gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Msutafa Kemal'in sansürlenen resimleri!

Konu, 'Çöplük' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

çarşaflı kadın resimleri çarşaflı kadın resmi bayan resimleri fotoğrafı çarşafli kadin
    Mustafa Armağan Tarihçi ve yazardır. Zaman Gazetesinde ayrıca tarih içerikli yazılar yazmaktadır. Zaman Gazetesinde yayınlanan bu yazısını yorumsuz olarak sunuyorum.

Geçenlerde basında çıkan haberlere göre Arşiv Antik adlı bir şirketin düzenlediği ilkyaz müzayedesinde Atatürk'ün TBMM'nin açılışında dua ederken çekilen fotoğrafın orijinali satışa çıkarılacakmış.

Gerçi bu epeyce tanıdık bir resim ama bilmediğimiz, daha doğrusu gözümüzden saklanan o kadar çok 'öteki' Atatürk resmi var ki!

Merak ediyoruz: Bunlar ne zaman satılacak veya gün yüzüne çıkacak?

Mesela mı? Mesela Çankaya Köşkü'nde çekilen çarşaflı kadın fotoğrafları. En başta da Latife Hanımın ve ailesininkiler.

1923-1924 yıllarında o zaman için normal sayılan kapalı, yalnız türbanlı değil, üstelik çarşaflı kadın misafirlerin fotoğrafları nedense ısrarla saklanmaktadır bazı çevreler tarafından. Hatta eski adı Akit olan Anadolu'da Vakit gazetesinin birkaç hafta önceki bir haberine göre, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinden bile itinayla temizlenmiştir bu zamanını şaşırmış fotoğraflar.

İkinci olarak Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sona ermesinden sonra çıktığı ünlü yurt gezisinde Konya'da çekilmiş (muhtemelen 1923 başları) bir fotoğrafını görüyoruz. Solda Latife Hanım, Atatürk'e şiir okuyan bir kız öğrenciyi ilgiyle dinliyor. Sağdaki yüzleri peçeli ve çarşaflı kadınlar ise öğretmen.

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çekilmiş ünlü 'âyetli' fotoğraf.

Başbakan İsmet İnönü kürsüde konuşuyor ve başının üzerinde irice bir hat levhası asılı göze çarpıyor. Levhadaki yazıyı dahi okuyabiliyoruz buradan. Şûra suresinin 38. ayeti yazılıdır fotoğraftaki talik levhada. Bir zamanlar TBMM'nin Kur'an'ın gölgesinde çalıştığını bilmekten yüzü kızarıyor olmalı birilerinin.

Ve işte 1923 yılının başlarındayız. Günlerden 26 Şubat 1923'tür. Lozan görüşmelerine ara verilmiş, dış ilişkiler trafiği iyice yoğunlaşmıştır.

Bu defa o devrin, yani Hakkı Tarık Us'un Vakit gazetesi Mustafa Kemal Paşa'nın ziyaret ve görüşme haberlerine geniş yer verirken ilginç bir fotoğraf da yayınlar.

Alt yazısına "Hususi fotoğrafçımızın aldığı resim" kaydı düşülen bu fotoğrafta TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa'yı başında kalpağıyla Eskişehir taşından mamul uzun bir tespihi seçerken görüyoruz. Hem de öyle böyle değil, görüntüye bakılırsa tekkelerde çekilen 999'luk tespihlere benziyor Paşa'nın elindeki.

Satın alıp almadığını bilmiyoruz tabiatıyla. Buraya fotoğrafın altındaki yazıyı da alıyorum: "Mustafa Kemal Paşa Eskişehir taşından mamul tespih vesaire satın alırken."

Arayın bakalım bu fotoğraflara rastlayabilecek misiniz elinizdeki yayınlarda? Pek sanmıyorum. Hele sonuncusunu temin edebilmek için epeyce ter döktüğümü söylemeliyim.

İşimiz uzun ve zor anlayacağınız. Atatürk'ün resimlerine bile sansür konuluyorsa varın gerisini siz düşünün.

2. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Msutafa Kemal'in sansürlenen resimleri!

ya acıkcası mıllet nerden geldıgını sasırdı ıyıce..SIZE UFAK BI OLAY: mahallemde bı anne ıle kız kızılaya gıdıyo.osırada yuruyus var 'laıklık' adı altında..anne ıle kız yanlarından gecerken'sızın yuzunuzden bole olduk lafları ve agza alınmayacak kelımeler..tamam kapalı olabılırler.bakın kıskırtanlara karısıyım.kapalılar bazı seylerı kullanmaya calısma amaclarına yanı..ama sımdı soruyorum..bu yuruyenlerın anası atası nerden gelmıs.???..içimizde bı batılılasma özentısı var..batılı gıbbı ılerleyım yok..sadec ozenÖZENTI..nedır bu ya??bız neden bıseyler bulmuyoruz?genclerın gıyımıne bakın..bız nasıl bu hale geldık.sokak ortasında opusen koklasan ..hanı ar namus??ınSanlık gıtmıs bır kere..bırı dusse kaldıran yok..herkesın agzında dolar euro..hanı TURK parası??????bız neyızTURK muyuz??bakın en kucuk ornek arkadasımız koymus resımlerı..ATAMIzIN esı..etrafındakıler..ya bu sı8ze hıc mı bısey hatırlatmıyor..modern olun demıs ama dınınızı bıraskın mı demıs..ben ne kafası acıklar bılıyorum ama dını namazı yerınde..ne kapalılar bılıyorum yanında erkek opusen koklasan..lutfen dıyorum artık bıseylerın farkına varlım..bızım basımız ATAMIZ herseyı onecden gormus ve demıs..ama bakın bu fotografları oratlıkta yok??nıye cıkarmıyorlar???kım korkuyor korkuyor??

benım goruslerım bu..saygı duymanız önemlı rıca olunur..kotu bı amacım yok..aslında anlatacak coks eyım var ama benım anlatımım sıfırdır..bıseyı tamkafamdakı gıbı anlatmam..eger yanlısım varsa arkadaslar ban acıklayın anlatın..kabul ederım..cunku bılgı paylastıkca artar ve duzelır...

3. melegimeren

melegimeren Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Msutafa Kemal'in sansürlenen resimleri!

emeğine ellerine sağlık

Msutafa Kemal'in sansürlenen resimleri! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mustafa Kemal'in yaveri anlatıyor!

Mustafa Kemal'in yaveri anlatıyor!

mustafa kemalin yaveri mustafa kemal in yaveri atatürkün yaverlerinin isimleri Atatürk'ün yaveri Salih Bozok , şuursuzca sarayin merdivenlerinden asagiya kostu. Alt katta bos buldugu bir odaya dalip kapiyi kapatti. Az sonra iceriden tek el silah sesi duyuldu. Sesi duyup kosanlar iceride onu kanlar icinde buldular. Tabancasindan kalbine sıktıgı bir kursunla devrilmisti . Atatürk'ü ugruna...
  2. Mustafa Kemal'in Anlatımı

Mustafa Kemal'in Anlatımı

http://www.youtube.com/watch?v=ZYH-NOvIy6g&mode=related&search=
  3. Ben Mustafa Kemal'im

Ben Mustafa Kemal'im

ben mustafa kemal im şiiri ben mustafa kemalim şiiri kemal Ben Mustafa Kemal'im Ben Mustafa Kemal'im Kıyılarım dalgalarımca geniş Ben Mustafa Kemal'im Halkın özbenliğinden gelmiş. Ben Mustafa Kemal'im 'Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini' Ben Mustafa Kemal'im 'Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini' Ben Mustafa Kemal'im Halkın benliğine sığınmış kişi Anadoluya ilk adım...
  4. Mustafa Kemal'im Ararım Seni

Mustafa Kemal'im Ararım Seni

Mustafa Kemal'im Ararım Seni Doğru yol gösteren öncümüz yoktur Mustafa Kemal’im ararım seni Bu garip ülkede derdimiz çoktur Kanayan yarama sararım seni Yetiş şimdi yetiş halkın perişan Bayrağın-vatanın-ülken perişan Cumhuriyet nerde, ilken perişan Yaradan Allah’a sorarım seni Devlet başına geçenler şaşırdı Haram yiyip; malı-mülkü aşırdı Bu talanlar sabrımızı taşırdı Milletime...
  5. Cem Yılmaz'ın oğlu Kemal'in resimleri merak edenler için burada!

Cem Yılmaz'ın oğlu Kemal'in resimleri merak edenler için burada!

Cem Yılmaz Ahu Yağtu bebeklerinin fotoğrafı Cem Yılmazın oğlunun resimleri Aylar önce oyuncu Ahu Yağtu ile dünya evine giren Cem Yılmaz'ın bebeği 4 gün önce dünyaya geldi Melek'lerim. Biz de bu sayfamızda Cem Yılmazın bebeği kemal resimleri sunuyor ve ünlü komedyen Cem Yılmazın bebeğinin resimleri yok mu diyen tüm misafirlerimizi bu sayfamıza davet ediyoruz. 10 Martta basına kapalı...

Sayfayı Paylaş