Muhabbet Kuşları Genel Bilgi

Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye

muhabbet kuşu cinsleri hollanda muhabbet kuşu hollanda cinsi cinsi kuşları özellikleri
    Evimizin neşesi olan muhabbet kuşlarının ülkemizde pek çok cinsi bulunmaktadır. Değişik renklerde olan muhabbet kuşları insanları streslerini almaları bakımlarının kolay yapılması maliyetlerinin düşük olması ve her halde en önemlisi konuşturulmaya alıştırılabilmeleri nedeniyle en çok tercih edilen hayvanlar arasında yer alır.
    Muhabbet kuşları hala Avustralya çöllerinde vahşi hayatlarını sürdürerek uçuşlarına devam ederler.Bu doğal ortamlarında sürüler oluşturarak yaşamlarını idame ettirmeye çalışırlar ve kısıtlı imkanlardan faydalanarak yaz yağmurlarının getireceği bereketli günleri beklerler.

Ekolojik dengeyi ticari amaç uğruna bozmaktan kaçınmayan insanoğlu, büyük ağlarla sürüler şeklindeki muhabbet kuşlarını avlayarak doğal ortamlarından koparırlar. Bu şekilde doğal ortamlarından ayrılan kuşlar kafeslere konularak birçok ülkeye satılmak üzere trajik ölüm yolculuğuna başlar.Olumsuz şartların ve stresin yoğun olduğu bu yolculuk sırasında ölümler oldukça çok fazladır. Ancak bu yolculuğa dayanabilecek güçte olanlar hayatta kalır ve satılmak üzere mağazaların bir köşesindeki kafeslerde esaret günlerine başlarlar..

öncelikle bir hayvan sever olarak daha sonra Veteriner Hekim olarak doğanın koparılmış bir parçası olan bu muhabbet kuşlarının satın alınmasına kesinlikle karşıyız.

Yabani hayattan gelen bu kuşların evcilleştirilmesi çok zor ve hatta imkansızdır. Evcilleşmeyen bir muhabbet kuşunun da esareti haricinde sizlerle paylaşacağı hiçbir şey olamaz. Bilinçsizce bu tip kuşların alınması, bu pazarın ve dolayısıyla bu trajedinin devamını sağlamaktadır.

Sizlere tavsiyemiz ; ülkemizde özel olarak yetiştirilmiş ve üretilmiş muhabbet kuşlarının 1,5 aylık yavrularını satın almanızdır. Bu yavruların 3. ayını geçmemiş olması daha kolay evcilleştirmeniz açısından sizlere avantaj sağlayacaktır. Bu yavru muhabbet kuşlarını, özel üreticilerden, bazı hayvan satan mağazalardan yada çevrenizdeki birilerinin kuşlarının yavrularından da edinebilirsiniz. Bu genç muhabbet kuşları çok kısa sürede evcilleşir ve hayatının büyük bir bölümünü sizlerle paylaşarak evinizin neşesi, ailenizin bir ferdi olur.

Bir süre sonra onun da ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 2. bir kuş edinilebilir. Ama bu durumda sizlerle paylaşacağı zamanın biraz azalacağı unutulmayarak ihtiyacı doğrultusunda karar verilmelidir. Başlangıçta bir çift kuş alınması evcilleştirme ve konuşmayı öğretmede bir takım konsantrasyon zorlukları çıkarabilmektedir. öncelikle bir erkek yavru alınıp eğitildikten sonra yada 1 yaşına geldiğinde aynı şekilde bir dişi yavru alınması doğru olur. Dişi de yaşını doldurduktan sonra uyumlu bir çift oluştururlar. Muhabbet kuşlarının eş kabullenmede seçici oldukları göz ardı edilmemelidir.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye

Cevap: Muhabbet Kuşları Genel Bilgi
    emeğine sağlık

3. ışılsu

ışılsu Yeni Üye

çok güzel bu kuşlar ama ben tırnaklarından korkuyorum güzel bir paylaşım sağol...

4. kraliçearı

kraliçearı Aktif Üye

cok haklısın benimde bi muhabbet kusum var onu kafese tıkmıyorum. kafesi sürekli acık bırakıyorum. gönül isterdiki bu hayvanlar sürüyle vahsi doğadan alınmasın

Muhabbet Kuşları Genel Bilgi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Muhabbet Kuşları ve İnsan Yiyecekleri

muhabbet kuşu yiyecekleri muhabbet kuşu yemekleri kuş yiyecekleri yemek kuş yiyeceği Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri Sizce kuşlar sahiplerinin tabaklarındakini tırtıklayabilmeli mi? Bu sorunun genel olarak cevabı hayır olacaktır.Kuşlarınız için çok zararlı olabilecek gıdalar olduğu gibi çok yararlı olabilecek gıdalar da vardır. Eğer taze sebze ya da meyve yiyorsanız kuşunuz bunları...
  2. Muhabbet Kuşları

muhabbet kuşu konuşturma muhabbet kuşu konuşturma teknikleri kuş teknikleri kuşunu yöntemleri kuş yöntemleri
  3. Muhabbet Kuşları Evcilleştirme

muhabbet kuşu nasıl evcilleştirilir muhabbet kuşları nasıl evcilleştirilir kuşu evcilleştirme video oyuncak yapımı kuşlar Meleklerim benim gibi muhabbet kuşu beslemeye yeni başlayanlara yol gösterecek bir takvim çizelgesi... Kendi kuşumda uygulamaya çalışacağim. İnşallah bu taktikler işe yarar ve benim kuşumda evcilleşir.. 1.-7. Gün Arası : Muhabbet kuşlarını üşütmeden eve getirmeye dikkat...
  4. muhabbet kuşları kaç yıl yaşar

Tatlişkom muhabbet kuşum var adı tatlişkom, acaba muhabbet kuşları kaç yıl yaşıyor arkadaşlarım bilen var mı ?
  5. muhabbet kuşları

muhabbet kuşları kışın banya yapar mı
  6. Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli?

Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli? Yavru muhabbet kuşu bakımı Selam millet bende bir muhabbet kuşu aldım ama benimki daha 1,5 aylık ve nasıl bakacağımı bilmiyorum. Aranızda muhabbet kuşu bakan varsa banada Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli diye bilgiler versin :)
  7. Muhabbet kuşları kafes dışına çıkarılmalı mı?

Muhabbet kuşları kafes dışına çıkarılmalı mı? boncuk kızımı arada kafesin dışına çıkartıyorum sizce iyi mi yapıyorum:S Muhabbet kuşları kafes dışına çıkarılmalı mı?
  8. Muhabbet kuşları ne zaman çiftleşir

Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanı geldiğini nasıl anlıyoruz arkadaşlarım. Ne olursa çiftleşme zamanı gelmiş demektir. Bir muhabbet kuşum var ve bu aralar baya bi aksi ve cinsiyeti erkek ve tek. Sağolun.
  9. Muhabbet kuşları üremesi

Muhabbet kuşum erkek yaklaşık 1.5 senelik 2.5 hafta önce bir dişiyle aynı kafese koyduk erkegi ve yavruyu ne zaman ayırmalıyım birde ben disi yavru alcam cıkanlardan kusumla o alacagım yavrusu ciftlesir mi
  10. Muhabbet Kuşları İshal Olursa Ne Yapmalı?

bu konu muhabbet kuşlarında ishal hakkında bilgiler içermektedir. Beslediğiniz muhabbet kuşunuz dönem dönem ishal olabilir. Eğer sizin de kuşunuzun böyle bir ishal durumu başına geldi ise sizlere muhabbet kuşların da ishal durumun da ne yapılmalı konusun da merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz. Muhabbet kuşlarında,papağanlarda ishal,kanarya ishal,jako ishal sebep ve...

Sayfayı Paylaş