gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Mideye Zararl Yiyeceklerin Listesi

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

mideye zararlı yiyecekler hangileri nelerdir listesi neler yapmak gerekli ile ilgili bilgiler burada melekler Her organımız elbette ki çok değerli melekler :) Allah öyle güzel bir düzen kurmuş ki.Yalnız midesine düşgün ,iştahlı bir insan olarak midenin yeri de başka diye düşünüyorum.Düşünebiliyor musunuz etin üstüne döküldüğünde eti pişiren kola karşısında mide bana mısın demiyor.Tabi ki çok zararlı bir içecek ama ne kadar sağlam bir yapıya sahip midemiz,öyle değil mi? Yaşamımız için yemek yememiz gerektiğini düşünürsek bu değerli organımızı korumamız gerektiğini de akıl edebiliriz.Peki nasıl koruyacağız midemizi?Midemizi ağrıtmamak için neler tüketip neler tüketmeyeceğiz? Makalemize geçelim;

Öncelikle zor sindirilebilecek besinlerden uzak durmalısınız.Salata, kepek ekmeği, az yağlı süt ve yağsız et gibi hafif besinler yiyerek hem midenizi yormamış hem de sindirimi kolaylaştırmış olursunuz. Bu arada midenizin aşırı asit üretmesine neden olabilecek acı baharatlar, alkol, nikotin, lahana, baklagiller, koyun eti, mayonez, tüm kızartmalar, ağır yağlar gibi tüm yiyeceklerden ve içeceklerden de kaçınmalısınız.

Hamur İşleri : Kepek ekmeği, galeta, gevrek Beyaz ekmek, tost ekmeği, poğaça, simit
    Süt ve süt ürünleri,Yumurta : Rafadan yumurta, az yağlı süt, yoğurt, az yağlı peynirler Krema, kaymak, mayonez, katı yumurta, yağlı sert peynirler
    Yağlar : Bitkisel margarin ve yağlar, zeytinyağ, ayçiçek yağı, mısırözü yağı Fazla tereyağ, kuyrukyağı
    Et, Kümes Hayvanları : Yağsız et, dana ve sığır eti, haşlama tavuk, yağsız salamlar Yağlı et, sakatat, pastırma, kızartma etler, baharatlı et yemekleri, salamura ve füme etler, sucuk
    Meyve, Sebze : Elma, armut, muz, çilek, şeftali, ıspanak, patates püresi, pirinç Lahana, salatalık, patates cipsi, turunçgiller, ham meyveler, kuruyemiş, pestil
    İçecekler : Maden suyu, su, sebze suları, şekersiz meyve suları (ekşi olmayanlar), papatya çayı, Kahve, çay, meyve çayları ve nane çayı, alkol, kolalı içecekler ve limonata, ekşi meyve suları

Bu arada mide sorunlarını giderirken ne yediğiniz kadar onları nasıl yediğiniz de büyük önem taşır. Mide yakınmalarını azaltmak için ayrıca;
    İyi çiğneyin, yemekleri yavaş yiyin.
    Üç büyük öğün yerine beş ya da altı küçük öğün yiyin.
    Yemekle yatma arasında en az dört saat geçmesi gerekir. Yemekten hemen sonra uzanmayın, midenizin boşalması için zaman tanıyın. Yatmadan en son dört saat önce yemek yiyin. Mideniz yatarken dolu olursa mide asidi yemek borusuna sızabilir.

Siz siz olun midenize de diğer organlarınız gibi iyi bakın.Unutmayın can boğazdan gelir ama boğazdan da gider :D:D

Mideye Zararl Yiyeceklerin Listesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yiyecek

Yiyecek

Et hariç yiyecekler kısmet, bolluk, berekettir.
  2. Hassas Mideler İçin Diyet

Hassas Mideler İçin Diyet

Diyet yapmak istiyorsunuz fakat mideniz hassas herşeyi yiyemiyorsunuz bu diyetle hem midenizi yormıycaksınız hem zayıf olacaksınız buyrun size o diyet :tik: KAHVALTI 1 su bardağı şekersiz süt 1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir 2 adet grisini KUŞLUK 1 porsiyon mevsim meyvesi ÖĞLE 3 köfte kadar ızgara tavuk veya balık 4 yemek kaşığı haşlama makarna 1 kase diyet yoğurt...
  3. Midem bulanıyooo

Midem bulanıyooo

midem bulanıyo hamilemiyim midem bulanıyor ama kusmuyorum adet oldum ama bulanıyo adet oldum bulanıyor Arkadaşlar selamlar.bugün ayın 8i ve ben 27temmuzda adet oldum.ayın 1inde ise bitti adetim.bittiği gün ve geçtiğimiz perşembe yani 6sında erkek arkadaşımla ilişkiye girdik.ayrıca 26sındada girmiştik.benim 4gündür midem bulanıyo sürekli.bulantı var.kusacak gibi oluyorum ama kusmuyorum.birde...
  4. Midem kaldırmıyor arTık Yalanlarınızı !

Midem kaldırmıyor arTık Yalanlarınızı !

Harika nicler Яuhum saĐece bana Điz çöksün !. Garip bi hastayım roL yapan bi ĐeLiyim . ÜzüLme `meLeğim .. Đüşün yeter' GeLirim .. Varsa bekLeyen biri Đüşersem de GeLirim . Ben hep κötü ihtimaLi içimden SöyLedim .. bozuLdu büyüsü .. küL keĐisi sürüsü Maskemi taktım sürdüm boyalarımı Giyindim en süslü yalanlarımı Bir yüzüm gülerken gizlenir öbür yüzüm Kimse duymasın içimden...
  5. Midede yara

Midede yara

mide yarası midede yara midede yara belirtileri midedeki mide yarası ameliyatı midede yara, belirtileri, nedir, olması, ülser, mide yarası, tedavisi, nedenleri, Halk arasında ülser de dediğimiz mide de yara hastalığını hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Ülser Nedir? Dr. Orsan Günöz: Midenin ya da onikiparmak bağırsağının mukoza dediğimiz iç yüzünde...

Sayfayı Paylaş