Meyvelerin Besin Değerini korumak için

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

 1. Meyveler, günlük enerji ve protein ihtiyacına çok az katkıda bulunurlar. Kilo sorunu yaşayan insanlara sofralarında tatlı yerine tatlı meyve bulundurmaları tavsiye edilir.
  Meyveler, minareller ve vitaminler yönünden ise oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İçerdikleri vitamin çeşidi ve miktarı bakımından farklıdırlar.
  Genellikle turunçgiller, şeftali, çilek ve benzeri meyveler C vitamini, kayısı ise A vitamini açısından iyi bir kaynak. Diğer meyvelerdeki C vitamini miktarı daha az olmakla birlikte "taze" olarak yenildiklerinde C vitamini ihtiyacını karşılamada yardımcı olurlar. Herhangi bir meyve çeşidinin kapsadığı C vitamini miktarı iklime ve diğer yetiştirme koşullarına göre değişiklik gösterir. Meyvelerin toplandıktan sonra ambalajlanma ve saklanma yöntemleri de C vitamini miktarına etki eder.
  Meyvelerin besin değerinin yanısıra iştah üzerinde de etkileri vardır. Lezzetleri birleşimlerindeki asit ve şekerden ileri gelir. Meyveler olgunlaştıkça asit miktarı azalır, şeker miktarı artar. Şekerin verdiği tadın asitle birleşmesi sonucu, insanın hoşuna giden bir lezzet oluşur. Meyveler ayrıca kapsadıkları selüloz nedeniyle bağırsak faaliyetlerini düzenlerler.
  Meyve kesilip hava ile uzun süre temas ederse, C vitamininde önemli kayıplar olur.
 2. Cevap: Meyvelerin Besin Değerini korumak için

  emeğine sağlık canım

Sayfayı Paylaş