gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması

Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

muhabbet kuşu tırnakları nasıl kesilir muhabbet kuşunun tırnakları nasıl kesilir kuşunun gagası kuşu tırnak bakımı kuşlarının Tırnak ve Gagaların Kısaltılması Kuşların tırnak ve gagaları zamanla çok uzayabilir. Her ikisi de keratin yapılıdır ve kısaltılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ne kadar keseceğinizi bilmek, işlem sırasında kuşun canını yakmamak ve kan damarlarına zarar vermemek çok önemlidir.

Kuşların tırnaklarında kan damarlarını görmek genellikle çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey tırnağı ışığa doğru tutmak ve dikkatlice bakmak. Fakat, kuşunuzun koyu renkli tırnakları varsa bu tespit(damarları bulmak) daha zor olacaktır. Tırnakları kesecek kişi çok dikkatli ve yavaş olmalıdır.
    Tırnak makasları bu iş için en iyi çözümdür. Fakat dikkatli olun. Tırnaklar kıymık gibidir. Bir yerlerinize batabilir. Bunu engellemek için tırnakları koyacağınız kabınız bulunmalı.Öteki önemli konu ise kanamayı durdurmaya yönelik ilk yardım. Çünkü tırnakları keserken damara zarar vermeyeceğinizden %100 emin olamazsınız. Eğer kuşun kanaması varsa kesinlikle ilk yardım gerekir.
    Aslında, tırnakların kesilmesi kuşa zarar vermez, insanların saçının kesilmesiyle aynı işlemdir.
    Lütfen dikkat : kuşa zarar vermeyeceğini bilseniz bile eğer kuşunuzu zaptedemiyorsanız bu işe kalkışmayın. Çoğu veteriner bu işi siz başaramadığınız taktirde yapmaktadır.

Gagayı kısaltmak daha da hassas bir işlemdir. Hayvan sürekli olarak ısıracağından kafasını sabitlemeniz çok zordur. Hatta bu işlemde veterinerler de zorlanabilmektedir.Hayvanın diline zarar vermeniz büyük olasılıktır.
    Ayrıca kuşun gözlerini de korumalısınız. Gagaya en yakın mesafede onlar bulunduğu için kısaltma işlemi sırasında onlara zarar verebileceğinizden bu işi sakın denemeyin. Lütfen tecrübeli bir veterinere gidin, eğer fotoğraftaki gibi bir kanamaya rastladıysanız gagadaki kan damarlarına zarar verdiniz demektir.

“Üst gaga çok kısa olmuş. Kuşun gagasını kesmeye çalışan adam çok fazla kestiğinden dolayı kanamaya neden olmuş. Sherlock (kuşun adı), sahibi kanamayı zamanında durdurabildiğinden dolayı şanslı. Üstelik kuş iyileşti ve kalıcı bir zarar doğmadı.

muhabbetkusu.org

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

muhabet kuşları
    bazı kuşlar kendinize alışmayabilir kuşları kendinize alışması için zaman tanıyın bakın size yavaşca alışacak

3. Üye

Üye Forum Okuru

Tırnak Kanaması

Eğer kuşunuzun tırnağı kanıyorsa ilk olarak bir pamuğa zeytinyağı dökün. Ve kanamanın olduğun bölgeye bastırın. Hemen durmayabilir. Ama yarım saate de geçmesi lazım...Eğer kanama geçmezse bir veterinere götürmelisiniz.

4. bekır_6363

bekır_6363 Forum Okuru

benım bir tane muhabbet kuşum var bıze alıstı ama çok ısırıyor her yerımızı , tuzlu çekırdek çok seviyor acaba zararı varmıdır

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim kuşumun gagası çok uzun ne yapmam gerek

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ya kuşumun tırnakları giysilerimize takılmaya başladı ne yapabilirim yaedımcı olurmusunuz

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim kuşumun tırnagını keserken tırnagı kanadı 1 dk gibi bi süre sürdü peçete ile tırnagı tuttum kanaması durdu ne yapmam gerekir?

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Muhhabbet kuşumun gagası uzadı

Bu sorun için gaga taşı kullanabilirsiniz.gaga taşını kafesin uygun bir yerine koymanız yeterli.kuş kendisi gaga taşını yerken gagası körelecek ve de kısalacaktır.

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim kuşu nsl konuştrcaz

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

tuzlu,tatlı,şekerli şeryler vermemelisin kuşlar için zararlı.Yasak olan yiyecekler ise:Bonbon,sucuk,kızartma et, alkollü içecekler,tatlı ve tuzlu yiyecekler ve maydanozdur... :)

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim kuşum şu aqnda gagası uzadığı için ölüm döşeğinde yemek yiyemiyor lütfen acil ne yapmalıyım :'( :'( o benim kardeşim gibi lütfen yardım edin kardeşimin ölmesini istemiyorum :'(

12. AngelShe

AngelShe Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Benim muhabbet kuşumunda tırnakları cok uzamıs ama cesaret edıp kesemıyorum:(

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

kuşum bir yıldır bendeve hiç alışmadı yaklaşmıyor bile. sadece kendi yemini yiyor ve kafesinden çıkmıyor ne yapmalıyım.

14. muhabbet kuşum

muhabbet kuşum Forum Okuru

muhabbet kuşum bana alşmadı ne yapmalıyım

dişi muhabbet kuşum bana alışmadı ama erkek alıştı ne yapmalıyım dişi muhabbet kuşumu nasıl alıştırırım kendime

15. fahik15

fahik15 Forum Okuru

merak etme gaga tasi koy sen duzelir

Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kuş gagalarındaki esrar;

kuş gagalarındaki esrar;

Kus Gagalarindaki Esrar; PELIKAN (Pelecanus onocratalus) “Gagasi midesinden daha fazla besin alan kus” diye un yapan pelikanin boyun torbasi hemen hemen 10-12 litre alabilmektedir. Bu da kusun mide kapasitesinin iki-uc katidir. Pelikan bu keseyi umumiyetle balik yakalamak icin bir kepce gibi kullanir. Besini torbada suyu bosaltincaya kadar tutar, sonra da avini yutar. Acaba bu...
  2. Muhabbet Kuşları ve İnsan Yiyecekleri

Muhabbet Kuşları ve İnsan Yiyecekleri

muhabbet kuşu yiyecekleri muhabbet kuşu yemekleri kuş yiyecekleri yemek kuş yiyeceği Kuşlar ve İnsan Yiyecekleri Sizce kuşlar sahiplerinin tabaklarındakini tırtıklayabilmeli mi? Bu sorunun genel olarak cevabı hayır olacaktır.Kuşlarınız için çok zararlı olabilecek gıdalar olduğu gibi çok yararlı olabilecek gıdalar da vardır. Eğer taze sebze ya da meyve yiyorsanız kuşunuz bunları...
  3. Muhabbet Kuşunu Evcilleştirin ve Eğitin

Muhabbet Kuşunu Evcilleştirin ve Eğitin

Muhabbet kuşunuzu eğitmek ve konuşmayı mı öğretmek istiyorsunuz ? O halde aşağıda yazılan metodları denemeye başlayın. Eğitime başlama aşamaları Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır.Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin e yumuşak ses tonuyla konusun.Kuşunuza zarar verecek ya da ürkütecek hiç bir şey yapmayın.Özellikle...
  4. Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranışlar

Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranışlar

muhabbet kuşu neden kabarır muhabbet kuşu davranışları kuşları neden kabarır kabarması kaşınır MUHABBET KUŞLARININ KİŞİLİĞİ VE DAVRANIŞLARI MERAKLILIK VE OYUNCULUK Her muhabbet kuşunun kendi özgü bir karakteri vardır, ama çoğu meraklı ve oyuncu küçük kuşlardır.Muhabbet kuşunuzun maskaralıkları sizi kesinlikle eğlendirecektir.Muhabbet kuşunuzun oyunculuğunu ve meraklılığını...
  5. Kedi ve Muhabbet Kuşu

Kedi ve Muhabbet Kuşu

Evimde kedi besliyorum muhabbet kuşu alsam sıkıntı olur mu

Sayfayı Paylaş