gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

mutlaka domates yiyin

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

Sağlığa faydası saymakla bitmeyen domatesin yenilmesi, yaklaşık 150 yıl önce günah sayılmış, iğrenç bulunmuş, tohumunda akrep ürediği ve zehirli olduğu düşünülerek sadece süs bitkisi olarak değerlendirilmişti. Anavatanı Güney Amerika olan domates, kıtanın keşfiyle beraber Avrupa ya girdi. Önceleri rengi sarı olan ve zehirli olduğu düşünülen domates, uzun süre bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildi. Tarihteki itilmişliğine karşın, bugün sofraların ayrılmaz bir parçası haline gelen domatesin, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğu biliniyor. Bol C ve E vitamini, zengin mineral ve organik asitler içeren, bünyesinde bulunan likopen adlı madde sayesinde kanser önleyici özelliği olan domates, aynı zamanda kanı sulandırıcı ve damar yumuşatıcı özelliğiyle tansiyonu düşürüyor. En güzel yanı ise pişirildiği zaman C vitamini hariç diğer özelliklerinden hiçbir kayba uğramıyor. Domates, şeker ve böbrek hastalarına da tavsiye ediliyor. Bol ve çeşitli vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek olan domates, vücuda kükürt, fosfor ve organik sodyum veriyor. Domatesteki C vitamini ise önerilen günlük vitamin miktarının yüzde 50 sini geçiyor. Ayrıca damarları yumuşatıyor, kanı durultuyor, üreyi düşürüyor, vücudu gençleştiriyor, kabızlığı önlüyor, kalp ve karaciğer bozukluklarına iyi geliyor. Böbrekleri çalıştırarak idrar söktüren domates, hazmı kolaylaştırıyor, hamur işleri, bol yağlı yemeklerle tüketildiğinde de soda etkisi yapıyor. alıntıdır

mutlaka domates yiyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ceviz yiyin

ceviz yiyin

Kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyan doymamış yağ asitlerini yüksek düzeyde içeren cevizin, kolesterol birikimini ve damar sertliğini önleyici etkisi olduğu bildirildi.
  2. Domates yiyin kilo almayın!!!

Domates yiyin kilo almayın!!!

domates DOMATESİN İŞTAH KAPATAN ÖZELLİĞİNİ İLİYOR MUYDUNUZ? BEN İLMİYORDUM VALLAHI SEVERİMDE YERİMDE:) ÖGRENDİĞİM İYİ OLDU AKIN UZMANLAR NELER DİYOR VEJETARYENLERİN et tüketen diğer insanlara karşı daha az kilolu oldukları, şişmanlamadıkları yıllardır bilinen bir gerçek. Ancak son yapılan bir araştırma, bu durumun meyve ve sebzelerin diğer besinlere göre daha az kalori...
  3. Sinirlendiğiniz zaman domates yiyin!

Sinirlendiğiniz zaman domates yiyin!

domates Domatesin doğal bir sakinleştirici özelliği olduğunu açıklayan uzmanların konuyla ilgili yapmış oldukları açıklamaların detaylarını sizler için aktarıyorum Tabiat ana, şifa dağıtıyor. O mucizelerden birini de domates barındırıyor. Bol miktarda çinko içeren domatesin doğal sakinleştirici olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, "Sinirlendiğiniz anda ilaç yerine 1 adet domates yiyin! diyor....
  4. Astım Riskini Azaltmak İçin Domates yiyin!

Astım Riskini Azaltmak İçin Domates yiyin!

astıma karşı domates, faydaları, etkileri, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yaz aylarının başlamasıyla domateslerin de tadı gelmeye başladı.Doğal, lezzetli ve şifalı bu sebze sofralarımızın baş köşesine oturdu.Domatesin bir özelliğinin de astım riskini kaldırması olduğunu biliyor muydunuz? talyan La Stampa gazetesinde yayımlanan...

Sayfayı Paylaş