Mitoloji ve Ölümün Ötesi

Konu, 'Eski Uygarlıklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Ölümün ötesi Birçok gelenekte ölümden sonra gidilecek ‘öte dünya’ genellikle yeryüzünün batısında bir yerdedir.Bilinen dünyadan bir denizle ayrılmıştır.Öte dünyanın başka yerlerde olduğunu bildiren mitler de vardır.Malawi ve Mısır mitine göre yeraltındadır.
  Bazı öte dünyalar hiçbir ayırım yapmadan bütün ölüleri kabul eder.Bazıları da sadece girmeyi hak kazananları içeri alır.Örneğin yolculuk için gereken parayı bulup sandalcıya vererek Styks ırmağını geçebilen bütün ruhlar Hades’e kabul edilir.
  Mısır mitlerinde ölülerin yürekleri Anubis tarafından tartılır.
  *
  İnsanın değeri her zaman ahlaka ait niteliklerle ölçülmez.Bazen yeryüzündeki eşitsizlikler[​IMG]öte dünyada da yinelenir.Örneğin Leeward adalarında sadece soylular güzel kokulu Rohutu’ya giderken[​IMG]halk kötü kokulu Rohutu’ya gider.Güneş’teki güzel evler sadece İnka ve Peru’lu soylulara açıktır.İskandinavya’da ruhların sonsuz mutluluk içinde yaşadığı saray olan Valhalla[​IMG]savaşta ölen kahramanlara ayrılmıştır.
  *
  Mısırlılar ölümden sonra yaşamın yeraltında devam ettiğine inanırlardı.Herbir insanın içinde[​IMG]onun tanrısal özünü temsil eden ikinci bir varlık olan ‘ka’ bulunurdu.Günümüze ulaşan resimlerde[​IMG]’ka’ bir insan başı ve şahin bedeniyle gösterilmiştir.Bu ruh ta soyuttur[​IMG]ama cesetle birlikte yeraltına uçmasını somut kavramlarla açıklamak için bu şekilde resmedilmişti.
  Mısırlıların ölüler kitabına göre öte dünya[​IMG]kutsal ölülerin her zamanki yaşamlarını daha büyük mutluluk içinde sürdürdükleri bir yerdi.En büyük yönetici Osiris[​IMG]ölülerin de yargıcıdır.
  Çin mitolojisinde cehennem[​IMG]devletin bu dünyadaki etkinliğini belirleyen biçimiyle iyi düzenlenmiş bir bürokrasi gibi yönetilir.Örneğin yedinci cehennemin kralı ve mahkemelerin yüce yargıcı Yama[​IMG]her suçun karşılığı olan cezayı belirten yasayı dağıtır.Sözgelimi yalancı ve cimri olanlar erimiş altın yutmak zorundaydılar.
  * Mitolojinin bir diğer konusu da dünyanın sonu ve kaosa geri dönüştür.Dünyada düzeni tanrılar kurmuşlardır[​IMG]ve bu düzeni isterlerse bozarlar.Eğlenceler ve törenler ile kurbanlar hep tanrıları hoşnut etmek içindir.Ancak hemen hemen her mitoloji savaşların[​IMG]açlığın[​IMG]tufanların[​IMG]depremlerin yol açacağı son ve kesin bir yıkım gününü de öngörür.Aztek[​IMG]Hindu ve Budist gelenekleri gibi birbirleri ile hiç ilgisi olmayan gelenekler[​IMG]ahlak değerlerinin gittikçe azalacağı çağların geleceğini ileri sürmüşlerdi.
  Bir Aztek miti şimdiki dünyanın çevresinde dört tane yıkık dünya bulunduğunu ileri sürer.Buna göre insanlar çok dikkafalı olduklarından önceki çağlarda yeryüzünden silinmişlerdi.Eğer insanlar çok gururlu olurlarsa şimdiki dünya da bir depremle yıkılacaktır.

  Alıntı:The Joy of Knowledge Encyclopaedia


   
Mitoloji ve Ölümün Ötesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Mor Ve Ötesi - Ne

  Ne gerçek ben ne beraberlik Ne bencil kendi kendine Ne müstakbel güvensizlik Ne yüzler naylon yüzler ne Ne arkanda ne naklen Ne sonra ne tüm ne gerçekten Ne hiç ne müzik ne eylem Ne ahlak masum saf nefret Ne varsa ne ne yoksa hiç yok Ne yok anlam ki faydasız Ne direnmek saçma her kimse Ne sen var ben yok biz sarhoş Ne farkında olanlarınız Ne gündelik hayatlarınız Ne işkence görenleriniz Ne...
 2. Mor Ve Ötesi - Ithaf

  Saw an angel above the sky Tryin' to understand why it makes me cry The only thing i got till yesterday Was the thought of you babe fading away You never know how it hurt me baby You never looked at my face You knew loving me is such a disgrace I knew you were the queen and I'm the clown But baby I'm standing on my own You never know how it hurt me baby, you never will I don't care Saw an...
 3. Mor Ve Ötesi - Bir

  Sen baktın, tüm gözlerim kıskandı resmini Sarıldık takvimlerce, anlattık ki hayata Zaman yok kucağında, tek bir an bile yeter bana zaten Yarım kalan bu düş bizim mi Yoksa yiten ben miyim derken Nerden geldin sen Kaybeden ben miyim derken Nerden geldin sen Sarhoştum, evindeydi ellerim Bütün günlerden başka bir ismin vardı senin Titredim zamansızca, dün ve yarın yokoldu yanında...
 4. Mor Ve Ötesi - Balıklar

  Çocuktun, kırılgandın Artık korku yok nemli gözlerinde Yüzlerce binlercesi var Omzuna oturmuş, ordan sana bakar Çektin gittin baharın peşine Güzelim renkler yüzünde Artık dönüp bakmazsın Güneşin solduğu evlere Çıplak dursam, tanrıya sorsam Niye ölür insan bile bile? Ardımda yıllar sinsice kalbime sorar Niye bu suçluluk niye? Yolculuğun sonunda Bembeyaz sevgini ört uykuma Dün sabah seni...
 5. Mitoloji ve Pagan Kavramı

  pagan mitolojisi Bu bilgilerin tümü bizi eski yunan insanının inanç dünyasına götürür. Yunanlıların dini tam tamına insanbiçimci bir dindir. Bu pagan dininde dogmaların yerine yaşam gerçeklerini buluruz. Bu gerçekler bu inanç düzeninde simgesel bir anlatıma kavuşmuşlardır. Simgeciliğin gerçeklikleri açınlamada en önemli yollardan biri olduğunu Yunanlıların inanç dünyası pek güzel gösterir. Bu...

Sayfayı Paylaş