gebe
  1. sevgi10

sevgi10 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18

Mümkünse 35'ten önce evlenin ...

Konu, 'Kadınlar' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

Başbakanlığın yaptığı araştırma, 'uyumlu evliliğin' sırlarını ortaya koydu. Buna göre kadınlar 20, erkekler de 30 yaşından önce evleniyorsa diğerlerine göre daha mutsuz oluyor. Evlilikte en uyumlu dönem ilk 5 yıl. Beşinci yıldan sonra ise uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Kişilikler oturduğu içinse 35 yaşından sonra yapılan evlilikler uyumsuz oluyor...

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun Hacettepe Üniversitesi'nde görevli 413 evli personel ve eşleri üzerinde yaptırdığı, "Evlilikte Eşler Arasındaki Uyum" araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Doç. Dr. Arzu Şener ve Prof. Dr. Günsel Terzioğlu tarafından yapılan araştırmanın sonuçları şöyle:

Evliliğin ilk 5 yılında uyum en üst safhada. Daha sonra azalmaya başlıyor. 20'nci yıla girene kadar çiftler arasındaki uyum azalıyor, ancak 21 yıldan sonra uyum tekrar artıyor. Uyumun 6-10 yıllık evli olan gruptan itibaren azalmaya başlaması; ailelerin genişleme dönemine girmesiyle ekonomik ve psiko-sosyal sorumlulukların artması veya evliliğin monotonlaşması gibi nedenlerden kaynaklanıyor.

Erken evlilikler henüz kişilerin zevkleri, idealleri, standart ve amaçları şekil almadan, hayat felsefeleri, değerleri kararlılık kazanmadan kurulduğundan bu evlilikler sağlıklı olmuyor, eşlerin kaliteli ilişki ve iletişim kuramayacakları ihtimali ortaya çıkıyor. Evlilikte uyumun en düşük olduğu grup evlilik yaşı 15-19 olanlar. Kadınlar arasında evliliğini 20 ve üzeri yaşlarda gerçekleştirenler, erkeklerde 30-34 yaş grubunda yapanlar diğerlerine göre daha uyumlu çift oluyorlar.

Erkekler kadınlara göre, 'daha uyumlu ilişki yaşıyorum' diyor ve ilişki kalitesini daha iyi bulduğunu belirtiyor. Bu durum, aile içi ilişkilerin yapısından, kadınların aile içindeki statüsünden, evlilikteki beklentilerinin erkeklerden farklı olmasından, ayrıca kadınların evlilikteki sorunları erkeklere göre daha fazla önemsemelerinden kaynaklanıyor.

Gerek kadın, gerekse erkekler arasında ailenin toplam aylık geliri arttıkça evlilik uyumu da artıyor.

21 yıl ve daha uzun süredir evli olanlarda uyumun artması ise çocuklara ilişkin sorumlulukların azalması, düzenli ve oturmuş bir aileye kavuşmuş olma, iletişim ve paylaşım deneyimleri ile hatalara olan hoşgörülerin artması, hedef ve tutumların zamanla birbirine yaklaşmasından kaynaklanıyor. 35'ten sonra kişilikler şekillendiği için ortak bir hayat felsefesi geliştirmek zor görünüyor.

(aa)

2. Cangülüm

Cangülüm Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Mümkünse 35'ten önce evlenin ...
    teşekkürler

3. şahmaran

şahmaran Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Bende 23 yaşında evlendim ve 4 yaşında dünya tatlısı bir oğlum var.Ona sahip olduğum için kendimi çok şanslı buluyorum.Evliliğimiz onun dünyaya gelmesi ile birlikte daha da güzelleşti..Eşimi seviyorum ve keşke daha önce evlenseydim diyorum..

4. sevgi10

sevgi10 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18
  5. aSqimSin

aSqimSin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için teşekkürler

6. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Bende 35ten önce evlenmeyi düşünüyorum:D:D

teşekkürler canım..

7. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    bilgiler için teşekkür ederim

8. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

16 yaşında evlendim şuan 19 yaşındayım 2 yaşında dünya yakışıklısı ve tatlısı yaramaz bir oğlum var....
    paylaşım için teşekkürler...:melek:

9. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

sende çok erken evlenmişsin be meleğim:)))))) bende 21 yaşında evlendim erken yapılan evlilklerin sadece çoçuğunla arkadaş gibi büyüyorsun bi ona faydası var kadın için 25 en fazla 28 normal erkek içinde 30 32 uygun bence zira erkekler biraz daha geç olgunlaşıyorlar oturmaları zaman alıyor tşkler paylaşımın için güzelim

Son düzenleme: 18 Ekim 2008
  10. ocean

ocean Paylaşımcı Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

20 yaşında evlendim..21'de kızımı 29yaşında da oğlumu dünyaya getirdim...Kocamı ve çocuklarımı canımdan çok seviyorum...dünya'ya bir daha gelsem biraz daha erken evlenirdim ki onlara önceden kavuşayım....

11. tobesh

tobesh Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

27 yaşındayım, bekarım ilgilelenlere duyurulur:hihi: Vaybe çok erken evlenenler olmuş. Bu kadar erken yaşta evlenmeyi doğru bulmasam da cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum.

12. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

sana katılıyorum insanın olgunlaşaması lazım ama şuan senin evlenme çağın 30 kadar bekleme derim allah sana senin kıymetini değerini bilecek bir eş nasip etsin evlenmek değil önemli olan senle yaşlanabilecek seni anlayabilecek birisiyle doğru birisyle hayatını birleştirmek inşallah böyle bir eşle hayatını birleştirirsinn

13. şeffaf yürek

şeffaf yürek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

rabbim bütün kardeslerimi mutlu etsin mutluluğunu daim etsin insallah bende bekarım darısımı benim basıma

14. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

bence en güzel yaş dönemi 20 ile 25 arası bu dönemde evleneceğin biri hayatında varsa doğru zamandasın :D

Mümkünse 35'ten önce evlenin ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 35'inden önce zengin olmak mümkün

35'inden önce zengin olmak mümkün

Zengin olmak için avukat, doktor, bankacı ya da 60 yaşında CEO olmayı beklemenize gerek yok. Genç yaşta zengin olmak için işte size 7 altın kural. Zengin olmak için ilk adımınızı atın. Hepimiz bir gün çok zengin olma hayali kurarız. Pahalı arabalar, havuzlu, bahçeli bir villa, ünlü modacıların tasarladığı giysiler, muhteşem otellerde...
  2. mümkün mü??

mümkün mü??

Bir insanı sevmek ve asla dönmeyeceğini bile bile boş bir ümitle onu beklemek ne kadar acıymış. aslında sende farkında oluyorsun boş bir umut olduğunun ama yine de bekliyorsun. lanet olası sevda böyle bir şey. neden, ne zaman, niye bu gibi soruları soramıyorsun ki kendine. çünkü bir anda onda buluyorsun kendini. hiçbir şey gelmiyor aklına onunlayken. onunlayken dediğimde uzaktan gülüşünü...
  3. Orhan Gencebay "38 yıl önce evlendik"

Orhan Gencebay "38 yıl önce evlendik"

sevim emre orhan gencebay orhan gecebay, sevim emre, kiminle evli, evlendi, evlenmiş, ne zaman evlendi Neredeyse tüm Türkiye, Orhan Gencebay'ın Sevim Emre ile evlenip evlenmediğini hep merak ediyordu. İddialara göre çift birliktelik yaşıyordu ama Orhan Gencebay "biz 38 yıl önce evlendik" diye açıkladı. İşte o haber Melek'ler! Bilal Özcan'ın 'Laf Aramızda' programına konuk...
  4. Öyle.....

Öyle.....

gecenin bir yarisi bir kitabin orta yerinden baslamakgibiydi seninle birlikte olabilmek... Basini anlamadan sona yaklasmak, sonunu okuyamadan uyuyakalmak, ...Ve uyandiginda kaldigin sayfayi karistirmak.. Iste böyle biseydi seni yasamak, Yarim yamalak... Bende susuyorum sevgimi saklayip icimde... Duyuyorsun degilmi suskunlugum nasilda haykiriyor... Susarak sevgisini ilan eden cok var...
  5. Ölmeden 10 Saat Önce Sevdiği Kızla Evlendi!(video)

Ölmeden 10 Saat Önce Sevdiği Kızla Evlendi!(video)

ölmeden önce evlendiler, ölmeden önce, en çok tıklanan videolar Sevgili melekler, işte aşk budur dedirtecek bir haber paylaşıyoruz sizlerle.Kanser hastası Filipinli genç ölmeden önce sevdiği kızla evlendi. İnternette tıklanma rekorları kıran iki gencin evlilik videosunda, Filipinli kanser hastası Rowden Guo ve kız arkadaşı Liesl, hastanede sevdikleriyle birlikte düzenlşedikleri küçük bir...

Sayfayı Paylaş