemin yaratıcısı! Kasvetli, kararmış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryâdımızı, âh u vâhımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin. Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al. O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti). Yâ Rabbî! Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Mevlana Celaleddi-i Rumi Ve Konya

emeğine sağlık

3. emarald

emarald Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    :grouphug:ben onu ziyaret edemedim henüz inşallah en kısa zamanda giderim emeğine sağlık ALLAH razı olsun....

4. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83
    Canım Mevlana'm Canım Konya'm ikinizi de çok özledim...

Mevlana Celaleddi-i Rumi Ve Konya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mevlana Celaleddin-i Rumi Der Ki

Mevlana Celaleddin-i Rumi Der Ki

kalp mevlana mevlana kalp Mevlana Celaleddin-i Rumi (k.s) Der Ki: Beş Türlü Kalp Vardir. -kalp Vardir ölüdür. -kalp Vardir Hastadir -kalp Vardir Gafildir -kalp Vardir Mühürlüdür -kalp Vardir Sapasağlamdir. -kafirin Kalbi ölüdür. -günahkarin Kalbi Hastadir. -nasipsizin Kalbi Gafildir. -kalbimizde Perde Vardir Diyerek Fena Iş Yapanin Kalbi De Mühürlüdür. -allah Teala'dan Korkup Daima...
  2. Mevlana Celaleddin Rumi

Mevlana Celaleddin Rumi

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel... Bu sözlerle biliriz Mevlana’yı. İnsanları; konumuna, dinine, diline, ırkına göre sınıflandırmaksızın eşit olarak seven, doğru yola sürükleyen bir filozof, bir din alimidir Mevlana. Dünyanın dört bir tarafından her...
  3. Mevlana celâleddin-i rumi

Mevlana celâleddin-i rumi

mevlana, mevlana celalettin, rumi, kimdir, hayati konulari ile ilgili bilgiye buradan ulasabilirsiniz Sevgili Melekler, Buyuk Turk-Islam Sairi Mevlana Celalattin Rumi hakkinda bilgilerimizi tazelemeye ne dersiniz? Kimdir, nerede, hangi tarihlerde yasamistir? Gelin hep birlikte inceleyelim; Büyük Türk-İslam şairi ve mutasavvufu Mevlana, 30 Eylül 1207'de bugünkü Afganistan topraklarında...
  4. Mevlana Rumi Sözleri

Mevlana Rumi Sözleri

Mevlana Sözleri, Mevlana Rumi Sözleri; Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda Mevlana sözlerini sizler için ve bize gelen yoğun istekler için payalşıma açıyoruz. İşte size Mevlana Rumi sözleri; _ Ümit, güvenlik yolunun başıdır. Yolda yürümesen de daima yolun başını gözet. “Doğru olmayan şeyler yaptım.” deme, doğruluğu tut. / O zaman hiçbir eğrilik kalmaz. / Doğruluk Musa’nın asası...
  5. Mevlana Celaleddin Rumi Biyografisi

Mevlana Celaleddin Rumi Biyografisi

Mevlana Celaleddin Rumi kimdir Mevlana biyografi Mevlana Celaleddin Rumi hayatı Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizden Mevlana'nın biyografisini isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda Mevlana Celaleddin Rumi hayatı ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıma açıyoruz. Mevlana Celaleddin Rumi ( 07.01.1207)- (29.04.1273) Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları...

Sayfayı Paylaş