gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Mojave kraterinde su izi yok

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

ANKARA - ABD’nin Arizona Üniversitesi tarafından geliştirilen HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) adlı teleskopik kamerayla çekilen fotoğraflarda, yaklaşık 20 metre genişliğindeki dev kayalar dikkati çekerken, kayalar, kraterin kabaran kabuğundan erozyona uğramış ve tepeden yuvarlanmış gibi görünüyor. Görüntüler ayrıca kraterin ortasında herhangi bir su izi bulunmadığını gösterirken, krater duvarlarının yüzeyi suyun akmasıyla biçimlenmiş görüntüsü yaratıyor.

HiRISE kamerası, Mars’ı yörüngesinden yarım düzine kadar uzay aracıyla izleyen NASA’nın, Mars Reconnaissance Orbiter aracında bulunuyor ve kasım ayından bu yana fotoğraf göndermeyi sürüyor.

MARS, ATMOSFERİNİ TOPRAK ALTINDA GİZLİYOR OLABİLİR
    Mars’ın bir zamanlar atmosferini oluşturan ve yoğun olarak bulunan su ve karbondiyoksidin (CO2) şimdi çok az miktarda kaldığı, ancak Kızıl Gezegen’in toprak örtüsünün altında bulunabileceği görüşü ileri sürüldü.

İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü’nden Stas Brabash ve Fransa Uzay Işınım Araştırmaları Merkezi’nden Jean Andre Sauvaud, Mars’ta gözlemlerini sürdüren Avrupa uzay aracı Mars Express’in gönderdiği verilere dayanarak “Kızıl Gezegen”in atmosferinin yaklaşık 3,5 milyar yıl önce güneş rüzgarlarının etkisiyle ortadan kaybolduğunu ve çok az miktarda geriye kaldığı sonucuna vardılar.

Görüşlerini Science dergisinin yarın yayınlanacak sayısındaki bir makalede dile getiren bilim insanları, Mars atmosferinde yalnızca 0,2 ila 4 milibar CO2 ve birkaç santimetre su belirlediler.

Mars’ın yoğun atmosferine ne olduğunu bulmaya çalışan bilim insanları, Kızıl Gezegen’in atmosferinin toprak altında olabileceği görüşünü getirdiler.

NASA’nın robotları Spirit ve Opportunity’nin atmosferinin su ve CO2 içerdiğini belirlediği Mars’ta tortul birikintiler, sıvı suyun yarattığı erozyon ve kuru nehir yatağı gibi izler geçmişte yoğun bir hidrolojik aktivite olduğunu ortaya koyuyor.

Kızıl Gezegen’in yüzeyinde bugün sıvı su kayıp durumda bulunurken, atmosferde çok zayıf oranda su buharı, kutuplarda ve bazı kraterlerde donmuş su göze çarpıyor.

Ancak bu miktardaki su gözlemlenen jeolojik izleri açıklamaya yetmediğinden, toprak altında büyük miktarda su bulunduğunu düşündürüyor.

Mojave kraterinde su izi yok konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 'PKK birası'na izin yok

'PKK birası'na izin yok

Viyana'dan gelen ikinci 'Kürt birası' Noş da pazara giremedi Radikal Gazetesi'nden Tarık Işık'ın haberine göre Noş Bira'ya da Türk standartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle ithal izni verilmedi. Üretici şirketin PKK bağlantılı olduğu yolunda iddialar var. Avusturya'da 'Bir yudum özgürlük' sloganıyla üretilen ilk 'Kürt birası' Roj Bira'nın Türkiye'ye ithaline izin verilmemesinin ardından...
  2. Ceza Bana İzin Yok Mu?

Ceza Bana İzin Yok Mu?

Her zaman record'la on bu mic bırak beni be kolpa bu son şarkım bu bol keseden bi rap mi?değil mega bi rap bu fark yere serer bu mekanizma bu matematik alsay düşmanı sorma bana düşaman alsayt ben farklı ben pi sayısı yoksa olmaz.bu denklem fazla naza dayanmazki ve sen kes kısa bana sıra geldi ben express bin gigabayt.. akıma değer hat akıma değil hat..olmadı olmaz o korkdukça gül solar ama ben...
  3. Kimlerin Parmak İzi Yok?

Kimlerin Parmak İzi Yok?

parmak izi kaç gün kalır parmak izi ne kadar kalır ne kadar süre nasıl silinir kaç günde silinir Kimlerin Parmak izi yok.. Yetişkinlerin parmak izleri bir zeminde bozulmadan birkaç gün kalırken, çocukların parmak izleri neden 24 saat içinde kaybolmaktadır? * Gözle zor görülen parmak izlerimizle, kendimize ve yaptığımız faaliyetlere dâir geride nasıl emareler bırakmaktayız? * Parmak izlerinin...
  4. sular yok:(??

sular yok:(??

ewtt arkadslar gece basınızı yastıga koydugunuz da sabah erken kalkıyım dusumu alıyım şöyle güzel bi bahar temizligi yapıyım balkonları perdeleri yıkıyım kıslıkları kaldırıyım mutfak dolaplarını siliyim vss vss diye düsündünüz ve sabah kalktıgınızda yüzünü yıkamak icin lavobaya gittiginiz de oda nee sular yok:(((((((( yarın misafirim gelcek:((( siz olsanız ne yapardınız:D:D
  5. Sudaki ayak izimiz

Sudaki ayak izimiz

Uzun yolculuklarda her çeşmenin başında durup su içerdik Şimdi ise o çeşmelerin kuruyacağından bahsediyolar. Sebebi de benim gibi bizim insanlar. unıleverın bir uygulaması var internette suda ki ayak izimizi ölçen benim 2476 çıktı. Türkiye ortalaması:1615 Dünya ortalaması: 1243 müş Site de ayak izimizi azaltmak için ipuçları var. İnceleyebilirseniz inceleyin ama lütfen su kullanımında...

Sayfayı Paylaş