gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Microsoft Kodlarını açıyor

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Microsoft'un ABD'deki merkezinden WAP Program Müdürü Arkady Retik, bunu mümkün kılacak Windows Akademik Programı'nı (WAP) İstanbul'da düzenlenen bir seminerle tanıttı. Retik, WAP'ın Microsoft tarafından geliştirildiğini ve programın akademik dünyaya eğitim ve araştırma amaçlı sunulduğunu belirterek, özellikle öğretim üyelerine ders ve araştırma projelerinde programın kapsadığı üç elementten faydalanma imkanı sunduğunu söyledi. Retik, bu üç elementten birinin, ders içeriğindeki sunum dosyalarından öğrencilere verilebilecek ödevlere, örnek projelere kadar hazır materyaller içerdiğini ifade ederek, diğer elementleri, kaynak kodun eğitim araştırma amaçlı kullanılması ve bilgisayar dışında deneysel bir ortamın sağlanması olarak sıraladı. Microsoft olarak kişilerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri çalışmaları ortaya koyabilecek yazılım geliştirdiklerini dile getiren Retik, asıl işleri eğitim olmadığı için eğitimle ilgili programı ortaya koyarken üniversitelerle çok yakın çalışmalar yaptıklarını aktardı. Retik, dünya çapında 30 üniversiteden bu alanda uzman danışmanlarla çalıştıklarını kaydederek, Windows Akademik Programını 2006 Haziranında tüm dünyaya açtıklarını söyledi.
    Türkiye'de de akademisyenlere yönelik farklı çalışmalar yaptıklarını ifade eder Retik, üniversitelerle bu programı kullanmaları için ilk kez böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini anlattı.
    KODLARIN BELİRLİ KISMI LİSANS ANLAŞMASI İLE VERİLECEK
    Verilen bilgiye göre uygulama, Windows İşletim Sistemi çekirdeğini kaynak kodları ile beraber akademik çalışmalara açıyor. WAP sayesinde akademisyenler, Windows İşletim sisteminin çekirdek kodlarını alarak Windows platformu ile çalışabiliyor. Ayrıca WAP ile platform etrafında ders geliştirilmesine teknik ve içerik desteği sağlanabiliyor.
    WAP programının bir özelliği de akademik dünyaya yönelik diğer eğitim çalışmalarında olduğu gibi, üniversitelerce yapılan çalışmaların yine tüm dünyadan akademisyenlere açık bir portal üzerinden paylaşılmasına olanak sağlaması. “Faculty Connection” adı verilen portalda, örnek müfredatlar ve bilgiler paylaşılıyor. WAP programının Türkiye'de de yaygınlaşması için Türk akademisyenlerin portala üye olabileceği ifade edildi.
    Kodların sadece belirli bir kısmının yine sadece akademisyenlere belli şartlar kapsamında verileceği, kodların amaç dışı kullanımı halinde hukuki yaptırımların söz konusu olacağı öğrenildi.
    A.A.

Microsoft Kodlarını açıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Microsoft Vista'yı yeniliyor

Microsoft Vista'yı yeniliyor

Amerikan devi Microsoft, Google şirketinin rakip arama motorlarının kullanılmasını engelliyor şeklindeki suçlaması karşısında yeni işletim sistemi Vista’da değişiklik yapacağını açıkladı. Microsoft yetkilisi Brad Smith, "Adalet Bakanlığıyla (...) vardığımız anlaşmadan memnunuz. Endişeler giderilecek" dedi. Vista kullanıcıları, yapılacak değişiklikler sayesinde Google ve...
  2. Microsoft""Başkanı da şaştı

Microsoft""Başkanı da şaştı

Bu rakamlara Microsoft Türkiye Başkanı da şaştı MSN kullanıcısının 21.5 milyon olduğu Türkiye'de sadece 7.5 milyon PC var. Rakamlar, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Arıkan'ı şaşırttı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Türkiye'deki bilgisayar sayısının MSN kullanıcılarının yaklaşık üçte biri olduğunu söyledi.. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Türkiye'de...
  3. Yeni Microsoft Zune

Yeni Microsoft Zune

Microsoft'un I-pod rakibi ürünü Zune'un yeni versiyonu çıkıyor. Başarısızlığı belirli bir oranda kanıtlanmış olsa da, yeni özellikleri fena değil. Form faktörü çok değişmemiş ama içindeki flaş uygulama vs oynamak için eğlenceli olabilir. Gerçi yine de I-pod Touch (I-phone kıvamınaki ama sim kartsız I-pod) varken ne kadar başarı sağlayabilir tartışılır. Zune çıktığından beri 1,2 milyon adet...
  4. Microsoft onuda öldürüyor

Microsoft onuda öldürüyor

teknoloji, windows phone, hizmet, bedava, microsoft, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Microsoft'un bu bedava hizmeti, emektar işletim sistemiyle birlikte tarih olmaya hazırlanıyor. Microsoft, Windows Phone 7'yi sürdükten itibaren eski mobil işletim sistemi Windows Mobile desteğini yavaş yavaş geri çekmeye başladı. Microsoft,...
  5. Microsoft Nokia'yı Satın Alıyor!

Microsoft Nokia'yı Satın Alıyor!

microsoft nokia nokia haberleri Sevgili melekler, yazılım ve bilişim dünyasının dev ismi Microsoft, Finlandiyalı ünlü telefon üreticisi Nokia'yı satın alıyor. WSJ'nin haberine göre hızlı ilerleyen mobil cihaz piyasasında geride kalan Microsoft ve Nokia,arayı kapatmaya çalışıyor. Nokia'dan bir sözcü, "Microsoft ile kökleri derine dayanan bir ortaklığımız var. Düzenli olarak görüşme...

Sayfayı Paylaş