gebe
  1. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113

Mongol lekesi

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

mongol lekesi bebeğimin poposu mor moğol lekesi bebek poposunda morluk mogol Mongol Lekesi Nedir? Adını sanını duymamıştım taki birgün arkadasımın bebeğinin altını değiştirene kadar. Ya bakıyorum mor mor lekeler.. Allah var yukarda kendi kendime dedim acaba poposuna ve sırtına vuruyorlarda mı böyle olduki diye... Dayanamadım ve arkadaşıma sordum bunların nasıl oluştugunu... Arkadaşımda bunların doğum lekesi oldugunu ve babasında da oldugunu söledi... Bende merak ettim ve araştırdım şimdide sizlerle paylaşıyorum umarım sizlerede yardımcı olabilmişimdir..
    MONGOL LEKESİ
    Yenidoğan bebeklerin kuyruk sokumunda kalçalarında görülen koyu mavi mor renkte olabilen lekelere 'Mongol Lekesi' denir. Anne babaları ilk görüşte korkutmakla beraber sık görülen masum bir doğum lekesidir. Herhangi bir soruna veya doğum travmasına işaret etmez çoğunlukla 2 yıl içinde de kaybolur.Mongol Lekeleri
    Yeni doğanda belki de en sık görülen koyu renkli leke Mongol (moğol) lekeleridir. Bebekte doğduğunda saptanır. Bazen 20 cm boyutuna ulaşan morumsu lekelerdir. Çoğunlukla bel arka kısmında kalçalarda rastlanır. İz bırakmadan kaybolabilir veya yıllarca kalabilir. Kahverengi-morumsu renkteki lekelerin bir kısmı da yüz omuz sırt tek tarafında görülür. Daha sıklıkta görülen tek tek lekelenmelerin yanında hemen hemen tüm vücudu etkileyen düzensiz lekelenmeler de olabilir. Bazen ağız içi dudak ve gözlerde de renk artışına rastlanabilir.

Vücut yüzeyinde koyu renkli lekeler çok daha kolay fark edilir. Bununla beraber koyu lekeler kadar önemli olan açık renkli doğumsal lekeleri dikkatli olunmadıkça gözden kaçabilir. Çoğunlukla doğumda mevcut olan beyazımsı 1-3 cm çaplı lekeler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Kasım 2015
  2. suCre

suCre Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    135
    Ödül Puanları:
    63
    benimde oğlumda vardı aynen ilk gördüğümde çok korkmuştum nedir diye sonradan öğrendim doğum lekesiymiş evet geçiyo kalmıyo.... paylaşım için tşkler ...

3. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
    Canım geçiyor olmasına sevindim acaba kaç yaşında geçti senin bebeğinin ?? arkadasımın bebeği 2 yasında ve dahada geçmedi....:hey:

4. suCre

suCre Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    135
    Ödül Puanları:
    63

tam olarak hatırlamıyorum ama 2 civarıysı çünkü bez kullanmıyodum artık .laka tamamen gitmişti onunda gecer kalmaz ...

5. üni-melek

üni-melek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirdiğin için cok tesekkürler canım.

6. sevgi deniz

sevgi deniz Forum Okuru

paylaşım için çok tşkler benımde bebeğimde var

Mongol lekesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tereyağı lekesi

Tereyağı lekesi

Kumaşlardaki tereyağı lekeleri, sabunlu suda kaynatılarak çıkarılır. Eğer leke kağıt üzerindeyse, biraz ıslatıp üzerine un serperek kurumaya bırakmak lazımdır. Daha sonra fırçayla temizlenir.
  2. Çay lekesi

Çay lekesi

Çayla lekelenen bir kumaşı temizlemenin en iyi yolu, hiç vakit geçirmeden üzerine kaynar su dökmektir. Bazı kaynaklar limon kolonyasının da çay lekesini çıkarmada yararlı olacağını kaydediyor. Hemen temizlenmeyen bal lekelerini çıkarmak da zordur. Ama leke olur olmaz hemen ılık suyla yıkanır ve durulanırsa lekeden eser kalmaz.
  3. Deri lekesi...

Deri lekesi...

Deride görülen esmer lekelere “Karaciğer lekeleri”, beyaz lekelere de “Vitligo” adı verilir. Bunlar merhem veya kremlerle gizlenebilir.
  4. lazer lekesi

lazer lekesi

mrb bacağımdaki kılcal damarlara 2 sene önce lazer uygulaması yapıldı ve lazer ışınıyla atış yapılan heryer yandı şuan koyu kahverenginde nasıl geçirebilirim teşekkürler
  5. oje lekesi

oje lekesi

arkadaşlar oje sürerken fırçası en sevdiğim kaprimin üstüne düştü hemen sildim ama lekesi çıkmadı nasıl çıkartabilirim? ayrıca unutmadan söyliyim oje koyu renkli değildi.

Sayfayı Paylaş