gebe
  1. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0

Midem bulaniyor ne yapmam lazim!

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

gebelikte mide bulantisi mide bulantina ne iyi gelir mide bulantisi icin ne yapilmali hamilelikte mide bulantisi nasil gecer konulari burada melekler

Sevgili Anne adayi Meleklerimiz,

Bircogunuzun ozellikle gebeligin erken donemlerinde baslayan mide bulantilarindan ve
    MIDE YANMASINDAN sikayetci oldugunuzu tahmin ediyorum...

Gebeligin ilk haftalarinda baslayan mide bulantilari genellikle ortalama 16. haftadan sonra yavas yavas kaybolmakta... Fakat maalesef bazi anne adaylarimiz bu konuda cok fazla magdur olabiliyor ve bu sure oldukca uzayabiliyor...

Bu nedenle mide bulantisina iyi gelebilecek cesitli seyleri arastirdim ve anne adaylarimizin birazda olsa faydasini gormesi icin paylasiyorum meleklerim...Tabi mide bulantisina sizlerin buldugu farkli cozumleri de burada paylasabilirseniz, hamis meleklerimize yardimci olmus oluruz...

- Bulantıların yoğun olduğu süreçte anne adayları yemek, sigara, alkol ve parfüm kokusundan uzak durmalı, bol bol temiz havada yürüyüşler yaparak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmalıdır.

- Hafif ve kuru gıdalar tercih edilmelidir.

- Günde 3 öğün yerine en az 6 öğün, az ve sık yemek yenmelidir.

- Sıvı alımı artırılmalı ama yemeklerden bir saat sonra su içmeye başlanmalıdır. Dinlenmeli ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

- Evdeki düzen bulantıyı azaltacak şekilde değişmeli, gerekirse yemekleri başka birisi hazırlamalıdır.

- Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahatı yapılmanı ve gerektiğinde damardan beslenmeye geçilmelidir. 48 saat sonra ağızdan gıda alımına başlayarak damardan beslenme yavaş yavaş azaltmalıdır.

- Temiz hava iyi gelir. Bu nedenle odanızın penceresini açık tutmak ve kısa yürüyüşlere çıkmak mide bulantınızın geçmesinde yardımcı olur.

- Mide bulantısını azaltmak için yemeklerden sonra 10-15 dakika dik pozisyonda oturmanız size iyi gelecektir.

- Gece yatmadan önce yiyeceğiniz yoğurt, süt, meyve suyu ve kraker gibi hafif yiyecekler sabah bulantısını azaltır

- Sabah yataktan kalkmadan, birkaçtane tuzlu leblebi yada kraker yiyip 5 dk sonra kalkin

- Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri yiyin veya içiniz.

- Yemekler arasında gazoz içebilirsiniz. İçindeki karbonik asid midenizi rahatlatır

2. merve topdemir

merve topdemir Forum Okuru

ben en fazla 6 haftalık hamileyim midem çok bulanıyo çok sitres yapıyorum sabahları çok oluyo hiç bişey yiyemiyorum içim almıyo ne yapmalıyım nolur bana bi yol göstern

3. gönül86

gönül86 Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    benim sihirli formulum LEBLEBI.... hemen kesiyor bulantiyi....

Midem bulaniyor ne yapmam lazim! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. zayıflamak için ne yapmam lazım?

zayıflamak için ne yapmam lazım?

Sıkıcı ve boğucu diyetlere başlamadan ve rejim yapmaksızın kolayca zayıflayacağını biliyormusunuz hanımlar.evet doğru okudunuz.işte zayıflamanın püf noktaları.... Yemekten önce mutlaka su için. Her gün ip atlayın. Merdivenleri ikişer ikişer çıkın, düzenli bir uyku çekin. Özel bir diyet programı uygulamadan ya da spor salonuna gitmeden kilo vermek zor değil. Amerika’da çıkan, Diana Ironz...
  2. Eşimi çok kıskanıyorum ne yapmam lazım ?

Eşimi çok kıskanıyorum ne yapmam lazım ?

selam ben azerbaycanandan yaziyorum arkadaslar benim esim turk ben onu cook ama cok kiskanyorum ama o beni kiskanmiyor belkide bana oyle geliyor.ama ben ondan sordum beni niye kiskanmiyorsu didiki kim soylemis evden disari cikmadin icin kiskanmiyorum ama hepde evdeyim beni sevmiyor diye dusunuyorum
  3. Hamile kalmam için ne yapmam lazım ?

Hamile kalmam için ne yapmam lazım ?

gebe kalmak için ne yapmalı,hamile kalmak için ne yapmalı,nasıl hamile kalınır,nasıl gebe kalınır,hamile kalmak için yapılması gerekenler,hamile kalma hakkında bilgiler Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi'nin Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, doğurganlık için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler.. hamile kalmak...
  4. Hamileyim dişim ağrıyor ne yapmam lazım?

Hamileyim dişim ağrıyor ne yapmam lazım?

Gebelikte ağız ve diş sağlığı ile ilgili ortaya çıkan problemler, gebelik sürecini etkileyebilmektedir. Dolayısıyla gebelik süresince düzenli diş bakımı oldukça önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ağızda oluşan hastalıkların, bebeği olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedaviler, mümkün olduğunca gebelikten önce yapılmalıdır. Gebelik döneminde,...
  5. Kene ısırdı ne yapmam lazım?

Kene ısırdı ne yapmam lazım?

Kene ısırdıktan sonra hemen hastaneye gitmek çok önemli. Çünkü öldürücü hayvan ilk 12-16 saat içinde hastalığı bulaştırmıyor. KENE ISIRIRKEN ACI VERMİYOR Kenelerin bir vücut bölgesini ısırmadan önce bölgeye lokal aneztezik benzeri bir madde salgıladıklarını, bu nedenle can yakmayan ısırığın, vücutta kene görülememesi halinde ilk 24-48 saatte fark edilmediğine işaret eden Aydın, şunları...

Sayfayı Paylaş