gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Mustafa Kemal ve General Toenshend

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Birinci Dünya Savaşında Irak'ta İngilizlerle savaşıyorduk. Bir aralık ele geçirdikleri Kutülemara kalesini az sonra bizim ordu çevirmiş, epey uğraştıktan sonra düşürmüş, içindekileri de komutanları General Townshend ile birlikte tutsak etmişti. Komutan İstanbul'a getirilerek savaşın sonuna değin Heybeliada'da gözaltı edilmiş, bırakışma olunca da yurduna dönmüştü. Anadolu'da Kurtuluş Savaşı başladıktan sonra General Townshend'in güney kıyılarımızdaki limanlardan birine geldiği ve Mustafa Kemal ile görüşmek istediği bildiriliyor. Ata onu Konya'da kabul ediyor, ama ikisi karşılaşınca general şaşkın şaşkın duraklıyor ve şöyle bir konuşmaya yol açıyor:

- Affedersiniz, görüyorum ki işin içinde isim benzerliğinden doğan bir yanlışlık var, ben sizi başka bir Kemal sanmıştım.

- Nasıl bir Kemal?

- Kütülemara'da ordumla birlikte çevrilmişken karşı tarafta Kemal adlı çok centilmen bir komutan vardı. Onunla hasım olmakla birlikte aynı zamanda çok da dost olmuştuk. Bu işin başına onm sandım da...

- Onunla dost olduğunuz gibi benimle de olabilirsiniz. Buyurun, oturun.

General oturur. İki asker, iki insan birbirini anlamakta gecikmezler. Biri karşısındakinin nasıl kutsal bir dava peşinde olduğunu, öbürü de ötekinin hala hasım durumunda olan bir devletin generali olmakla birlikte ne denli insanca düşündüğünü görür.

General hayran kaldığı yeni dostuna birkaç gün konuk olduktan sonra ayrılmak için izin isteyince Paşa şöyle bir öneride bulunur:

- Ben Ankara'ya döneceğim, Orada, içlerinde sizin doğrudan doğruya kendi dilinizle konuşabileceğiniz kimseler de bulunan arkadaşlarım var. İster misiniz birlikte gidelim? Onlarla da tanışmış olursunuz.

Ankara'ya dönüyorlar. General orada yeni tanıdıklar ediniyor. Yurduna dönrnek üzere vedalaşırken Paşa ona soruyor:

- Arkadaşlarımı nasıl buldunuz?

- Çok centilmen insanlar, ancak korkarım ki içlerinde sizi benim anladığım ölçüde henüz anlamamış olanlar vardır.

Paşanın karşılığı şu olmuş:

- Bunu biliyordum; fakat bu halin size de sezdirilecek bir derece de olduğunu şimdi anlamış oluyorum.

Mustafa Kemal ve General Toenshend konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mustafa Kemal Atatürk ve 19 sayısı!

Mustafa Kemal Atatürk ve 19 sayısı!

mustafa kemal ve 19 sayısı GİZEMLİ 19 Atatürk'ün yaşamında gizemli 19 sayısının önemli bir yeri var. 19-05-1919 Samsun'a 19 arkadaşı ile çıktığında 38 yaşındaydı 2.19=38 Çanakkale’de ilk olarak 57. Alay’ın komutanıydı. 3.19=57 Daha sonra kendi kurduğu 19. Tümen’in komutanı oldu Atatürk 57 yaşında ölmüştü 3.19=57 Ölüm tarihi 1938 ilk iki rakamı 19 ve son iki rakamı 2.19=38 dir...
  2. Cumhuriyet ve Mustafa Kemal

Cumhuriyet ve Mustafa Kemal

Cumhuriyet ve Mustafa Kemal 1933 29 Ekim’de “Türk Milleti! ” diyerek başlamıştı sözüne. “Bu kutlu günümüzde bir ferdiyim milletin. Ulaştıysak bugüne, milli birlik içinde, Az zamanda, çok büyük işler yaptıysak... Kutlu olsun. Hakkındır hakkın ile aldığın, En büyük pay senindir bu büyük işde. Bunun temelinde yatar kahramanlığın, Bunun temelinde derin kültürün izi Ve Cumhuriyetin...
  3. Mustafa Kemal ve türk dili

Mustafa Kemal ve türk dili

türk dilinin sadeleştirilmesi türkçenin sadeleştirilmesi türkçeyi sadeleştirme çalışmaları türkçenin sadeleşmesi dilimizi sadeleştirme çalışmaları Cumhuriyet ilan edilmeden önce Anadolu Türkçesinin geçirdiği evreler iki ayrı çizgide gelişmiştir. Bir yanda Türk halkı, resmi ve dini gelişmelerin etkileri dışında sözlü kültürünü ve öz dilini korumuş, geliştirmiştir. Diğer taraftan da Arapça ve...
  4. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (Almanca)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (Almanca)

almanca atatürk şiirleri 1881 Mustafa wurde in Thesaloniki (Selanik) geboren. 1895-1899 Besuch der Militärschule Monastir. Hier erhält er den Beinamen Kemal. 1899-1905 Er geht zur Kriegsakademie in Istanbul, die er als Hauptmann verläßt. 1905 Anstellung im Kriegsministerium. 1906 Mitbegründung der oppositionellen Geheimorganistaion "Vaterland und Freiheit" in Damaskus. Kurz darauf...
  5. Mustafa Kemal Atatürk ve Matematik

Mustafa Kemal Atatürk ve Matematik

Selam kızlar Mustafa Kemal Atatürk ve Matematik sevgisi hakkında bilgisi olan var mı

Sayfayı Paylaş