gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Mustafa Kemal Atatürkün İslam Dinine Bakışı

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Atatürkün İslam Dinine Bakışı
    Atatürk hakkında en çok tartışılan konulardan biri onun din anlayışıdır. Bazı çevreler, Atatürk'ü her zaman 'din aleyhtarı' gibi göstermeye çalışmışlardır. Mustafa Kemal'in sözlerini, izlediği yolu ve politikalarını gözden geçirdiğimizde gerçeğin hiç de bu çevrelerin iddia ettiği gibi olmadığını, aksine Atatürk'ün dinine bağlı bir insan olduğunu görürüz. Atatürk'ün dindarlığını onun en yakınlarında öğrenmek gerekir.

Atatürk'ün Dindarlığı Hakkında Ne Dediler?

Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen Mustafa Kemal şöyle anlatıyor:
    "Ata'nın elini öpmek üzere yanına girdim. İşleri ile meşguldü. Bir süre ayakta bekledim. Birden derin bir iç geçirdi. Ve "Allah" dedi. O bunu sık sık tekrarladı. Atatürk hakkında evvelce çok şeyler duymuştum. Bu tesirle olacak bir hayli şaşırdım. Onun ağzından Allah kelimesini duymak beni bir hayli şaşırtmış ve heyecanlandırmıştı. Atanın yüzüne şaşkınca bakmış olacağım ki,
    -"Sen dindar mısın" diye sordu?
    -"Evet dindarım" dedim. Ve bu cevabımı nasıl karşılayacağını anlamak için ürkek ürkek yüzüne baktım. Cevabım hoşuna gitmişti.
    "Çok iyi, Allah, büyük bir kuvvettir. Ona inanmak lazımdır" dedi. Ve bu konuda uzun uzun izahat verdi. Ben de o zaman anladım ki, Atatürk hakkında söylenenlerin aslı yoktur. Ve Ata, bütün söylenenlerin hilafında dindar bir insandı.

Atatürk'ün diğer manevi kızı Ülkü Şüküllüoğlu anlatıyor:
    "Annemi Zübeyde Hanım büyütmüştür. Onun anneme anlattığı bir anıyı aktarayım. Atatürk, 25 Ağustos'ta Kocatepe'ye çıktığı zaman orada şöyle dua ediyor: "Allah'ım senin bana verdiğin fikir ve zeka ile ben bütün planlarımı gerçekleştirdim. Bundan sonrası artık senin mukadderatın " O, Allah'ına inanan bir insandı. Paşa, Ramazan'da Dolmabahçe'de veya Çankaya'da olduğunda anneme "Vasfiye oruç tutuyor musun?" diye sorarmış, annem "tutuyorum" dediğinde çok memnun kalırmış. Bana hastalandığımda dua ettirirdi, kendi de ederdi. Çok iyi hatırlıyorum, tifo geçiriyordum çok üzülmüş beni kurtarması için Allah'a dua etmiş. Annesi Zübeyde hanım da çok dindarmış. Anneme daha 7 yaşındayken Kuran dersi aldırmaya başlamış. Kız kardeşi Makbule hanımın da devamlı namaz kıldığını biliyorum."

Safiye Ayla anlatıyor:
    "Annesi Zübeyde hanım da ablası Makbule hanım da çok dindar insanlardı. Namaz kılarlardı. Tam dindar bir aile ortamında yetişti. Atatürk de dindar bir insandı. Çok beğendiği Hafız Yaşar vardı. O Kuran okunurken gözlerinden yaşlar okunurdu. Hatta bütün hocaları toplayıp ayetleri okuyup izah ederek incelemeler yapardı. Bana "Allah'ın sana verdiği lütfu unutma ve bununla şımarma, mütevazi ol, daima Allah'a şükret" derdi. Kendisine "Paşam şunu yaptın, bunu yaptın" diyenlere "Bana Allah yardım etti, ben talihli bir insanım derdi."

2. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38
    Cevap: Mustafa Kemal Atatürkün İslam Dinine Bakışı
    paylaşım için teşekkürler. emeğine sağlık

3. Monera

Monera Forum Okuru

emeğine sağlık canım

4. BöğüRTLen

BöğüRTLen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Güzel paylaşım emeğine sağlık pasicim...

5. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tşkler canım önderimiz öyle bir önder ki ulusuna heryönüyle örnek vede dörtdörtlük onun gibi bir önder türkiyeye birdaha gelirmi tartışılır zira böyle bir insana türkiyenin şu zor günlerinde yeniden
    ihtiyacı var sağol canım

Mustafa Kemal Atatürkün İslam Dinine Bakışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mustafa Kemal Atatürk Görüntüleri

Mustafa Kemal Atatürk Görüntüleri

http://www.youtube.com/watch?v=oQygJ7aqZCg&mode=related&search=
  2. Sensin Mustafa Kemal Atatürk

Sensin Mustafa Kemal Atatürk

Sensin Mustafa Kemal Atatürk Kahraman gazimiz, yüreğimiz, onurumuz, Savaşımız, bu günümüz, yarınımız, vatanımız, İlkemiz, gölgemiz, sevdamız, yolumuz, Kolumuz, canımız, ciğerimiz, geleceğimiz, Sensin Mustafa Kemal Atatürk. Kavgamız, varlığımız, ekmeğimiz, suyumuz, Ormanımız, fidanımız, dalımız, yaprağımız, Aşımız, kanımız, dökülen göz yaşımız, Yürüyen ayaklarımız, cumhuriyetimiz,...
  3. Mustafa Kemal Atatürk O

Mustafa Kemal Atatürk O

Mustafa Kemal Atatürk O MUSTAFA KEMAL ATATÜRK O Türkiye’yi kurtaran, Devrimler yapan, En büyük Türk olan Mustafa kemal Atatürk o. Vatanını düşmana vermek istemeyen, Sonuna kadar mücadele eden, Milletini çok seven, Mustafa kemal Atatürk o. Halkın güvenini kazanan Öldüğü zaman herkesi yasa boğan Kelimelerle anlatılmayan Mustafa kemal Atatürk o.
  4. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (Almanca)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (Almanca)

almanca atatürk şiirleri 1881 Mustafa wurde in Thesaloniki (Selanik) geboren. 1895-1899 Besuch der Militärschule Monastir. Hier erhält er den Beinamen Kemal. 1899-1905 Er geht zur Kriegsakademie in Istanbul, die er als Hauptmann verläßt. 1905 Anstellung im Kriegsministerium. 1906 Mitbegründung der oppositionellen Geheimorganistaion "Vaterland und Freiheit" in Damaskus. Kurz darauf...
  5. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'ün çocukluk ve gençlik anıları nelerdir ?

Sayfayı Paylaş