gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Muharrem ayı orucunun fazileti

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Muharrem ayında Oruç tutmanın faziletini ve ecrini Efendimiz (a.s.m.) bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle bildiriyorlar;
    Hz. Ali (R.A.) ın anlattığına göre, bir adam ona sorar: "Ramazan'dan sonra hangi ayda Oruç tutmamı tavsiye edersiniz?"

Hz. Ali (R.A.) şu cevabı verir. "Ben bu soruyu Rasulullah (a.s.m.) a soran kimseye rastlamamıştım. Nihâyet bir adam sordu.
    O zaman bende yanlarında idim. Dedi ki: "Ey Allah'ın Rasulu! Ramazan'dan sonra hangi ayda Oruç tutmamı tavsiye edersiniz?"
    Şu cevabı lûtfettiler.

"Ramazan dışında da Oruç tutmak istersen, Muharrem ayında tut.
    Çünkü o Şehrullah (Allah'ın ayı)dır. O ayda bir gün vardır ki,
    Allah onda bir Kavmin günahlarını affetti,
    bir başka kavmin günahını da affedecek."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Muharrem ayı orucunun fazileti
    emeğine sağlık

Muharrem ayı orucunun fazileti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Muharrem ayı'nın faziletleri..

Muharrem ayı'nın faziletleri..

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir. Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür....
  2. Muharrem ayının faziletleri...

Muharrem ayının faziletleri...

muharrem ayının faziletleri muharrem ayı faziletleri (Zilhicce ayının son günü ile Muharrem ayı içerisindeki çok faziletli ibadetler) SENE SONU DUASI: Her kim Zilhicce'nin sonunda (Mutlaka okunmalı); "Ey ALLAH'ım C.C. ! Bu sene, Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden Her ne yaptıysam ben onları unuttum, Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve...
  3. Muharrem ayının faziletleri nelerdir

Muharrem ayının faziletleri nelerdir

Bildiğiniz gibi bu gün itibariyle hicri ilk ay olan muharrem ayına girdik. Hayırlara vesile olsun diyorum ve soruyorum muharrem ayının faziletleri nelerdir ?
  4. Aşure gününün fazileti nedir?

Aşure gününün fazileti nedir?

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir. Âşura Günü ise Muharrem'in 10....
  5. Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur?

Muharrem ayında kaç gün oruç tutulur?

Muharremi şerif ayında sadece iki gün oruç tutulacak başka tutulmaz veya oruç tumanın sakıncası diye bir şey söz konusu bile olamaz.Bilakis Ramazan ayının haricinde muharrem ayında oruç tutulması, Peygamberimiz (s.a.v.)özellikle tavsiye buyurduğu rivayet edimiştir.. Hz. Ali (K.V)de şöyle rivayet etmektedir: "Ben Rasülüllah s.a.v.'in yanında otururken bir adam ona; -Ya Rasülellah! Ramazan...

Sayfayı Paylaş