gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Milyonlarca bebekte 'ciddi' doğum kusuru

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Milyonlarca bebekte 'ciddi' doğum kusuru Doğum kusurunda, annenin bebeğin sağlığıyla yeterince ilgilenmemesi de rol oynuyor.
    Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon bebeğin doğum kusurlarıyla dünyaya geldiği belirtilinmekte.Doğumunda kusur görülen bebeklerin birçoğu ölüyor ya da sakat kalıyor.
    Doğumdan gelen kusurların yüzde 70'inin önlenebilir, tedavi edilebilir ya da düzeltilebilir olduğu beliliniyor.
    Yılda 7.9 milyon bebek, kısmen genetik nedenler, gebelik sırasında annenin geçirdiği rahatsızlıklar ve alkol kullanımı gibi faktörler nedeniyle kusurlu doğuyor.5 yıl süren araştırmalarda, her yıl beş yaş altında 3.3 milyon çocuğun doğum kusuru nedeniyle öldüğü, 3.2 milyonunun da zihinsel veya bedensel engelli kaldığı ortaya çıktı.
    Doğum kusurunda, annenin bebeğin sağlığıyla yeterince ilgilenmemesi, yaşı büyük anneler ve akraba evliliği gibi faktörlerin önemli rol oynadığı bilinmekte.
    Afrika, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların, Akdeniz anemisi ve Glikoz 6 Fosfat Dehidrogenaz Eksikliği (G6PD) gibi ortak miras olan hastalıklar nedeniyle daha fazla risk altında oldukları, ciddi bir doğum kusuruna sahip bebek dünyaya getirme oranının her anne adayı için yaklaşık yüzde 5 olduğu da bilinmektedir....

Milyonlarca bebekte 'ciddi' doğum kusuru konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yeni Doğmuş Bebeğin Günlüğü...

Yeni Doğmuş Bebeğin Günlüğü...

anne karnındaki bebeğin günlüğü bebek günlükleri 1. gün böylesi kötü bir başlangıç beklemiyordum.oha hortumumu bile kesmişler! meme diye, süt diye birsey varmış. nerden nasıl bulunur bu ya? hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni. 2. gün meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum Allah emiyorum, tık yok, süt başka yerde mi? neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi...
  2. yeni doğmuş bebeğin günlüğü

yeni doğmuş bebeğin günlüğü

1. gün: Böylesi kötü bir baslangıç beklemiyordum. Oha! Hortumumu bile kesmişler! Meme diye, süt diye bir şey varmış. Nerden nasıl bulunur bu ya? Hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni. 2. gün: Meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum Allah emiyorum, tık yok, süt başka yerde mi? Neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi kişilik bağırdı. Ne bağırıyosun? Açım ben! Çok...
  3. Bebeklerin doğumla gelen özellikleri

Bebeklerin doğumla gelen özellikleri

2 aylık bebeğin özellikleri 2 aylık bebek özellikleri bebeklerin bebeklerin Bebek aşagıda kısaca özetlenen becerilerle birlikte doğar: 1.) görme duyumu oldukça gelişmiştir. her iki gözünü bir tek nesne üzerine odaklayabilir, hareket eden bir objeyi izleyebilir ve bazı renkleri eyırt edebilir. en önemlisi insan yüzüne özellikle ilgi gösterir ve ilk iki hafta içinde göz göze bakabilir beceriye...
  4. Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

bebeğin aşağıya inmesi ve yerleşmesi,bebeğin doğum kanalına geçmesi nedir,bebeğin doğum kanalına geçtiğini nasıl anlarız,doğumun belirtileri,yalancı doğum,suni sancıyla doğum,bebeğim doğum kanalına geçmesi doğumun başladığınımı gösterir,doğum hakkında bilgiler Doğum, her anne adayının endişe duyduğu bir olaydır. Bu olağanüstü olayın yaşanacak olması kaygıları da beraberinde getirmektedir....
  5. Bebeğim Yarım Sünnetli Doğdu

Bebeğim Yarım Sünnetli Doğdu

bebeğin yarım sünnetli doğması,bebeğin yarım sünnetli doğması sakıncalımıdır,yarım sünnetli bebek,yarım sünnetli bebeğin tedavisi,yarım sünnetli bebek hakkında bilgiler Hipospadyas, idrar deliğinin olması gereken yerin daha altında bulunmasıdır. Doğumsal bir anormallik olan hipospadyas, idrar deliğinin yerleştiği yere göre hafiften ağıra kadar değişik tiplerde olabilir. Ağır tiplerinde...

Sayfayı Paylaş