Müzik aletleri nelerdir? Müzik aleti çeşitleri

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Müzik aletleri nelerdir? Müzik aleti çeşitleri
müzik aletleri nelerdir
Müzik aletleri nelerdir, çeşitleri, örnekleri, telli müzik aletleri, üflemeli müzik aletleri

Merhaba sayın yöneticiler, ben müzik kursuna gitmeyi planlıyorum ancak nasıl bir müzik aleti çalacağım konusunda henüz karar veremedim. Acaba sizlerden ricam müzik aletlerinin neler olduğunu paylaşır mısınız?

1 - Telli müzik âletleri: Bunların ses çıkarabilen bölümleri gergin tellerdir. Her tel belli bir nota çıkarır. Alto, bağlama, balalayka, banco, çello, gitar, harp, kanun, keman, kemence, kontrbas kopuz, lavta, lir, mandolin, piyano, rübab, tanbur, ut, viyola, viyolonsel telli müzik âletleridir.

2 - Nefesli müzik âletleri: Bunların bir ucundan doğrudan doğruya ya da uygun bir ağızlıkla üfleyerek borunun içindeki hava titreştirilir. Ses borularından çeşitli sesler elde etmek için boru boyunca dizilmiş bulunan delikler açılıp kapatılır. Akordeon, baso, flüt, gayda, klarnet, ney, obua, org, saksafon, trompet, zurna, nefesli müzik âletleridir.

3 - Gergin zarlı müzik âletleri: Bir kasnak üzerine gerilmiş zarlardan meydana gelen âletlerdir. Gerginlikleri ve boyu değişmediği için verebildikleri nota çeşidi az olur. Davul, tef, dümbelek, gergin zarlı müzik âletleridir.

Geri