Mum söndü nedir

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Mum söndü nedir
mum söndü nedir mum söndü söndürme alevilik nedir oyunu
Aslında bu mum söndü olayı aleviler için dilden dile, kulaktan kulağa anlatılsada, olayın tamamen hayal ürünü, safsata ve küçük düşürücü nitelikte olduğunu ifade etmek isterim.
14d39f037ce3a6.jpg

Şöyleki ; Aleviler her akşam düzenledikleri CEM (ibadet) ile ilgili kendi barakalarında toplanıp cemi yaparlarmış. O sıralarda bazı köylerde alevi sayısı çok düşük olduğundan alevi karşıtları köyün nüfusunun %90 ı onlara aitmiş.
Aleviler göçteler çünkü.herkesten saklanırlardı bilhassa köyün güvenliğini sağlayan jandarmalardan.barakalarında karanlıkta yaparlardıki kimse görmesin olay çıkmasın yerimizden olmayalaım diye ve tamamen karanlıkta deil tabi bir kaç mum sayesinde ışığı elde ederek ibadetlerini yapıyolardı..jandarmaların oraya geldiklerini görünce mumları söndürürlerdi... yakalanmıyalım diye.ve köy halkı olsun jandarmalar olsun rezalet bir iftira ve kirletici bi laf atmışlar ortaya ana,bacı,kardeş tanımazlar diye...buda dilden dile lekendi ama işin gerçeği ortaya çıkınca bazıları susuyor yeni nesil tabiki..ama bazılarıda anlamak istemiyor bu olay sadece göç halinde olan bir alevi topluluğundan oluşmuştur onların çaresizliği yüzünden.........

Gerçekten de çok yanlış bilinen bir olay benim de çevrem de bi çok alevi var ve bi çok alevi arkadaşım var ne de olsa Tokat'lıyım ve ben hiçbirinde böyle bir şey ne duydum ne gördüm ayrıca Sadminim açıklamanız gayet mantıklı geldi. Teşekkürler.

Mum Söndü Olayı Nedir

Öncelikle böyle bir konu için teşekkür ediyorum. Alevi bir insan olarak bağzı kişilerin özellikle tv de çıkan kişilerin örnek m.ali erbil, bu kişinin mum söndüyü kötü anlamda kullanması ben ve alevi halkını derinden üzmüştür. Rüzgar özür dilesede, dal kırılmıştır bir kere.

Bu olay tamamen safsata arkadaşlarım inanmayın böyle şeylere.

Mum söndü olayının aslı

Ya arkadaşlarım bende olayı enine boyuna düşündüm, bu olayın gerçekten saçma olduğuna karar verdim. Çekemeyen insanların çıkarttığı birşey gibi geliyor banada. Olayı aydınlattığınız için teşekkür ediyorum.

Gerçekten çok ama çok saçma bir söylenti.Benim çevremde birçok alevi dostum vardır inanın mükemmel yapıda insanlar. O kadar mükemmel kişilikte insanlar ki..Manevi ve dini değerlere çok önem verip uyguluyorlar. Benim üst komşularımda Alevi ve ailemden öteler benim için gece gündüz beraberiz ailemden daha çok bana hakları geçmiştir diyebilirim ve bu söylenti tamamen asılsızdır. Asla bu tür şeylere inanmayın kardeşi kardeşe düşürme için hepsi birer oyun ve düzendir arkadaşlar.

Ya küçükken bana böyle bişi anlatılmıştı çok etkisinde kalmıştım sonra tabi gerçek yüzünü bende öğrendim.Alevileri kötü tanıtıyorlardı.Ama herkesin ibadeti kendine tabi

Sadminim bu konuyu actiginiz icin size tsk. ederim fakat bir kac birseyi düzeltmek isterim; CEM her aksam yapilmaz Persembe´yi Cuma´ya baglayan aksam yapilir, yani haftada bir. Ayrica eskiden her köyde Mürsid, Pir veya bir Rehber olmadigi icin zamaninda sadece bu ücünden biri gelince yapilirdi Ayin - i Cem.

Saygilarimla...

Son düzenleme:
Sadminim bu konuyu actiginiz icin size tsk. ederim fakat bir kac birseyi düzeltmek isterim; CEM her aksam yapilmaz Persembe´yi Cuma´ya baglayan aksam yapilir, yani haftada bir. Ayrica eskiden her köyde Mürsid, Pir veya bir Rehber olmadigi icin zamaninda sadece bu ücünden biri gelince yapilirdi Ayin - i Cem.

Saygilarimla...

Yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Düzeltmen için ayrıca sağol :)

Geri