Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen New Member

  muhabbet kuşu kusma muhabbet kuşunun kusması kuşu kusması hastalıkları kuşlarda mantar hastalığı
  HASTALIKLARI

  Muhabbet kuşları oldukça hastalıklara karşı hassastırlar. Çok kolay hasta olurlar ve oldukça zor iyileşirler. Kuşunuz hasta olduğunu ishal yada kabız olmasından, Tüylerinin kabarmasından,yemek yememesinden yada hapşırmasından anlayabilirsiniz. Önemli olan her şeyde olduğu gibi uygun tedaviye erken başlamaktır.

  Kusma : Kusma bir hastalık değildir. Kusma bazı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. O yüzden kusma oldukça önemli bir belirtidir.Muhabbet kuşlarında oldukça sık görülen kusma bazen eş istemenin de bir belirtisi olabilmektedir. Kuşlarda tifoda ecoli enfeksiyonlarında sindirim sistemi rahatsızlıklarında da sıkça kusmaya rastlanır. Kusmanın tedavisini mutlaka bir veteriner hekimin kontrolünde yapılması gerekir. Genellikle eş isteyen kuşlar aynanın karşısına geçerek kusarlar.

  İshal : Kuşunuzun ishal olması mikrobik bir olay olarak değerlendirilir ve yine sebepleri altında pek çok hastalık yatar. ecoli enfeksiyonlar tifo ve sindirim sistemi rahatsızlığında bazen solunum sistemi rahatsızlıklarında da ishal görülebilir. Muhabbet kuşları oldukça hassas olduklarından stres faktörleri de onlarda çoğu zaman ishal yapar.

  Tüylerin kabartılması : Muhabbet kuşları hava akımlarına karşı oldukça hassastırlar. en ufak bir hava akımında çok kolay hasta olurlar. Ateşli hastalıklarda özellikle tüylerini kabartarak vücut ısılarını dengelemeye çalışırlar. Böyle durumlarda yapılan en büyük yanlışlardan biri de kuşa aspirin içirilmesidir. Yapılacak doğru hareketse hemen veteriner hekime müracaat etmektir.

  Nezle : Çoğu kişi her burun akıntısını nezle yada astım olarak değerlendirir.Oysa durum bunlardan çok daha farklı bir sebebe dayanabilir. Kuşlarda burun akıntısı nezlede astımda yada solunum yollarının herhangi bir yerindeki iltihaplanmadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun nedenini iyi düşünüp uygun tedaviyi yapmak en doğrusudur.

  Kaşıntılar : Kuşunuzun kaşıntısı pek çok sebebe dayalı olabilir. Öncelikle Kuşunuzda dış parazit adını verdiğimiz bit yada pirelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz . Özellikle kanat içlerinde ve bacak aralarında tüylerini aralayarak yapacağınız basit bir kontrol size bu konuda bir fikir verebilir. kuşunuzda dış parazit olmadığı halde hala kaşınıyorsa bunun nedeni mantar enfeksiyonları, karaciğer yağlanmaları yada gıdaya bağlı alerjiler veya bir böcek ısırmasına karşı şekillenen alerjik olaylar hatta evde kullandığınız parfümlere bağlı şekillenebilen alerjiler dahi olabilir.

  Tümörler ve kistler : Kuşlarda tümörler ve kistler oldukça sık rastlanan bir durumdur. Erken yapılan müdahalelerde bunlar çok kolay tedavi olunabilirken gecikmiş olaylarda durum hiçte hoş değildir. Özellikle tüylerde şekillenen tümörler ve bağırsak tümörlerine çok sık rastlanır. Hatta bu tümörler çoğu zaman yumurtanın karın boşluğunda kalması ile sıkça karıştırılır.

  Yaralanmalar kırıklar-çıkıklar : Kuşlarda yaralanmalar çoğu zaman fark edilmeden üstlerine basılması kapı aralıklarına sıkışmaları yada perdeye konduklarında tırnaklarının perdeye takılı kalması sonucu oluşur. Bazen elektrik çarpmaları yada gaga ve tırnağını keserken uygun yerden kesilmemesi sonucu da şekillenebilir. Zaman geçirmeden veteriner hekime kuşunuzu götürmek onun hayatını kurtaracağını unutmayınız.
   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Kayıtsız Kullanıcılar

  Kuşum Hastalığa Yakalandı

  Kuşum Fıstık 2 Hafta Önce Hastalığa Yakalandı Hala Yaşıyor Ama Çok Acı Çekiyor Ayaklarını Mantar Kapladı Gagası Kaydı Sevmeye Çalışıyorum Bağırıyor Eskiden Çok neşeliydi Kafesi Açardık Hemen Çıkardı Şimdi Kafesi Açtıgımızda Kafasını Uzatıp Dışarı bile Bakmıyor Üstelik Daha 5 Aylık Bile Değil :S Yardım Edermisiniz Hergün Seviyorum Yemini Suyunu Değiştiriyorum Banyo Bile Yaptım Ona Özel Kafesini Temizleyemiyorum DIşarı Çıkmıyor Elimize Alamıyoruz Yardımınızı İstiyorum :S
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  ewt benim kuşumunda gagası kaydı göz üstü ve kenarlarında ayaklarında mantar var sanrım ne yapmalıyım acaba
   
 4. Cicikuşum

  Cicikuşum Kayıtsız Kullanıcılar

  Merhaba. Benim kuşumun burnu akıyor. Sürekli kaşınıyor. Bit ya da pire yok. Tüylerini kabartıyor. Ölmez değil mi?
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  arkadaşlar benim mubişim de mantar oldu mantar ilaçları vardır normal insanlara sıkılanlardan alın bi tane ama gözüne sakın sıkmayın kör olur CD vb. şeyllerle yarayı Cd deliğine getirin ve deliğe sın ayaklarınada sıkabilirsiniz
   
Muhabbet Kuşu Hastalıkları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. muhabbet kuşu gaga lekesi

  merhaba , muhabbet kuşumun gagası ve tırnaklarında kahverengi lekeler oluştu sebebi nedir ve nasıl düzeltilir
 2. Evde muhabbet kuşu beslemek

  muhabbet kuşu beslenmesi bakımı ve banyosu hakkında sorularım var kızlar Merhaba arkdalaşr ben Evde muhabbet kuşu beslemek istiyorum sizce bir sakıncası olur mu? evinde muhabbet kuşu besliyenlerden bu konuda bilgi ve öneri bekliyorum
 3. Muhabbet kuşu

  eskiden bir tane muhabbet aldım gagasını cok gıcırdatır ve uyurdu daha sonra tüyleri kabardı var sıcak yer aramaya çalışıyor bacaklarımı biraz açtımda girebildiğince giriyordu ve ondan 1gün sonra öldü şimdi bir tane daha aldım 23 Mart'ta yine aynılarını yapmaya başladı acaba oda ölebilir mi şimdiden tşk
 4. Muhabbet kuşu isimleri

  Yeni bir Muhabbet kuşu satın aldım ve kendisine verebileceğim isimler arıyorum, bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler.
 5. muhabbet kuşu nasıl yıkanır?

  muhabbet kuşum suyu sevmiyor nasıl yıkayabilirim??

Sayfayı Paylaş