gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

muharrem orucu ne zaman tutulmalı geç mi kaldım ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler, muharrem orucu tutmak istiyordum ama geç mi kaldım :S Ne zaman tutulur muharrem orucu, illa bir günü var mı :(

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz,
    Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği Aşûra günü’nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir”(Riyâzü’s-Salihin, II, 509).

Hz. Muhammed (asv), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz (asm) buyurur ki:Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayındaki oruçtur. (Riyazü’s-Sâlihin, II, 504).

Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği Aşûra gününde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir.(Riyâzü's-Salihin, II/ 509).

Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir.

Muharrem ayında tutulan oruç da Ramazan orucu gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

muharrem orucu ne zaman tutulmalı geç mi kaldım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Geç mi kaldım yaşamaya

Geç mi kaldım yaşamaya

Geç mi kaldım yaşamaya Menzile varmak için çok geç Adım atmak için düşünürken Çok geç kaldım anlamaya Sevdayı taşımaya çalışırken Umut zırhlarını kuşanmaya Baharı beklerken Çok geç kaldım yaşamaya Geç kalınmışlığı yaşama duygusu, geriye bakıp da bir gün, yapmak istediğim şeyler arasında bir tanesini, bile yaşamamışlık korkusu… Bir gün olup geriye dönme arzusu kaplarsa içimi? Ya...
  2. Neden Geç Kaldın

Neden Geç Kaldın

- neden geç kaldın * yaa sorma metroyla geliyodum..... - metroya binip geç mi kaldın * metroya bindim 3.sn metro şarampole yuvarlanmasın mı - feyzullah iyice abarttın sende yaaa artık yalan söylemeyi bile abarttın * hayatım ama bak parmağım incinde şarampole yuvarlanırken - defooooooool feyzullaaaaaaaaaaaaaaaaah - neden geç kaldın hayri ? * hayatım nerden başlasam bilmiyorum kuş tepeme...
  3. 2011 Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

2011 Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

muharrem ayi 2011 ne zaman 2011 muharrem ayı ne zaman zilhicce ayı zilhicce başlar 2011 yılına denk gelen Muharrem ayı tarihini merak edenler için paylaşıyorum. Muharrem ayı tarihi,önemi ve Muharrem ayında tutulan oruçların sevapları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bilgilere göz atması yeterli olacaktır:) 2011 Yılının Hicri Yılbaşı yani Muharrem Ayı başlangıcı 26 Kasım 2011...
  4. 2012 muharrem ayı ne zaman ?

2012 muharrem ayı ne zaman ?

Önümüzdeki yıl yani 2012 deki muharrem ayı tam olarak ne zaman başlangıç ayı tam olarak nedir ?
  5. Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Sevapları Nelerdir?

Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Sevapları Nelerdir?

muharrem ayı, muharrem ayında oruç tutmak, muharrem ayı orucu Sevgili melekler, Ramazan orucundan sonra en önemli oruç olan Muharrem orucu, Hicri yılın ilk ayı olan (içinde bulunduğumuz) Muharrem ayında tutulur. Bu ayın ilk 10 gününde oruç tutmanın büyük faziletleri vardır. Biz de bu sayfamızda bu ayda tutulan orucun sevabı hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız......

Sayfayı Paylaş