gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Mis Gibi Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi (resimli)

Konu, 'osmanlı mutfağı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Genelde balığın zahmetinden olsa gerek biraz işin basitine kaçar marketten tahin helvası alıveririz melekler. Ama biraz zahmete girmeyi göze almayı düşünürseniz size dondurmalı irmik helvasını tavsiye edebilirim. Eğer dondurmalı irmik helvası nerede yenir derseniz, bu nefis helvayı eğer İstanbul’daysanız Fatih Kadın Pazarı semtinde yemenizi özellikle tavsiye ederim. Şimdi gelelim ev yapımı dondurmalı irmik helvasının tarifine…:)

3 kahve ficanı irmik

3 kahve fincanı şeker
    3 kahve fincanı süt
    1.5 kahve fincanı su
    Yarım paket katıyağ
    İsteğe göre 1 limon kabuğu rendesi
    İsteğe göre bir miktar dil peyniri
    Fıstık
    İçine koymak için maraş usulü kesme dondurma

Bir tencerede süt, su, katıyağ ve şekeri bir iki taşım kaynatın. Diğer tarafta geniş bir tencerede irmikle fıstığı kavurun. Hafif pembeleşinceye kadar durmadan karıştırın. Üzerine kaynatılmış sütü , dil peynirini ve limon kabuğu rendesini boşaltıp, hafif ateşin üzerinde karıştırın. Bu sırada çok fazla sıçrama oluyor, bir kapakla bu sıçramalardan korunun. Helva içini çekince altını kapatıp ve üzerine bir kapak örtüp, 15 dk demlenmeye bırakın. Demini aldıktan sonra şöyle bir karıştırın. Bu arada küçük bir kasenin içini streç filmle kaplayın. Bir miktar helvayı kasenin kenarlarına çıkacak kadar içine bastırarak, çukurlaştırın. Bu çukura bir miktar kesme dondurmadan koyup hemen üstünü de helvayla kaplayın ve servis edeceğiniz tabağa ters çevirin. İçi zaten fıstıklı olduğu için süslemeye ihtiyaç yok, ancak keyif sizin..
    Afiyet olsun…

ÖzGüL ve bitanesi bunu beğendi.
Mis Gibi Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi (resimli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Pekmez Helvası Tarifi Resimli

Pekmez Helvası Tarifi Resimli

Pekmez Helvası Tarifi Resimli Selam kızlar sizden Pekmez Helvası Tarifini rica ediyorum.
  2. Ramazan Helvası Tarifi Resimli

Ramazan Helvası Tarifi Resimli

Ramazan Helvası Tarifi Resimli tarifi yazmanızı istiyorum sizden şimdiden sağolun varolun
  3. Resimli Un Helvası Tarifi

Resimli Un Helvası Tarifi

Resimli Un Helvası Tarifi istiyorum sizden ama lütfen yapılışını detaylı yazın bana
  4. Un Helvası Tarifi Resimli

Un Helvası Tarifi Resimli

Un Helvası Tarifi Resimli Un Helvası Tarifi Un Helvası Mis gibi kavrulmuş bir un helvasına kim hayır diyebilir ki melekler ? Şöyle kıvamı yerinde, tadı ayarında nefis bir un helvası için buyrun tarifimize :) Malzemeler: . 2.5 su bardağı kadar şeker . 2 su bardağı kadar un . 1 paket tereyağı . 2,5 su bardağı ılık süt Hazırlanışı: İlk olarak tereyağımızı...
  5. irmik helvası tarifi arıyorum

irmik helvası tarifi arıyorum

selam hanımlar ben ilk defa irmik helvası yapacam ama tecrübesiz olduğum için malzemelerini ve yapılışını bilmiyorum acaba bana irmik helvasının tarifini verebilirsiniz

Sayfayı Paylaş