Mısırlıların Göz Makyajı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Mısırlıların Göz Makyajı
mısırlı makyajı mısır makyajı eski mısır mısırlıların kıyafetleri mısırlıların resimleri
Mısırlıların Göz Makyajı

cleopatralarge-main_full-6108.jpg

Kleopatra

Ünlülerin göz çevresini Kleopatra gibi boyamasıyla, Mısırlı gözler yeniden moda oldu. O günlerde de -bugün olduğu gibi- amaç gözleri ön plana çıkarmaktı. Ama Eski Mısır'da insanın görünüşünü güzelleştirmesinin, ruhsal yüceltilmeyle de ilgisi vardı.

makeup2-9617.gif

Örneğin balmumu ile sertleştirilen lüks bir peruk, kişi ile güzellik tanrıçası Hathor arasında bağ kuran güçlü bir cinsellik sembolüydü.

Yeşil göz boyası - wadju - belki de Hathor'dan korunma istemek içindi. Ölümden sonra ise kozmetik ürünler insanları daha genç ve doğurgan gösteriyordu ve bunun yeniden doğuş için gerekli olduğu düşünülüyordu.

makeup-4968.gif

Hem erkeklerin hem de kadınların yaptığı makyajın bu dünyada da bazı faydaları olmuş olabilir.

Antik çağlarda mesdemet olarak bilinen siyah göz kalemi sürmenin, sinekleri uzak tuttuğu, güneş yanıklarından koruduğu, içinde kurşun sülfür ve klorür olduğu için dezenfektan görevi gördüğü söyleniyor. (Kurşunun toksik sonuçlarına ilişkin bir kanıt bulunamadı)

Genellikle kokulu olan yağ ve kremler, kuru iklim şartlarında cildi nemli tutuyordu ve hatta bazıları para yerine kullanıyordu. Ayrıca o dönemde de -şimdiki kadar tartışmalı olan- kırışık gidericiler vardı.

A.R Williams

National Geographic Temmuz 2008 sayısından

Cevap: Mısırlıların Göz Makyajı

Bazen kendimi o dönemlere ait sanıyorum:)
Okadar ilgimi çekiyorki..
yaşantıları, makyajları, kıyafetleri, mumyalanmaları kısaca herşeyi...
Teşekür ederim paylaşım için Adminim.

Ben de bayılıyorum..KEşke o dönemde ve orada yaşasaymışım..

Geri