gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Mücap Ofluoğlu kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

mücap ofluoğlu kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar.

Tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı - yönetmen Mücap Ofluoğlu hakk9ında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler.

Mücap Ofluoğlu
    (d. 1920 - İstanbul) Tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen, yazar.

Sanat hayatına 1943 yılında sinema ile başlayan Mücap Ofluoğlu, 1946'da Jül Sezar oyunu ile adım atmıştır. İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu gibi oluşumlarda yer alan sanatçı, bir dönem kendi tiyatrosunu da kurmuş, Muhsin Ertuğrul'un izinde yürümüş, Moliere'in Hastalık Hastası adlı oyununu Türkiye'de ilk kez sahneye koymuştur. Ancak asıl tanınmasına yol açan rol, Şehir Tiyatrolarında oynadığı 'Cyrano de Bergerac' rolü dür. Bunun yanısıra filmlerde Öztürk Serengil'i seslendirmesiyle de ün kazanan sanatçı, yönetmenlikte de başarılı olmuş, ayrıca şiir ve düzyazı kitapları yayınlamıştır.
    Ödülleri [değiştir]

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 2007, Onur Ödülü[1]
    Afife Tiyatro Ödülleri, 2006, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü

Kitapları

Aynada Tiyatro Anıları, Mitos Boyut Yayınları, Mayıs 2006
    Suya Yazı Yazanlar, Mitos Boyut Yayınları, Kasım 2003
    Ağlamakla Gülmek Arasında, Mitos Yayınları, Ekim 1993
    Dünya Bir Sahnedir, Mitos Boyut Yayınları, Sonbahar 1995
    Bir Avuç Alkış (Anılar), Mitos Boyut Yayınları, Mart 1996

Oynadığı ve yönettiği bazı oyunlar

Cyrano de Bergerac
    Cimri
    Tartuffe
    Hamlet
    Kral Lear
    Kuru Gürültü
    Fizikçiler
    Pazartesi Perşembe
    Jül Sezar
    Yedinci Köpek
    Aman Avcı
    Ömür Satan Hüsam Çelebi
    Hastalık Hastası
    Eski Moda

Filmografisi

Kurtuluş- 1996
    Süper Baba - 1993
    Hadi Gel Bar - 1992
    Bir Tren Yolculuğu - 1988
    Biri Ve Diğerleri - 1987
    Şahane Kadın - 1961
    Günahkarlar Cenneti - 1958
    Son Baskın - 1954
    Kaldırım Çiçeği - 1953
    Kırk Gün Kırk Gece - 1953
    Kanlı Para - 1953
    İki Kafadar Deliler Pansiyonunda - 1952
    Kızıltuğ - 1952
    Edi İle Büdü Tiyatrocu - 1952
    Yıldırım Beyazıt Ve Timurlenk - 1952
    Vatan İçin - 1951
    Dertli Pınar - 1943

Mücap Ofluoğlu kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kimsin

Kimsin

Usul usul aralanır gözkapaklarım..... Baykuşun biri yakar yeşillerini,"günaydın,gece oldu"der,eyvallah, derim. Odaları dolaşan ıssızlık,bana uğramadan geçer,karşımda uyuyan denizin derinlerinden. -Issızlığa bulanacak kadar ussuz ve kalabalık değilim henüz...-ağaçlarım var,iki kapak arasında büyüyen,sen varsın,gecelerimi dilimleyen.. okumaya başlarım, jane tırmanır merdivenlerime,kör...
  2. çikolatalı K€K

çikolatalı K€K

MALZEMELER: 4 yumurta 1 su bardağı süt 1,5 su bardağı şeker 2,5 su bardağı un 4/3 bardak kakao 1 paket kabartma tozu 1 çay kaşığı karbonat ÇİKOLATA SOSU: MALZEMELER 1 su bardağı süt 50 gr tereyağı 3 dolu yemek kaşığı kakao 1 paket vanilya yarım su bardağı şeker KEK HAZIRLANIŞI.. bütün malzemeleri un hariç ekleyip karıştırıyoruz.en son unu ekleyip tekrar karıştıryoruz.(hamuru cıvık...
  3. kuma

kuma

Kuma (ortak) Rüyada üzerine bir kuma getirildigini gören kadin, hasta olur. Bu rüyayi bir erkegin görmesi, islerinin bozulacagina delildir. Bir rivayete göre kuma görmek, üzüntü ve kederle de tabir olunur. Bir baska rivayete görede: Rüyada kuma kadinlari görmek, hastaliga, zarara ve körlüge isarettir. Bazen de kuma görmek, kötü amele, sirlari açiklamaya, üzüntü ve ugursuzluga isarettir
  4. Kimken kimse olmuşsun...

Kimken kimse olmuşsun...

İçinden çıkamadığım yollarda geçer oldu vaktim. Ve ben senden çıkıp başkasına gittiğime inandıkça, sana geri döner oldum. Meğerse senden başkasına gidemezmişim de kendimi kandırıp uyanır olmuşum. En büyük rüyamken, en geniş gerçeğim olmuşsun. Ertesi günün sabahında ne olacağını bilmeden harcadığım vaktimdin. Bir an mutlulukla hayal kurarken, o anın sonunda ağlar oldum. Göz yaşlarımı...

Sayfayı Paylaş