gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Muharrem ayına özel namaz ya da dua var mı

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Kızlar biliyorsunuz muharrem ayındayız, ihya etmemiz lazım. Bu aya özel kılınması gereken özel bir namaz var mı?Ya da dua ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Muharrem ayı, hicrî senenin birinci ayıdır.

Muharrem'in birinci gecesi ayrıca şu şekilde niyet ederek bir tesbih namazı kılınır:

"Yâ Rabbî, bu yeni senede beni mağfiret-i ilâhîne, rızâ-i ilâhîne ve hidâyet-i ilâhîne mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızâ-i ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne dûçâr olacak amellerden muhâfaza buyur. Allâhü Ekber"

Tesbih namazında şunlar okunur:

1'inci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî,
    2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 "Âmener-resûlü..." (Sûre-i Bakara'nın son iki âyeti, Sûre-i Âli İmrân'ın ilk iki âyeti de ilâve edilerek),
    3'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 "Hüvallâhüllezî..." (Sûre-i Haşr'ın son üç âyeti),
    4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 İhlâs-ı şerîf.

Namazdan sonra istiğfar edilir, Salevât-ı şerîfe getirilir ve arkasından duâ edilir.

Bu ayın birinci gecesi, akşam ile yatsı arasında (yâni Zilhicce'nin son gününü, Muharrem'in birinci gününe bağlayan gece) Allah rızası için 2 rek'at namaz kılınır.

Namaza şu niyetle başlanır:

"Yâ Rabbî, bizi yetiştirmiş olduğun bu seneyi, hakkımızda mübârek kılman; afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar kılman, dünyevî ve uhrevî saadetlere nâil eylemen için; Allâhü Ekber"

Her iki rek'atte:

7 Fâtiha-i şerîfe,
    7 Âyetü'l-Kürsî,
    7 İhlâs-ı şerîf

okunur. Namazdan sonra:

11 defa:

"Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihil-hayr. Ve hüve alâ külli şey'in kadîr"
    11 İstiğfâr-ı şerîf,
    11 Salevât-ı şerîfe

okunup duâ yapılır. Duâda, geçmiş senenin günahlarının afvı ve yeni seneye günahsız girmek için ilticâ edilir.

Muharrem'in birinci gününde her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı şerîf okuyanları, Cenâb-ı Hakk lutfuyla, keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir.

Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peşpeşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir.

Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere, 2 rek'atte bir selam vererek 6 rek'at namaz kılınır.

Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınır. Bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

"Niyet eyledim yâ Rabbî senin rızâ-i şerîfin için namaza. Her hangi bir komşumun ve din kardeşimin veya her hangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için; Allâhü Ekber"

1'inci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı şerîf,
    2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf,
    3'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 "El-hâkümüt-tekâsür...", 11 İhlâs-ı şerîf,
    4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf,
    5'inci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 1 "Kul yâ eyyühel-kâfirûn...", 11 İhlâs-ı şerîf,
    6'ncı rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf

okunur. Namazdan sonra dua edilir.

Muharrem ayına özel namaz ya da dua var mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bahar Aylarına Özel Makyajınız Var mı?

Bahar Aylarına Özel Makyajınız Var mı?

Artık kış bitti.Ve bahar aylarına girmiş bulunduk.Havalar gitgide günlük güneşlik olmaya başladı.Kış aylarında eminim soğuktan makyaj yapmaya bile üşendiğiniz olmuştur.Ama bahar ve yaz aylarında ise makyaj yapmak ayrı bir zevktir.Gerçi yaz aylarında da sıcaktan terleyince yüzde ki makyaj akıyor.O halde biz ne diyelim.?Diyelim ki makyajın en güzel ayları bahar aylarıdır:)Şimdi oldu bence:):):)...
  2. Hıdırellezde okunan dua yada duası var mı

Hıdırellezde okunan dua yada duası var mı

Hıdırellez zamanı okunacak dua yada dualar var mı arkadaşlarım. İslami olarak edilecek olan dualara bana örnek verebilir misiniz lütfen.
  3. Özel yetenekleriniz var mı?

Özel yetenekleriniz var mı?

özel yetenekleriniz özel yetenekler hakkında nelerdir özel yeteneğe sahip olanlar özel yetenekler hakkında bilgiler bilinmeyenler İnsan çeşit çeşit sevgili melekler..Fikri zikri beyni görüntüsü her şeyiyle.Ve her insanın illaki yetenekli olduğu bir alan olduğuna inanırım ben.. Peki söyleyin meleklerim,sizlerin özel yetenekleri var mı? Neler bunlar? soralım soruşturalım,birbirimizi tanoyalım...
  4. Tüplerini bağlatan ya da bağlatmayı düşünen var mı?

Tüplerini bağlatan ya da bağlatmayı düşünen var mı?

Melekler, doğum kontrolü önemli bir konu ve bu konudaki en güvenli yöntemlerden biri tüpleri bağlatma. Gerçi onun da komplikasyonları olabilir ama artık bebek sahibi olmak istemeyen ve tüplerini bağlatmak isteyenleri bu sayfaya bekliyorum. Neden bu yöntem? Artıları, eksileri, düşünceleriniz neler ?
  5. Sosyal hizmetler okuyan ya da mezunu var mı ?

Sosyal hizmetler okuyan ya da mezunu var mı ?

Ben sosyal hizmetler okumak istiyorum.Fakat ataması yok denecek kadar az.Ve o kadar meslek içinde benim çok istediğim meslek tek bu.Baska hicbir meslege sempati duymuyorum,istemiyorum.Ama bu atama konusu canımı sıkıyor.Mezun olup boş boş da gezmek istemiyorum.meslek lisesi mezunları daha kolay atanıyormus.Ben anadolu lisesi ogrencisiyim,4 yillik okuyacagim.Maaşı falan hiçbirşeyi önemli...

Sayfayı Paylaş