gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Mozart Kimdir?

Konu, 'Biyografi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

mozart kimdir mozart kimdir özet hayatı özet ın hayatının özeti ın kısa hayatı Mozart hakkında genel bilgiler biyografi ve eserlerini merak edenler için gereken bilgileri sunuyorum. [​IMG]
    Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturyalı besteci (1756-1791).

Mozart'ın yaşamı bir peri masalı gibi başlar ve çocukluğu bir efsane olarak belirlenir: dört yaşındayken klavsen çalıyor, altısında yaptığı bes*teler, babasını, onun müzik eğitimi*ni bizzat ele almağa yöneltiyordu. Birkaç yıl içinde tam bir virtüöz ol*du; klavsen, keman ve org çalarken doğaçtan besteler yapabiliyor, hattâ orkestra bile yönetebiliyordu.

harika çocuğun Avrupa turnesi

Bunlara dayanarak babası, oğlu için Avrupa'da bir dizi konser düzenleme*ğe karar verdi. Ve genç Mozart böy*lece Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve Orta Avrupa'yı dolaştı. Her yerde büyük bir ilgiyle karşılandı, el üstünde tutuldu. Ama halkın en çok hay*ranlık duyduğu şeyin ne olduğunu kestirmek güçtü: herkes bu harika çocuğa mı, yoksa o tarihte belirmiş olan müzik dehasına mı hayrandı? On altı yaşındayken, doğduğu şehrin (Salzburg) başpiskoposu taralından koro şefliğine atandı. Ama çok kısa zamanda gene özgürlüğüne kavuştu, gene yolculuklar yaptı, sonra da 1780'de Viyana'ya yerleşti.

sefalet ve şöhret

İki yıl sonra Constance Weber ile evlendi ve Tuna kıyılarında, hem ba*şarısızlıklarla, hem de birkaç parlak başarıyla dolu çetin bir yaşam sürdü. Art arda, şöhreti de, gözden düşmeyi de, sefaleti de tattı.

1788'de Don Juan'ın Prag'da kazan*dığı zafer onu çok sevindirmişti. Ama Viyana'ya dönmek zorunda kaldı ve burada saray bestecisi oldu. Mozart'ın son yılları sefalet ve has*talık ile kararmıştır. Son başeserleri olan, 39, 40 ve 41 numaralı üç senfo*niyi, Sihirli Flüt operasını ve Requiem'i çok zor koşullar altında beste*ledi. 35 yaşında öldü.

Mozart'ın sanatı, uyumlu bir sen*tez halinde çeşitli etkileri birleştirir: Alman ciddîliği, Fransız nükteciliği ve İtalyan zarafeti. Sadeliği ve anlaşılırlığı yönünden, büyük klasiklerin (Bach, Haendel) vârisidir. Derin kaygı ve sonsuz sevinç çelişkileri yö*nünden de romantiklerin Beetho*ven) habercisi sayılır.

bazı eserleri

52 senfoni; 27 piyano konçertosu; birkaç opera ve bu arada Saraydan Kız Kaçırma ile Cosi Fan Tutte; 18 missa; sonatlar, dörtlüler, serenatlar v.b.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Çok teşekkürler.Güzel bir paylaşım olmuş...

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok tşk güzel olmuş bide bethowwen
    koyun

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

güzel ama biraz daha fazla bilgi lazım

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel işime yaradı sağolun

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel olmuş işime yradı

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

şahane çok güzel ödevime yardımcı oldunuz sağolun

9. süper bu site

süper bu site Forum Okuru

valla ya iyi oldu ödevimi yAptımve 100 aldım saolun

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

cok güzel 100 aldım yhoooooo

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel olmuş gerçekten ışıme yaradı saolun [süper 100 aldım]

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

13. Anonim Özkaya

Anonim Özkaya Forum Okuru

Ellerinize sağlık

Bu benim kızımın ödevi.Mozart'ın kısaca hayatının özetini araştırmıştım..Ama kızımın elleri çok yoruldu.Hiçde kısa değilmiş ama yararlı bişey.Yazanların eli dert görmesin...

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

15. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler melekler mekanı:D

Mozart Kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kimsin

Kimsin

Usul usul aralanır gözkapaklarım..... Baykuşun biri yakar yeşillerini,"günaydın,gece oldu"der,eyvallah, derim. Odaları dolaşan ıssızlık,bana uğramadan geçer,karşımda uyuyan denizin derinlerinden. -Issızlığa bulanacak kadar ussuz ve kalabalık değilim henüz...-ağaçlarım var,iki kapak arasında büyüyen,sen varsın,gecelerimi dilimleyen.. okumaya başlarım, jane tırmanır merdivenlerime,kör...
  2. çikolatalı K€K

çikolatalı K€K

MALZEMELER: 4 yumurta 1 su bardağı süt 1,5 su bardağı şeker 2,5 su bardağı un 4/3 bardak kakao 1 paket kabartma tozu 1 çay kaşığı karbonat ÇİKOLATA SOSU: MALZEMELER 1 su bardağı süt 50 gr tereyağı 3 dolu yemek kaşığı kakao 1 paket vanilya yarım su bardağı şeker KEK HAZIRLANIŞI.. bütün malzemeleri un hariç ekleyip karıştırıyoruz.en son unu ekleyip tekrar karıştıryoruz.(hamuru cıvık...
  3. kuma

kuma

Kuma (ortak) Rüyada üzerine bir kuma getirildigini gören kadin, hasta olur. Bu rüyayi bir erkegin görmesi, islerinin bozulacagina delildir. Bir rivayete göre kuma görmek, üzüntü ve kederle de tabir olunur. Bir baska rivayete görede: Rüyada kuma kadinlari görmek, hastaliga, zarara ve körlüge isarettir. Bazen de kuma görmek, kötü amele, sirlari açiklamaya, üzüntü ve ugursuzluga isarettir
  4. mozart melodika notaları

mozart melodika notaları

Mozart melodika notalarını paylaşır mısınız mi/re...gibi harflerle acil lazım Fotoğrafsız teşekkürler

Sayfayı Paylaş