gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.628
  Beğenilen Mesajlar:
  1.524
  Ödül Puanları:
  113

  Meyan kökü nedir nelere iyi gelir ?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Meyan kökü , dünyada en çok kullanılan bitki türlerinden biridir.Türkiye de ilaç kozmetik sanayinde kullanılsada en çok soğuk içecek olarak tanıyoruz.Özelliklede güneydoğu yöresinde soğuk içecek olarak tüketilen meyan kökü mide rahatsızlıkları için bir şifa deposu.İçerdiği çok etkili maddenin yoğunluğu sağlımız üzerinde inanılmaz etkisi var.Meyan kökü ile bilgileri vermeye devam edicez öncesi Meyan Kökü Çayının Faydaları , Meyan Kökünün Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Meyan kökü depresyondan ,karaciğer sağlığına ,soğuk algınlığından,diyabete,kalp sağlığından bölgesel ağrılara iyi gelmektedir.Bazı uygarlıklarda öksürük şurubu olarak kullanılan meyan kökü ülkemiz de en çok mide rahatsızlıklarında tüketilir.Mide ülseri,oniki parmak bağırsakta ülser,gasrit hatta mide kanserini bile engellediği söyleniyor.Meyan kökü dal yada saçaklanmış şekilde aktarlarda satılıyor.Alınan saçaklanmış meyan kökünü suda bekletiyorsunuz ve 1 saat kadar dinlendiriyorsunuız.İçine hiç bir tatlandırıcı renklendirici koymaya gerek yok.Tadı hem tatlı hemde acımsı bir aromada.İçeceğin rengi siyah.İçtiğimiz colada bile meyan kökü olduğu söyleniyor.Meyan kökünü tüketen mide hastalarının çoğu tüm mide rahatsızlıklarından kurtulduğunu söylüyor.Şayet sizinde mide rahatsızlığını var ise meyan kökünü rahatlıkla tüketebilir,şifasına şahit olabilrsiniz.Meyan kökü sadece diyaliz ve ağır böbrek hastaları tüketmemelidir.Meyan kökünün mide üzerindeki inanılmaz mucizevi faydalarını uzmanların dan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.
  meyan kökü.jpg

  Doğanın mucizevi bitkileri ve yararları saymakla bitmiyor. Meyan kökü ve atkuyruğu otunun faydaları; tıp dünyasının gündeminden düşmüyor. Pek çok türü dere ve nehir kenarlarında yetişen meyan kökü; ya olduğu gibi kaynatılıyor ve çay gibi içiliyor ya da toz şeklindeki ekstresi tüketilebiliyor.

  Atkuyruğu otu halk arasında azgınkatır otu ya da kırk kilit adlarıyla da bilinir. Atkuyruğu otu; temel olarak idrar söktürücü, yüzeysel kullanımda da büzücü etkileri ile tanınır. Atkuyruğu otunun en bilindik faydalarından biri, yaraları iyileştirebilmesidir. Geç iyileşebilecek yaraların üzerine sürülerek kullanılır.


  BAĞIRSAKLAR İÇİN GEREKLİ  Kaza sonrasında oluşan ödemde, bağırsak hastalıkları ve böbrek kumlarının tedavisinde ilaç gibi kullanılır. Bu kullanımları Almanya'da onaylanmıştır. Ancak atkuyruğu otunun idrar söktürücü etkisi yüzünden ortaya çıktığı düşünülen hiponatremi (kandaki tuz dengesizliği) ve hipopotasemi (potasyumun normal değerinin altında olması) gibi vakalar da bildirilmiştir.


  BİLİMSEL DEĞİL


  Atkuyruğu otunun kanseri önlediği ve kanser tedavisinde faydalı olduğu konusunda herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. İçerdiği zehir riski yüzünden, bu otun fazla miktarlarda ağızdan tüketimi önerilmez. Düşük dozlarda hayvanlar üzerinde kullanılmış; toksitide etki göstermiştir. Cilt kanserlerinde zeytinyağı ile kullanılmış ama etkisi kanıtlanmamıştır. Atkuyruğu otu, kalp ve böbrek bozukluğu veya yüksek kan basıncı olan kişilerce kullanılmamalıdır.


  POTASYUM KAYBINA YOL AÇTIĞI İÇİN KAYISI İLE TÜKETİLMELİ


  Meyan kökünün yan etkileri de bulunuyor. Bu yüzden de doktor gözetiminde kullanmak gerekiyor. Bitki; potasyum eksikliği (hipokalemi), vücutta sodyum tutulması, hipertansiyon ve erkeklerde libido azalmasına neden oluyor. Meyan kökü kullananlarda potasyum kaybı olacağından; muz ve kayısının tüketimi önem taşıyor.


  Meyan Kökü Ağrı Gidericidir: Meyan kökü çayı ve meyan kökünün kaynatılarak elde edilen suyu ağrıların yatılştırılmasına yardımcı olabilirç Özellikle eklem ağrılarının yatıştırılmasında ayrıca topikal olarak uygulamak mümkün.


  Meyan Kökü Depresyona İyi Gelir: Meyan kökünün anti depresan özelliği vardır. Adrenal bezleri üzerinde yapıcı etkisi vardır. Sinirlilik ve yorgunluk sorunlarını ortadan kaldırı ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar.

  Meyan Kökü Karaciğer Sağlığını Korur: Meyan çayının karaciğeri güçlendirici özelliği vardır. Günde bir fincan meyan çayı tüketmeniz, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.


  MeyanKökü Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir: Meyan kökünden yapılan çay aynı zamanda soğuk algınlıklarından kaynaklanan hastalıklara iyi gelir. Öksürük, nezle, grip gibi hastalıkların çabuk iyileşmesini sağlar ve bu hastalıklara karşı metabolizmayı güçlendirir.  Meyan Kökü Diyabete İyi Gelir: Meyan kökü çayının şeker hastalarına iyi geldiği düşünülmektedir. Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişler tüketecekleri içecekler listesine alabilirler.


  Meyan Kökü Kan Basıncı ve Kalp Sağlığına Faydalıdır: Şimdiye kadar yapılan bir çok çalışma meyan kökü çayının kolesterole iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunun bir sonucu olarak da kalp sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca alterlerde ve damarlarda plak oluşmasına izin vermez. Bunun dışında meyan kökünün kan basıncını sağlıklı bir seviyede tuttuğuna inanılır. Meyan kökünün düzenli olarak tüketilmesi ayrıca kas, mide ayrılarını giderebilir.


  Maya Enfeksiyonuna İyi Gelir: Meyan kökü başta baya olmak üzere bir çok enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesind etkili olabilir. Meyan kökü çayı olarak veya topikal uygulanabilir.


  Mide Sağlığını Korur: Meyan kökünün içerdiği maddeler mide sağlığını da korur. Kabızlığı giderir. Midenin bakterilerin yol açtığı enfeksiyon hastalıklarından etkilenmesine izin vermez. Özellikle mide ile alakalı sorunların giderilmesinde önemli rol oynar.


  Meyan Kökü Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Eğer kilo vermeyi düşünyorsanız, meyan kökü çayı tüketmenizi öneririz.Günde bir fincan meyan kökü çayı tüketmeniz kilo verme noktasında size büyük katkı sağlayacaktır
  .

  Meyan Kökünün Diğer Faydaları: Meyan kökünün sağlık açısından bir çok faydas vardır, bunlardan en önemlilerini detaylı olarak ele almaya çalıştık. Meyan kökünün diğer faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün. Meyan kökü pamukçuk hastalığını giderir, meyan kökü suyu ile gargara yapmak sorunu kısa sürede çözer. Bulantı, kusma, göüş rahatsızlıklarına iyi gelir. Yorgunluğu giderir, sinir sistemi üzerinde etkili faydaları olduğu için fiziken ve ruhen dinlenmeye katkıda bulunur. Knaser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltablir. Tüberküloz hastalığına yakalanma riskinia zaltır ve aynı zamanda tüberkülez hastalığına iyi gelebilir.Diş ağrılarına faydalıdır, meyan kökü çayı gargara yapılarak ağrının azalması sağlanabilir.

   
Meyan kökü nedir nelere iyi gelir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Meyan Nedir?

  Meyan Nedir?

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Dulavratotu Neye İyi Gelir ?

  Dulavratotu Neye İyi Gelir ?

  Dul avrat Otu nedir Dulavrat Otu faydası Dulavrat Otu neye iyi gelir Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan dulavrat otu, özellikleri, kullanımı ve faydalarını aşağıda ki makalemizden öğrenebilirsiniz melekler :) 1,5 metreye kadar yükselebilen, kırmızı çiçekler açan otsu bir bitkidir. Pıtrak olarak da bilinir. Uçucu yağ, tanen ve inülin içerir. Dulavrat Otunun Faydaları...
 3. Yanığa Ne İyi Gelir ?

  Yanığa Ne İyi Gelir ?

  yanık nedir,yanığa ne sürmeli,yanığa ne sürülmez,yanık nasıl geçer,yanık ağrısı nasıl geçer,yanık ve tedavisi hakkında bilgiler Yanık Tedavisinin Başında bölgede bulunan hücrelerin daha çok hasar görmesini engellemekle gelmektedir. Bunun için Vucudunuzda herhangi bir yer yandığında ilk yapmanız gereken yanık oluşan bölgeyi hemen soğutmak. Bunun içinde Soğuk suyun önüne tutun veya...
 4. Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

  Kireçlenmeye Ne iyi Gelir?

  kireçlenme nedir,kireçlenme nedenleri,kireçlenme belirtisi,kireçlenme tedavisi,kireçlenme hakkında bilgiler Eklemlerde bulunan kıkırdakların zamanla aşınması sonucu oluşan kireçlenme en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Sık kullanılan diz, bilek ve parmak eklemlerinde daha çok görülmekle birlikte eklem bulunan her noktada kireçlenme meydana gelebilir. Kıkırdağın tahrip olmasının fazla...
 5. Adaçayı neye iyi gelir ?

  Adaçayı neye iyi gelir ?

  adaçayı hangi hastalığa iyi gelir,adaçayı neye iyi gelir,adaçayının neye faydası var,adaçayı neye faydalıdır,adaçayının faydaları hakkında bilgiler Ballıbabagiller familyasındandır. Dünyada sıcak ve ılıman bölgelerde yetişen 450 kadar adaçayı türü vardır. Ülkemizin Batı ve Güneybatı bölgelerinde bunlardan bazıları yetişmektedir. 30-75 cm. arasında boylanabilen adaçayı türleri, kışın...

Sayfayı Paylaş