gebe
  1. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0

Mum Çiçeği Bakımı

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında $ul€ tarafından paylaşıldı.

mum çiçeği mum çiçeği bakımı çiçeğinin bakımı cicegi bakimi hoya video
    Mum çiçeği büyükannelerimiz zamanından beri evlerimizin baş tacı çiçeklerindendiR. Ancak şimdilerde pek yetiştirilmiyor. Adeta unutulmaya yüz tuttu. Halbuki dayanıklı koyu yeşil yaprakları, mumdan yapılmış hissini veren nefis kokulu zarif çiçekleriyle gayet dekoratif ve kolay yetişen bir bitkidir.

Sarmaşık cinsinden olduğu için çubuklarla desteklemek gerekir. Askılı bir saksıya ekilirse buna gerek kalmaz. Mum çiçeği birkaç kurala uyulursa ilkbahardan yaz sonuna kadar açabilir. Bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin, solmuş çiçekleri koparmayın ve kaçınılmaz hale gelmeden saksı değiştirmeyin.

Özellikleri
    Isı: Oda sıcaklığı idealdir.Kışın 12 -15 dereceye dayanabilir, hatta biraz serinlikten hoşlanır.
    Işık: Işığı sever. Pencereye yakın yerleştirin. Biraz güneş faydalıdır.
    Sulama: Çiçek zamanı düzenli sulayın. Kışın iyice azaltın.
    Nem: Yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. Yalnız çiçek zamanı ara verin. Kökleri topraktan dışarı çıkmaya başlarsa ancak o zaman saksı değiştirin. Bunu ilkbaharda yapın. İlkbaharda olgun dallarından alın, dikin. Kolayca köklenecektir.

2. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Annemde vardi ve cok guzel kokuyor mukemmel bir cicek.

3. Mahperver

Mahperver Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ilk kez goruyoum bu cicegi coook begendim

4. sosyal kelebek

sosyal kelebek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ay çok hoş duruyo ilk defa gördüm hemen bi tane edinmeliyım

Son düzenleme: 8 Eylül 2010
  5. siyahbeyaz

siyahbeyaz Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mükemmel bir çiçek,halam bakımını çok iyi yapmıştı bir dönem ancak sonrasında küstü:)büyüleyici bir kokusu var.İnşallah bu bilgiler sonrasında bende düşünüyorum yetiştirmeyi.Yıllar sonra yine karşıma çıkması bir işaret olmalı.Bitkilerle haşır neşir olmaya bayılıyorum elim toprağa değince mutlu oluyorum.

6. dilek-akrep

dilek-akrep Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bir çiçek ama ben bir türlü yetiştiremedim ilerlemiyor neden acaba

7. berennaz

berennaz Forum Okuru

çok güzel bende istiyorum

8. beklenenbebis

beklenenbebis Forum Okuru

yaaa ALLAhhh nelerr yaratıyorrr çokkk güzelll birrr çiçekkk ilginççç yanii

Mum Çiçeği Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mum Çiçeği

Mum Çiçeği

Mum Çiçeği ÇİÇEĞİAsclepiadaceae olarak ta bilinen mum çiçeği ipekotugillerdendir ve 280 den fazla cinsi ve 2000 kadar tropik, otsu yada çalımsı tırmanıcı bitki türünü içeren bir familyadır. Bu familyadaki bitkilerden çoğunun sütümsü bir özsuyu, bileşik beş taçyaprağı, badıç biçiminde meyveleri ve genellikle tüylü tohumları vardır. Kılıfların içinde saklanan bu ipek tüylü tohumlar, rüzgarın...
  2. mum çiçeği

mum çiçeği

Mum Çiçeği ÇİÇEĞİAsclepiadaceae olarak ta bilinen mum çiçeği ipekotugillerdendir ve 280 den fazla cinsi ve 2000 kadar tropik, otsu yada çalımsı tırmanıcı bitki türünü içeren bir familyadır. Bu familyadaki bitkilerden çoğunun sütümsü bir özsuyu, bileşik beş taçyaprağı, badıç biçiminde meyveleri ve genellikle tüylü tohumları vardır. Kılıfların içinde saklanan bu ipek tüylü tohumlar, rüzgarın...
  3. Mum yak keyfine bak...

Mum yak keyfine bak...

Mum yak keyfine bak... Artık mumlara biçimleri, kokuları ve renkleriyle sadece bir aksesuvar olarak bakılmıyor. İnsan psikolojisini etkilediğine dair cidde iddialar var. Bunları bilmek ister misiniz? Yeşil mum: Hareketin ve verimliliğin sembolü olarak görülüyor ve vücut-beyin enerjisini dengelediği söyleniyor. Doğa tutkusunu arttırdığı da iddialar arasında. Mavi mum: Renk uzmanlarına...
  4. Hoya carnosa (Mum Çiçeği)

Hoya carnosa (Mum Çiçeği)

hoya carnosa hoya mum çiçeği video mum çiçeği satış Bu güzel bitki son derece dayanıklıdır. Ev koşullarında yetiştirilebilir. Çelikleri de kolay köklenir. Çiçek açması için aydınlık ve güneşli yerlerde tutulmalıdır ve genç fideleri hemen çiçek açmazlar. Hafif asidik, nötral toprakları sever. Kireçli su bir müddet sonra zarar görmesine sebep olur. Humuslu toprakları sever. Aşırı sulamadan...
  5. Mis kokulu çiçek mumlar..

Mis kokulu çiçek mumlar..

Mumları sevmeyen varmıdır?Sanmıyorm olmadığını çünkü mum romantizimin simgesi olması dışında eve değişik bi hava verir.işte hanımlar size hem mis gibi kokan hemde çiçek gibi süslenmiş yakmaya kıyamayacağınız mumlar..

Sayfayı Paylaş