gebe
  1. SweetCurse

SweetCurse Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    37
    Ödül Puanları:
    0

Müzik ~ Çocuk

Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında SweetCurse tarafından paylaşıldı.

Çocuğun yaşantısında müzik ayrı bir yere ve öneme sahiptir.Müzik öncelikle, çocuğun ruhsal yapısındaki aşırı duygusallık ya da olumsuz davranışlarından arınıp, daha sakin ve olumlu bir ortama yönelmesi bakımından önemlidir.Çocuğun alacağı müzik eğitimi; kişilik gelişimini etkileyerek, gözlem yeteneğini güçlendirir ve iç potansiyeli ile yaratıcılığını ortaya çıkarır.Sanat; çocuğun içindeki potansiyel enerji ve gücün ortaya çıkmasını sağlar. Okul öncesi dönemde, müzik eğitimine gereken önem verilmelidir. Bu dönem genel eğitimin ve müzik eğitiminin ilk basamağıdır.Müzik, çocuk gelişiminde olumlu etkiler bırakır.Okul öncesi müzik eğitimi, asıl amaç olan estetik ve müzikal duygunun gelişimi yanında bir takım destekleyici görevlerde de bulunur. Müzik eğitimi, müfredatta yer alan bütün konuların öğrenilmesini destelemekte ve o konulardaki gelişmelere yardımcı olur. Müzik eğitimi ayrıca bir ulusu oluşturan en önemli niteliklerden birisi olan ortak dili öğretmek ve geliştirmek açısından da oldukça etkilidir.

Japon eğitimci Shinicki Suzuki, Nurtured by love adlı eserinde konuyla ilgili düşüncelerini "Ben sadece iyi vatandaşlar yetiştirmek istiyorum. Eğer bir çocuk doğumundan itibaren iyi müziği dinler ve onu çalmayı öğrenirse, disiplin, duyarlılık, hoşgörü kazanır, iyi bir kalbe sahip olur." Şeklinde ifade etmektedir.

Değişik müzik metotları farklı yollardan müziği öğretmekle beraber, hepsi müziği çocuğun yaşamının vazgeçilmez bir parçası yapmayı hedeflemektedir. Artık gelişmiş ülkelerde çocuklar daha anne karnındayken müzikle tanışıyorlar. Bütün çağdaş eğitim sistemlerinde müzik en önemli konuların başında geliyor. Çocukluk döneminden başlayan sağlıklı ve doğru yönlendirilmiş bir müzik yaşantısı, bireyleri gelecek yaşantılarında daha başarılı, daha mutlu ve dengeli kılıyor. Müzik günümüz insanının hayatında giderek önemini arttırırken bin yıllar öncesinden aydınlık bir ses ise kulağımıza şunları fısıldıyor: "Müzik terbiyenin esaslı vasıtasıdır ve müzik bir eğlence aracı değil, bir güzellik ve eğitim aracıdır." (Eflatun)

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    yenidoğan bir bebek bile bir ninniyi mırıldandığınızda sakinleşiyorsa elbetteki müziğin önemi çok büyüktür:D

Müzik ~ Çocuk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuğunuza müzik dinletin

Çocuğunuza müzik dinletin

Çocukların güçlü bir matematik zekasına sahip olması için anne karnında müzik dinletilmesi tavsiye ediliyor. Nevşehir Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Şahin Gürlek, çocuğa anne karnında müzik dinletmenin düşünme gücünü arttırdığını söyledi. Çocuklara anne karnında özellikle klasik müzik ve Klasik Türk Müziği dinletilmesinin faydalı olacağını kaydeden Gürlek, ''Çocuğunuza anne karnından...
  2. Otistik Çocuklarda Müzik ve Müzikterapi

Otistik Çocuklarda Müzik ve Müzikterapi

Annabel Stehli'nin hayatı tam bir kabustu. Büyük kızı kan kanserinden ölmüştü ve küçük kızı Georgie de otistikti. Doktor*lar tarafından durumu "ümitsiz" olarak nitelendirilince dört yaşındaki Georgie bir zihinsel hastalıklar hastanesine konmuştu. Kocasıyla Avrupa'ya yaptığı bir yolculukta Stehli, Guy Berard adlı Fransız doktorun geliştirdiği bir tedavi olduğunu duydu. Georgie'nin...
  3. çocuğunuz ve müzik

çocuğunuz ve müzik

Çocuğunuz ne zaman müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilir? Bir enstrüman çalarak veya şarkı söyleyerek, düzenli şekilde müzikle ilgilenen çocuklar okuma, koordinasyon, hedef belirleme, konsantrasyon ve işbirliği kurmada daha başarılı oluyor. Ayrıca müzik, mantık yürütme becerisini ve zihinsel gelişimi desteklediği için müzikle düzenli biçimde ilgilenen çocuklar matematik ve bilim konularında da...
  4. -müZik-

-müZik-

Sizin icinde müzik hayatinizda cok önem tasiyan bir yerde ise, buyrun meleklerim bunlar tam sizlik :):):) Orjinal Boyutlarını Görmek İçin Tıklayınız
  5. Bir Çocuk Sevdim Dizisi Müziği Sözleri

Bir Çocuk Sevdim Dizisi Müziği Sözleri

bir çocuk sevdim dizisi müziği şarkı sözleri ile ilgili bilgiler burada melekler Reyting savaşına Eylül ayında girecek olan Kanal D'nin yeni sezon dizisi Bir Çocuk Sevdim'in fragman şarkısının sözlerini paylaşıyoruz melekler :) Sözleri Sezen Aksu'ya bestesi Onno Tunç'a ait olan bu şarkı Sezen Aksu'nun Sezen Aksu'88 albümünde ilk olarak yer almış. BİR ÇOCUK SEVDİM Bir çocuk gördüm...

Sayfayı Paylaş