Meyve sağlıklı diyip aşırı tüketenlerrr dikkattt!!!

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

 1. aşırı meyve tüketimi gebelikte mandalina yemek hamilelikte nar yemek bebeklerde muz tüketimi gebelikte nar
  Ahh bu kilolar yüzünden bazen yanlış uygulamalar yapabiliyoruz özellikle meyve diyeti yapan arkadaşlarım dikkat edin zayıflıyacağız diye vücudunuza zarar vermeyin biliyoruzki herşeyin azı karar çoğu zarar :)
  işte size bu konuda bazı uyarılar ve meyve olarak tüketebileceğiniz besinlerle miktarları


  [​IMG]


  Yazın gelmesiyle birçok yaz meyvesi de sofralarımızda yerini aldı. Meyvelerin çeşitli ve lezzetli olması meyve tüketim miktarının artmasına sebep oluyor. Ayrıca bu dönemde meyve, karpuz, çilek diyeti gibi dönemsel düşük kalorili, tek besinden oluşan favori diyetler göze çarpmaya başlıyor. Peki meyve diyeti yapmak sağlıklı mıdır? Hangi meyveler yasaktır? Meyveler kalorisiz midir, istediğimiz kadar yiyebilir miyiz? Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları “Meyve diyeti” hakkında bilgiler verdi...

  Porsiyon Miktarlarına Dikkat Edin

  Meyve bir karbonhidrattır. İçerisinde fruktoz denilen meyve şekerini içerir. Sukroza göre vücutta daha az oranda insülin salgılanmasına sebep olur. Bir gün içerisinde fazla miktarda tüketilirse fruktoz karaciğerde trigliseride dönüşür. Trigliserid, kanda bulunan bir çeşit yağdır. Trigliseridin fazla tüketilmesi damar serliği, karaciğer yağlanmasına sebep olur. Sonuçta meyveler kalorisiz değildir. Fazla tüketildiğinde vücudun o enerjiye ihtiyacı yoksa yağ olarak depolanacaktır. Yani meyvenin de fazla tüketilmesi zararladır. Ayrıca diğer bir konuda muz, incir, üzüm gibi meyvelerin şeker içeriğinin fazla olduğundan dolayı yenmemesi gerektiği yenirse kilo aldıracağıdır. Burada meyveler konusunda glisemik indeks kavramını çok iyi anlamamız gerekiyor. Glisemik indeks bir gıdanın kan şekeri seviyesindeki etkisinin bir ölçüsüdür. Glisemik indeksi düşük gıdalar kişiyi daha uzun süre tok tutarlar ve insülinin daha az salgılanmasına sebep olurlar. Örneğin 100 gr muz ve 100 gr elmayı ele alalım. Bunların glisemik indeksi karşılaştırıldığında muzun glisemik indeksi daha yüksektir. Fakat bu hiç muz yemeyeceğimiz anlamına gelmez, bu yüzden meyvelerin hesaplanarak hazırlandığı meyve porsiyon listeleri vardır. Bu listede 100 gr elma 60 gr muza kalori olarak eşittir. Muzun şeker oranı yüksek olduğundan dolayı porsiyon miktarı daha düşüktür. Muz, incir, hurma, kavun ve üzümün glisemik indeksi yüksektir. Fakat bunları yemek yasak değildir. Porsiyon miktarlarına dikkat edilerek tüketilebilir. Örneğin günlük 5 -6 porsiyon meyveye vücudunun ihtiyacı olan kişi listeden istediği meyveleri seçerek karşısında ki miktar kadar meyve tüketebilir.

  Meyve Değişimi

  1 porsiyon meyve olarak tüketebileceğiniz besinler ve miktarları

  Elma: 100 gr (1 orta boy)
  Portakal: 100 gr (1 orta boy)
  Mandalina: 135 gr (2 küçük boy)
  Kayısı: 100 gr (3-4 adet)
  Muz: 60 gr (1 küçük boy veya yarım)
  İncir: 50 gr (1-2 adet)
  Kiraz: 75 gr (12 adet)
  Vişne: 80 g (14 adet)
  Greyfurt: 100 gr (1 orta boy)
  Üzüm: 90 gr (15 iri tane)
  Yeni dünya: ( 6 adet)
  Kırmızı erik: 50 gr (2-3 adet)
  Yeşil erik: 100 gr (10 adet)
  Çilek: 100 gr (12 adet/1 çay bardağı)
  Şeftali: 140 gr (1 orta boy)
  Armut: 100 gr (1 orta boy)
  Ayva: 100 gr (1/4 orta boy)
  Nar: 75 gr (1/2 orta boy)
  Kavun: 150 gr (1/8 orta boy kavun)
  Karpuz: 200 gr (1/8 orta boy karpuz)
  Kivi: 75 gr (1 adet)
  Ananas: 75 gr
  Kuru incir: 15 gr (2 adet)
  Kuru kayısı: 20 gr (3 adet)
  Kuru üzüm: 20 gr
  Kuru erik: 25 gr
  Portakal Suyu: 1 çay bardağı
  Greyfurt Suyu: 1 çay bardağı
  Nar Suyu: 1 çay bardağı
  Vişne Suyu: 1 çay bardağı
  Üzüm Suyu: ½ çay bardağı
  Elma Suyu: 1 çay bardağı
  Havuç Suyu: 1,5 çay bardağı

  Uzun Süreli Meyve Diyetleri Sağlığı Bozar

  Meyve diyetleri, düşük kalorili, karbonhidrat içeriği yüksek, protein ve yağ içeriği düşük diyetlerdir. Tek yönlü besin diyetleridir. Günlük tüketmemiz gereken aminoasitlerden ve gerekli yağ asitlerinden yoksundur, B grubu vitaminleri diyette eksiktir. Uzun süreli uygulandığında enzim faaliyetlerinin zarar görmesine, sinir ve beyin fonksiyonlarında hasara, sinirlilik, tansiyon düşüklüğü, kalp hastalıkları gibi birçok sağlık problemine yol açabilir. Ayrıca bu tür diyetler 7 günde 4 kg verilebileceğini vaat etmektedirler. Bu kadar kısa sürede kaybedilen ağırlığın çok azı yağdan olmakta, çoğu kas ve sudan olduğu için diyet bittikten sonra verilen kilolar daha fazlasıyla hemen geri alınmaktadır. Ayrıca bu tür diyetlerin sık yapılması durumunda bazal metabolizma hızı bozulmakta ve daha sonra ağırlık kaybetme hızı yavaşlamaktadır.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. fazla mandalina yemenin zararları

  ,
 2. çok mandalina yemenin zararları

  ,
 3. hamilelikte çok meyve yemek zararlımı

  ,
 4. mandalina fazla yenirse ne olur,
 5. çok mandalina yemek zararlımı,
 6. hamilelikte muz tuketimi,
 7. hamilelikte mandalina,
 8. hamilelikte mandalinanın zararları,
 9. hamilelikte mandalina yemek zararlımı,
 10. fazla mandalina yemek zararlımı,
 11. gebelikte mandalina tüketimi,
 12. gebelikte meyve tüketimi,
 13. hamilelikte meyve tüketimi,
 14. hamilelikte meyve,
 15. hamilelikte muzun zararları