gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Mutlu anne baba olmak...

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Aile içinde yaşanılan her şey çocuğun davranışlarını, duygularını ve tutumlarını belirliyor. Aile, bir çocuğun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli birincil ortam. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Eğitimi ve Gelişimi Uzmanı Pedagog Şebnem Çoban, aile içinde yaşanılan her şeyin çocuğun davranışlarını, duygularını ve tutumlarını belirlediğini belirterek, sağlıklı kişilik gelişimin sağlıklı aile içi etkileşim ve iletişime dayandığını vurguluyor.

Pedagog Çoban, aile içi iletişimin sağlıklı ve düzgün kurulabilmesi için çocuğa gösterilmesi gerekli yaklaşımları şöyle sıraladı:

Dikkatinizi vererek dinleyin
    Pedagog Şebnem Çoban, dinlemenin kişiler arası ilişkinin, iletişimin başlaması ve sürdürülmesi için önemli bir unsur olduğunun altını çizerek şunları ifade etti:

" Elbette ki yarım yamalak dinleyen birine bir şeyler anlatmak çok zordur. Bunun yerine, bütün dikkatinizi vererek dinlemek gerekir. Bütün dikkatini vererek dinleyen bir anne babaya çocuğun derdini anlatması çok daha kolaydır. Çocuğunuzu bu şekilde dinlediğinizde eğer çözümlenmesi gereken bir sorun varsa, çoğu zaman sizin bir şey söylemenize gerek kalmaz. Çünkü çoğu zaman çocuğunuzun tek ihtiyacı, birilerinin susup onu anlayışlı bir şekilde dinlemesidir."

Nasihat etmeyin
    Çocuğun kendisine nasihat edilirken veya sorgulanırken, doğru ve yapıcı bir şekilde düşünmesinin çok zor olduğunu belirten Pedagog Şebnem Çoban, çocuklara dinlendiklerini belirten sözler söylemek gerektiğini vurguladı. Pedagog Şebnem Çoban:

"Çocuğunuzu dinlerken yumuşak bir tutum sergilediğinizde, çocuğunuzu kendi düşünce ve duygularını araştırmaya yöneltirseniz büyük olasılıkla da çocuğunuz çözümü kendi kendine bulacaktır"dedi.

Duygularını yaşamasına izin verin
    Pedagog Şebnem Çoban, yetişkinlere küçük ve önemsiz görünen çoğu olay veya durumun, çocuklar üzerinde farklı izler bırakildiğine de şöyle değindi:

"Ne kadar tatlılıkla olursa olsun, çocuğunuzu olumsuz bir duygudan kendini kurtarmaya zorladığınızda, çocuğunuz kendini daha da kötü hissedecektir. Bunun yerine çocuğun yaşadığı duyguya bir isim vermek gerekmektedir."

Ben dilinizi kullanın
    Açıklayıcı bir ben mesajı ile çocuğun karşısındakini rahatlıkla anlayabileceğini vurgulayan Pedagog Şebnem Çoban, ben dilini şöyle açıkladı:

"Ben dili, kişinin duygu ve ifadelerini içtenlikle belirtmesidir. Ben dilini kullanmak; duygu ve düşüncelerin anında iletildiği için kişiyi rahatlatır. Kızgınlık ve öfke duygularının birikmesini önler."

Pedagog Şebnem Çoban ben dili ile ilgili bazı örnekler de verdi:

•"Neden böyle davranıyorsun?" yerine, "Bu davranışına çok üzüldüm."

•"Kardeşler kavga etmemelidir" yerine, "Kavga ettiğinizde üzülüyorum ve başım ağrıyor."

Benliğini geliştirecek ifadeler kullanın
    Çocukla olumsuz bir deneyim yaşandığında onun kişiliğini, benliğini zedeleyici sıfatlar kullanmanın sakıncalı olduğunu belirten Pedagog Şebnem Çoban, bunun yerine, çocuğun benliğini geliştirecek ifadeler kullanılması gerektiğini vurguladı.

Çocukla iletişime geçildiğinde anahtar olabilecek bu iletişim yöntemlerini kullanmak, çocuk-anne baba ilişkilerinin düzenlenmesinde ve sağlıklı ilişkiler kurulmasında yardımcı oluyor

2. jnevin

jnevin Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bide uygulayabilsem emeğine sağlık

Mutlu anne baba olmak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İyi Anne Baba Olmak

İyi Anne Baba Olmak

İyi Anne Baba Olmak Olması gereken, kendinden emin, çocuğun davranışlarına göre davranış değiştirmeyen kararlı ebeveyn modelidir. 1- Her şeyden önce iyi anne-baba olmanın yolu ebeveynlerin işbirliği halinde ve istikrarlı davranmalarından geçer. 2- İdeal ebeveynlik için okumaktan ve çeşitli eğitim çalışmaları ile kendinizi geliştirmekten geri durmayın. 3- Hayırlı evlat sahibi olmak...
  2. Bana mutlu olmak yaramıyor anne...

Bana mutlu olmak yaramıyor anne...

Bütün vitaminlerimi aldım söylediğin gibi;A-vitamini,B-vitamini,C-vitamini...Senin sevdiğin gibi topladım saçlarımı.Aynaya baktığımda ağlamamaya çalıştım.Ama olmadı...Hergünkü gibi,bügünde hayatın yan etkileri devam etti üzerimde.... Bir elimde özlemlerim,bir elimde yitirdiklerimin enkazları...Sabun köpüğü gibi kayıp gitti avuçlarımdan sevinçlerim.Yine başaramadım anne.Yine sevmek boğazımda...
  3. Anne-Baba olmak nasıl bir duygudur?

Anne-Baba olmak nasıl bir duygudur?

hamilelik nasıl bir duygu anne olmak nasıl bir duygu annelik baba olmak hamile ne güzel bişi annelik...babalık......annem kardeşim ve banada yazmış olduğu koca bir defterimiz var....ilk saçlarımız,tırnaklarımız,el izimiz,ayak izimiz,bandduyguları 9 ayı nasıl geçirdiğimize dair......annemin ayrı babamın ayrı duyguları....bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği ben güzel mucize sanırım doğum...
  4. İyi anne baba olmak için

İyi anne baba olmak için

iyi anne, iyi baba, olmak için, yapılması gerekenler, neler yapılmalı, öneriler, bilgiler, tavsiyeler ve dahası burada arkadaşlar Şüphesiz ki, evlat sahibi olanlar için, çocukları dünyada ki herşeyden daha kıymetli ve önemli... Ve yine şüphesiz ki, her anne - baba mükemmel bir anne baba olmak ister. Peki iyi anne - baba olmak için nelere dikkat etmeli; buyrun bu makalemizde öğrenelim...
  5. Üvey Anne-Baba Olmak O kadar Kötü Değildir....

Üvey Anne-Baba Olmak O kadar Kötü Değildir....

Üvey Anne Baba Olmak Üvey Olmak Nasıldır İkinci evliliğinizi yaptınız ve eşinizin önceki evliliğinden bir çocuğu var..Bu çocuğa nasıl davranacağınızı ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız işte sizlere bazı öneriler...Üvey anne-baba olmak aslında zor değil.... Üvey Olmak Her Zaman Kötü Değil! Uzmanlar, üveyliğin zor olduğunu ama iyi bir aile olmanın imkansız olmadığını söylüyor....

Sayfayı Paylaş