Mikrosefali (Bebeklerde Baş Çevresi Küçüklüğü) Nedir?

Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  mikrosefali nedir baş çevresi küçüklüğü bebeklerde baş çevresi küçüklüğü mikrosefali, nedir, belirtileri, tanısı, tedavisi, çeşitleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Mikrosefali ile ilgili bilgi almak için, Uzm. Dr. Özge Yılmaz( Hacettepe Üniv. Tıp Fak. Çocuk Sağ. Enst. Sosyal Pediyatri Anabilim Dalı ) ve Doç. Dr. Songül Yalçın (Hacettepe Üniv. Tıp Fak. Çocuk Sağ. Enst. Sosyal Pediyatri Anabilim Dalı) 'ın makalesini aynen yayınlıyorum..

  Mikrosefali yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişen baş ve baş çevresi boyutlarının standartlardan küçük olması olarak tanımlanır. Mikrosefali bir hastalık olarak tanımlanmasından daha çok bir klinik bulgudur. Hatta bazen normal varyasyonun bir ucunu gösterebilir. Eskiden yaş, cinsiyet ve ırk ortalamasının iki standart sapmadan küçük olan ölçümlere mikrosefali denilmekteydi, ancak sağlıklı okul çocuklarının % 1.9'unun ortalamanın iki standart sapmanın altında baş çevresi sahibi olmaları ve normal zekalı bazı ailelerde dominant ya da resesif olarak mikrosefali ve kısa boy geçişi olması bu tanımı değiştirmiştir.
  Kafatasının küçük boyutu küçük beyine işaret eder. Ancak mental retardasyonun boyutunu beyin boyutu değil altta yatan yapısal patoloji belirler.

  Mikrosefali iki ana gruba ayrılır;
  1. Birincil mikrosefali: Gebeliğin ilk yedi ayında olan anormal gelişimin sonucunda ortaya çıkan küçük beyini tanımlar.
  2. ikincil mikrosefali: Gebeliğin son iki ayında ya da perinatal dönemde olan bir hasar sonucunda ortaya çıkan küçük beyini tanımlar.

  Baş Çevresinin Normal Gelişimi:
  Doğumda ortalama 35 cm olan baş çevresi, ilk iki ay haftada 0.5 cm; iki ile altı ay arası ise haftada 0.25 cm büyür. ilk üç aydaki ortalama toplam kafa çevresi büyümesi 5 cm iken, bu ikinci üç ayda 4 cm ve üçüncü üç ayda 2 cm kadardır. Dokuz ay ile bir yaş arasında ise baş çevresi 1 cm kadar artacaktır.

  Birincil Mikrosefali
  Birçok genetik ve çevresel etken sonucu oluşur.

  1. Genetik
  2. Karyotip Bozuklukları
  a. Down Sendromu (Trizomi 21)
  b. Edward Sendromu (Trizomi 18)
  c. Cri-du-chat Sendromu (Sp-)
  d. Cornelia de Lange Sendromu
  e. Rubinstein Taybi Sendromu
  f. Smith Lemli Opitz Sendromu
  3. Radyasyon İyonize radyasyon ile özellikle dördüncü ve yirminci gebelik haftaları arasında karşılaşmak mikrosefalide önemli bir etkendir. Ne kadar erken karşılaşılırsa beyin o kadar küçük, nörolojik anormalliğin sonuçları da o kadar kötü olacaktır.
  4. Doğumsal Enfeksiyonlar
  5. Kimyasal Ajanlar
  a. İlaçlar
  b. Metabolik

  İkincil Mikrosefali
  Nedenleri
  1. Menenjit ve ensefalit
  2. Malnütrisyon(Beslenme yetersizliği)
  3. Hipertermi(ilk 4-6 haftada olan belirgin yüksek ateş)
  4. Hipoksik-iskemik ensefalopati

  Tanı
  Doğumdaki baş çevresinin küçük olması embriyonik ya da fetal gelişimde olmuş bir olayı göstereceğinden önemlidir. iki yaş sonrasında beyine olan bir girişim pek ağır bir mikrosefali ile sonuçlanmaz. Bunlar dışında aile öyküsü genetik etkenlerin ortaya çıkarılması açısından önemlidir. Risk etmenleriyle karşılaşma; örneğin radyasyon, enfeksiyon, ilaçlar önemlidir. Annede diabetes mellitus ya da fenilketonüri; özellikle yaşamın ilk 4-6 haftasında olan yüksek ateş, havale araştırılmalıdır.

  Fizik incelemede tek bir ölçümden çok seri baş çevresi ölçümlerinin değerli olması bize izlemin önemini belirtir. Bu özellikle en az bir anormalliğin saptanmasında gereklidir. Ayrıca anne-baba ve kardeşlerin de baş çevresi ölçülmelidir. Araştırmalara göre normal sınırlar içinde olan ama boy ve kilosuna oranla daha küçük baş çevresi olan bebekler yedi yaşına geldiklerinde yapılan testlerde gelişme geriliği gözlenmemiştir.

  Eğer çocukta bir kromozomal sendromdan kuşkulanılıyorsa ya da anormal yüz şekli, kısa boy ya da ek doğumsal anomaliler varsa, karyotipleme yapılmalıdır.
  Açlık plazma ve idrar amino asit analizi yapılmalıdır.
  Serum amonyumu belirlenmelidir. Doğumsal enfeksiyonların tanısında seroloji ve virolojiden yararlanılır.

  Radyolojik incelemelerde tanının konunmasında yararlıdır.   
Mikrosefali (Bebeklerde Baş Çevresi Küçüklüğü) Nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Baş Dönmesi Nedir?

  Bazı insanlar denge problemlerini baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa bağlı bir problemden dolayı ortaya çıkar. Vertigo nedir? Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelime Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler....
 2. Mikrosefali

  mikrosefali belirtileri Bu terim «ufak-kafalı» anlamına gelir ve genellikle kafa çevresinin yaş ve cinsiyete göre ortalamanın altındaki üç standard sapmadan daha küçük olması durumunda kullanılır. Mikrosefali, Mongolizm (Down sendromu) ve fenilketonüri gibi akıl geriliği gösteren birçok bozuklukta rastlanan klinik bir belirtidir. Bundan başka ender görülen ve bir otosomal resessif genden ileri...
 3. bebeklerde topuk kanı nedir?

  fenilalanin nedir yeni doğan bebeklerde topuktan kan alma bebeklerde topuktan alınan kan alma oyunları topuk kanı neden alınır Fenilketonüri, Fenilalanin hidroksinaz enzim aktivitesindeki defekt sonucu gelişen KALITSAL, METABOLİK bir hastalıktır. Fenilketonürili çocuklar, proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin...
 4. Baş Sallamak Deyiminin Anlamı Nedir

  Baş Sallamak Deyiminin Anlamı Nedir Arkadaşlar Baş Sallamak Deyiminin Anlamını biliyorsanız bir zahmet yazın lütfen.
 5. bebeklerin baş çevresi nasıl ölçülür

  Bebeklerde baş çevresi ölçümü hangi noktalardan yapılıyor? Doğru ölçüm için mezurayı nerden geçirmek gerekir ?

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bebeklerde baş çevresi küçüklüğü

  ,
 2. bebeklerde kafa kucuklugu

  ,
 3. kafası küçük bebekler

  ,
 4. bebegin kafasinin kucuk olmasi,
 5. baş çevresi küçüklüğü,
 6. bebeğimin kafası küçük,
 7. bebegin basinin kucuk olmasi,
 8. kafası küçük doğan bebekler ,
 9. gebelikte bebeğin kafasının küçük olması,
 10. bebeğin baş çevresinin küçük olması