Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor?

Konu, 'Muhteşem Yüzyıl' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

muhteşem yüzyıl çekimleri nerede muhteşem yüzyıl hangi sarayda çekiliyor nerede çekiliyor yüzyılın çekildiği yer nerde Çarşamba akşamları Show tv de bağımlılık yapan hatta bir çok olumlu olumsuz eleştirilere maruz kalan Muhteşem yüzyılın nerede hangi mekanlarda çekildiğini merak edenler için işte bilgiler:
    Çekimleri başlamadan büyük yankı uyandıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin hazırlık süreci, yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Senaryosu, kostümleri ve dekoru Osmanlı ve dünya tarihine ait, seyahatnameler, yönetici listeleri ve belgeler güvenilir kaynaklardan derlenip, tarih danışmaları tarafından sürekli denetlenerek hazırlandı.
    Topkapı Sarayı’nda yapılan çekimlerin yanı sıra yılın beklenen projesi “Muhteşem Yüzyıl” için 2100 metrekare alan üzerine dev bir plato kuruldu. Dekorda gerçeğine en yakın dokunun oluşturulabilmesi için Topkapı Sarayı başta olmak üzere dönemin tarihi mekanları pek çok kez ziyaret edildi. Dizi için yaratılan 12 farklı mekan saraydaki sanatsal ve kültürel görseller temel alınarak kuruldu. Ayrıca dizinin çekimleri Topkapı Sarayı’nın avlusu ve birçok tarihi mekanda da devam ediyor.
    Dekor tasarım ve uygulamasını Zafer Kanyılmaz’ın, sanat yönetmenliğini Nilüfer Giritlioğlu’nun, kostüm tasarımlarını Serdar Başbuğ’un üstlendiği dizinin senaryo aşamasında tarih danışmanları olarak; Deniz Esemenli ve Erhan Afyoncu görev aldı.

nilyesilim ve sudembeyaz bunu beğendi.
  2. sudembeyaz

sudembeyaz Daimi Üye

istanbula gidim ilk işim hürremi ziyaret olucak adminem hahaha

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

muhtaşem yüzyıl filmi çok guzel tepki aldı deniliyor ama zatan tarıhten ilham alınarak çekilmiş bi dizi bu ben muhteşem yüzyılı çok sewiyorum

nilyesilim bunu beğendi.
  4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bu muhteşem yuzyıl tarıh dusmanı fln dıeenlere gıcık kapıorum ztn cahıllerın yorumlarını saymıyrum en ıyı dızı turk tarıhındekı 3.5 trilyon harcandı daha cekımlere baslanmadan 2.sezondakı meydan muharebesı ıcın 16 dakıkalık sahne ıcın 500 bin dolar mı milyar mı ne harcandı 500.000 oldugu kesın de bu dızı sonucta onlarda olacak elbet belgesel gıbı anlatsa kım ızler kı o karsı cıkanlar o halını bıle ızlemez suanda 100 tane dızı var daha da fazla hangısınde ask sevgı fln yok topllasan 10 15 dıgerlerınde hep vr ztn bunun ıcın Sultan Suleyman zamanını cekmısler tarıhı olarakta savasları da fln guzel anlatıo o haremdekı olaylarda gercek degılmıs tvde gosterdıklerı bıle az kım bılır neler olmustur tabıı kı %100 dogru olacak halı yok

nilyesilim bunu beğendi.
  5. morkedi

morkedi Yeni Üye

Ben son bölümlerde mahidevran sultanın kostümlerini çok beğeniyorum. Sanatı kadar kostümü de başarılı dizinin.

nilyesilim bunu beğendi.
  6. banusay

banusay Yeni Üye

Ben de valide sultanın kostümlerini çok seviyorum. zaten ne giiyse yakışıyor kadına .

nilyesilim bunu beğendi.
  7. nilyesilim

nilyesilim Yeni Üye

giysiler,takılaridekorlar herşey adı gibi muhteşem bence. hiç kaçırmadan izliyorum

8. gercekruya

gercekruya Yeni Üye

evet herşeyiyle o zamanın saray gösterişini ağırlığını yansıtıyor dizi bence.

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

e pardon ama harcanan para bence dizinin süper olacağı anlamına gelmiyor boşa harcanan para diye birşeyde var bu dünyada bence tarihi hiçbirşekilde yansıtmıyor insanların kafasının karışmasını ve o zamanki yaşam tarzını yansıtmak istenirken epey çarptırılıyor bence hem kim neler yaşandığını bilebilirki kim hergün neler olduğunu bilebilirki tamam dizi ama bence artık kaliteli bir dizi görmeliyiz allah aşkına bir insan her bçlümdemi sevişip çocuk doğurur ya insanı herşeyden soğutmuşlar

10. morkedi

morkedi Yeni Üye

harcanan parayı düşünerek muhteşem demiyoruz ki. konunun işlenişi güzel. Bakın siz de kendiniz söylediniz kim o kadar çok şey bilebilir diye. o kadar çok şey bilinmediği için dizinin başında arihteki kahramanlardan ilham alınarak kurgulanmıştır yazıyor, diğer türlü belgesel olurdu. keyifli seyirler..

11. banusay

banusay Yeni Üye

Evet de bir dizi üzerinde bu kadar pata dönüyorsa insanların da bir bildiği vardır. dün bile o kadar maç olmasına rağmen birinci olmuş. Kaliteli olmasaydı bu kadar insanın dikkatini çekmezdi diye düşünüyorum.

12. urfalı63

urfalı63 Forum Okuru

Kayıtsız üyemisin nesin boşa harcanan para diye bişeyi senden duyacak değiliz boşa harcanan beyin vardır oda seninkidir.dizime laf etme hürremime hele hiç bişey deme sen kendine bak herkes işine baksın hiçbir dizi bukadar sevilmedi izlenmedi reyting rekoru kırmadı oyuncularına kadar gerçekten farkı olmadan rollerini çok güzel yapıyorlar yani diyecek laf yok sussan iyi olur diziden anlamayanlar konuşmasın lütfen !!!

13. banusay

banusay Yeni Üye

evet bencede. bir dizide senaryo kadar oyunculuğa çekimlere de bakılmalı. bu dizi gerçeği yansıtmıyor diyerek tüm oyunculuğu kostümü sanatı silip atıyor insanlar. Türkiyede kafayı takcak bir sürü olay var ne diye insanlar her hafta birinci olan demek ki gayet sevilen bir insanla uğraşırlar kii anlamıyorum. meyve veren ağaç taşlanır bu mu ?

14. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

zaten adı üstünde tarihten ilham alınırak kurgulanmış bişey. tarih akışı hızlı geçtiği için haremden çıkmıyormuş gibi gözüküyor sadece. hem osmanlı o kadarda savaştan savaşa koşa bir ülke değildiki mesela sarı selim halvetten çıkmıyormuş bitane padişahta hamamda kadın peşinden koşarken sabuna basp kafansını yere vurduğundan ölmüş sonra mahkeypekrin oğlunun bir tanesi erkekçiymiş daha neleri var hem madem sultanlar çok düşkün değildi karıya kıza neden harem denilen bi yer vardı nikahsız tüm kadınlarla yat sonra karıya kıza düşkün değilim de her sultanın en az 4 tane hasekisi varmış buna ne demeli bu zaten her şeyi kanıtlıyor.

15. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Son yorum yapan kayıtsız üye. Dizinin kurgu olduğunu biliyorum ve bende izliyorum ama yanlış bildiklerinizi araştırın öncelikle ondan sonra yazınız. Öncelikle Osmanlı Devleti savaştan savaşa koşan bir devletti. Savaş demek toprak genişletmek demek değildir her zaman. Çıkan isyanı bastırmak için ülkenin bir ucuna, gelen dış tehdit için diğer ucuna sefer yapılırdı. Şimdi ki gibi araba uçak gibi taşıtlar olmadığından at üstünde ve yürüyerek yapılırdı yolculuklar. Kanuni Sultan Süleyman ömrünün 4'te 3'ünü seferlerde geçirmiş bir Padişah. ikinci Selimin hamamda sabuna basarak düştüğü ve öldüğü doğrudur. Cariye kovalarken veya sarhoştur gibi haberler ise tarihçileri ikiye böler. Bu kesin bir bilgi değildir. Öyle bile olsa erkektir kovalar neden olmasın. Ve En önemli konu ise Harem. Harem aslında bir eğitim yeridir. Cahil ve kimsesiz kızlar alınır, hem sarayda çalışırlar hemde eğitilirler. Ders görürler. Yabancı uyruklu kadınlarda sizin izlediğiniz gibi cariyelik yapardı. Yani yabancı uyruklu dediğim müslüman olmayan kadınlar.

Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sırat Dizisi nerede çekiliyor?

nuri dizisi nerede çekiliyor sırat dizisi nerede çekiliyor sırat nerde nerde çekiliyo nuri Yakın bir zamanda ekranlarda başlayacak olan Sırat dizisinin nerede ve ne şekilde çekildiğine dair bilgileri sizlerle paylaşıyorum.Bakalım bu yepyeni başlayacak olan dizi beklenilen ilgiyi ve reytingi görebilecek mi?Bunu ilerleyen günlerde hep birlikte görüp öğrenecez:tik: Başrollerini Rutkay Aziz,...
  2. Suskunlar Dizisi Nerede Çekiliyor

Suskunlar Dizisi Nerede Çekiliyor bilen var mı ben baktım ama göremedim haberlerini belki de kaçırdım bilen yazarsa sevinirim.
  3. Hangi Dizi Nerede Çekiliyor?

hangi dizi nerede çekiliyor, diziler nerede çekiliyor, dizilerin çekim yerleri Sevgili melekler, hergün onlarca diziyi ekran başında soluksuz izliyoruz. Çeşit çeşit dekorlarda, farklı farklı mekanlarda çekilen kimi dönem dizisi kimi gününmüzden pek çok diziyi takip ediyoruz. Eminizki dönem dizileri başta olmak üzere nerde çekildiklerini de merak ediyoruz. İşte merak edenler için dizilerin...
  4. "Ütopya" Yarışması Nerede Çekiliyor?

ütopya yarışması, tv8 ütopya, acun ılıcalı ütopya Sevgili melekler, çok yakında başlayacak Ütopya yarışması hakkında bilgiler basında yer almaya devam ediyor. Merak edilen konulardan birisi de bu yarışmanın nerede çekileceği. Hemen söyleyelim Ütopya Survivor gibi yurtdışında çekilmeyecek. İstanbul'da dışarıyla bağlantısı olmayan bir arazide çekilecek olan Ütopya'da 15 yarışmacı mücadele...
  5. Sungurlar Dizisi Nerede Çekiliyor ?

sungurlar nerede çekiliyor,sungurlar dizisi çekim yeri neresi,sungurlar hangi ilimizde çekiliyor,sungurlar dizisi nerede çekiliyor Dizimizin en çok merak edilen konularından birisi olan ve 1. bölüm tanıtım fragmanı ile ne zaman çekileceği netleştiği "Sungurlar Dizisi" çekimlerine Eskişehir ilimizde yapmaktadır.İlerleyen günlerde çekim yerinin değişmesi beklenmiş olsa da ilk...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. muhtesem yüzyıl nerede çekildi

,
  2. muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor

,
  3. muhtesem yuzyilin cekildigi yer

,
  4. muhtesem yuzyil cekimleri nerede yapiliyor,
  5. muhteşem yüzyıl topkapı sarayında mı çekiliyor,
  6. muhtesem yuzyil hangi sarayda cekiliyor,
  7. muhteşem yüzyıl çekim yerleri,