gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Mıknatıslığın Bozulmasının Incelenmesi

Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

DENEYİN AMACI: Bir mıknatısın mıknatıslık özelliğini kaybetmesini görmek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Mıknatıs ısıtılırsa mıknatıslık özelliği bozulur mu? Nedenlerini araştırınız.
    2-Mıknatısa sert bir darbe ile vurulursa ya da mıknatıs paslanırsa mıknatıslık özelliği bozulur mu? Araştırınız.

1.mıknatıs
    2.topluiğne
    3.ispirto ocağı
    4.pusula
    DENEY DÜZENEĞİ:
    DENEYİN YAPILIŞI:
    1-Topluiğneyi sürterek mıknatıslayınız.
    2-İğneyi pusulaya yaklaştırınız. İğnenin pusula ibresinin bir kutbunu çekip diğer kutbunu ittiğini gözleyiniz. Bu size iğnenin mıknatıslandığını gösterir.
    3-İğneyi ispirto ocağında ısıtınız. İğneyi ısıttıktan sonra tekrar pusulaya yaklaştırınız. Sonucu gözlemleyiniz.
    4-Bu defa iğneyi sert bir yere hızlıca birkaç kez vurunuz. Sonra pusulaya yaklaştırınız ve sonucu gözleyiniz.
    DENEYİN SONUCU:
    Isıtılan ve sert zemine vurulan iğne mıknatıslık özelliğini kaybeder.
    TEORİK BİLGİ:
    Mıknatısların mıknatıslık özellikleri üç şekilde bozulur.
    1.Mıknatısa sert bir darbe ile vurulması
    2.Oksitlenme (paslanma)
    3.Isıtılma ile mıknatıslık özelliği bozulur.

Mıknatıslığın Bozulmasının Incelenmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Asit Ve Bazların Incelenmesi

Asit Ve Bazların Incelenmesi

fenolftalein nasıl hazırlanır hidroklorik asit nelerde bulunur asit ve bazlarla ilgili deneyler sodyum hidroksit nerede bulunur turnusol kağıdı nerede satılır DENEYİN AMACI: Asit ve bazları tanımak, asit ve baz indikatörlerini tanımak, konuyla ilgili deneyler yapmak. HAZIRLIK SORULARI: 1-Asit ve bazları tanımamıza yarayan ayıraçları...
  2. Sifonun çalışma Prensibinin Incelenmesi

Sifonun çalışma Prensibinin Incelenmesi

sifon etkisi DENEYİN AMACI: Sifonu tanımak, işleyişini kavramak. HAZIRLIK SORUSU: Bir kaptan diğer bir kaba hortum yardımıyla sıvıyı boşaltırken yükseklik farkı etkili midir? Nedenlerini tartışınız? KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER: 1.plastik boru 2.beherglas (2 adet) 3.su DENEY DÜZENEĞİ: DENEYİN...
  3. Makara Sistemlerinin Incelenmesi

Makara Sistemlerinin Incelenmesi

makara sistemleri makara deneyleri dinamometre yapılışı sistemi hareketli deneyi DENEYİN AMACI: Hareketli ve sabit makarayı karışık bağlamak, makara çiftinin sağlayacağı kolaylığı kavramak. HAZIRLIK SORULARI 1-Sabit ve hareketli makarayı bir arada kullanıp, kuvvet yönünü değiştirdiğimizde iş kolaylığı sağlar mıyız? 2-Karışık bağlı makara...
  4. Bozulmadan çabucak kuruyan oje

Bozulmadan çabucak kuruyan oje

0 dakikada kuruyan oje hemen kuruyan oje Oje sürdüğümüzde, bozulmadan kurusun diye denemediğimiz şey yoktur. Bazen elimizi suyun altına tutarız, bazen buz dolu bir kaba sokarız ve genelde de ellerimizi bir yere sürmeden bir süre korkuluk gibi öylece kala kalırız :) Sevgili Melek'ler, tırnak bakımında düntaca ün yapmış Sally Hansen, buna muhteşem bir çözüm bulmuş ve çabucak kuruyan oje...
  5. fermuar bozulmasını nasıl önleriz

fermuar bozulmasını nasıl önleriz

Arkadaşlar size komik gelebilir ama benim fermuarlarım sürekli bozuluyor.Anlamadım gitti hızlı mı çekiyorum neyin nesidir, hemen bozuluyorlar. Yok mu bunun bir çaresi :S

Sayfayı Paylaş