gebe
  1. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

müslümanlığınmeyvesi sükürdür

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

Yaratiklarin bütününü bir agaca benzetirsek, bu agacin meyvesi insandir. Insanin meyvesi Müslüman'dir. Müslüman'in meyvesi, $ükürdür. Birisi bizim icin gitse, bir kilo meyve alip getirse ne kadar cok seviniriz. Mutlulugumuzu ve memnuniyetimizi o $ahsa belli etsek, Ne kadar iyi dü$ünmü$sün, beni sevindirdin desek adam dü$ünür, Arkada$imin ho$una gitti. Yine alayim da, yine memnun olsun der; o da birini memnun etmenin sevincini ya$ar.

Allah da böyle... "Kulumun ho$una gitti, biraz daha vereyim" der.
    Insanlar genelde ellerindeki nimetlerin farkinda olmaz. O nimet onlara hep verildigi icin, ünsiyet olu$ur. Yani insan, nimeti göre göre o nimetin varligina ali$ir. Bu cok tehlikeli bir durumdur.

Mesela her gün güne$ dogup batiyor, bu düzene ali$mi$iz. Güne$in dogup batmasi bizim icin önemli degil.

Fakat bir gün güne$ dogmasa?

Nefes alip vermeye ali$mi$iz. Nefesimiz gögsümüzde dügümlense peri$an oluruz.

Ali$kanliklar pek cok nimetin üstünü örtüyor. Bu sebepten Allah, ali$kanliklarimizi zaman zaman bozuyor. Ramazan bunun en güzel örnegi...

Gercekler mukayese ile anla$ilir. Ramazan'da nefsiyle mücadele edenler, yoku$ cikan adama benzer.
    Yol yoku$, yük agir... Yorgun dü$üyoruz, dizlerimiz titriyor. Amma biliyoruz ki, cennete gitmenin yolu, ibadetlerdeki zorluga katlanmaktan gecer.

Memnuniyetle yapan bilir ki, Allah'a itaat etmek, zevklerin en büyügüdür. Bu zevkin sirri, Allah'a muhatap olmaktir.

Ali$mak, insani nankörlüge götürür. Nankörlük, verilen nimetin kiymetini bilmemektir.
    En güzel yerlerde en büyük günahlarin i$lenmesi nankörlüktür. Saglikli insanlarin sagligiyla, zengin insanlarin maliyla harama ko$malari nankörlüktür.

$ükretmek icin, insan oldugumuzun farkinda olmak lazim evvela... Ku$lar şükrediyor mu?
    Kuş, dala konar, istedigi meyveden istedigi kadar yer; ucar gider... Müslüman'a ku$ gibi hareket etmek yaki$maz.
    Meyveyi yerken meyveleri yaratani, o meyveleri bize ikram edeni, yeryüzünü bir sofra gibi önümüze kurani, midemizi yaratanin, midemizin ihtiyaclarini da yarattigini dü$ünüp, $ükretmek Müslüman'a yaki$an bir haldir.
    Ku$un beyni, nimetlerin kiymetini anlamaz. Allah insana öyle bir beyin vermi$ ki, nimetlere bakar, nimeti vereni anlar. Anlamamasi nankörlüktür.

Üstad Bediüzzaman diyor ki: Alem-i Islam ac iken, telezzüz haramdir. Öbür tarafta Müslümanlar acliktan kivranirken, lezzet pe$inde ko$mak haramdir. $ükretmek, Allah'tan yenisini istemektir. Allah'im bu nimet cok güzel, yine ver demektir

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: müslümanlığınmeyvesi sükürdür
    emeğine sağlık

müslümanlığınmeyvesi sükürdür konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Allahima sükürler olsun hamileyimmmmmm

Allahima sükürler olsun hamileyimmmmmm

arkadaslar hamileyim sevincimi ilk sizlerle paylasmak istedim,bes dakika önce test yaptim ikinci cizgi baya belirgin cikti adetim bir hafta gecti öyle yaptim.Allahima sükürler olsun
  2. Sagliniz icin ne kadar sükür ediyorsunuz?

Sagliniz icin ne kadar sükür ediyorsunuz?

sagligimiz nasil korumaliyiz, şükretmek Az önce TV de zapping yapiyordum, bi haberde takildim kaldim. Düsünün sabah arabanizla yada otobüsle ise gidiyorsunuz, karsi tarafin bir dikkatsizligi yada hatasi kazaya yol aciyor. Sonra kendiniizi hastanede buluyorsunuz. Vucudunuzda ya önemli organlariniz yada yillarca sürecek tedavi hastaliklarla uyaniyorsunuz. Hayatiniz aniden deyisiyor öyle...

Sayfayı Paylaş