gebe
  1. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48

Nafile orucu tutmak.

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında seerose tarafından paylaşıldı.

Nafile orucu tutarken genellikle,pazartesi,carsamba ve cumayi tercih ediyordum,bir yazi da okudum ki,nafile orucu ese soylenmeden tutulmaz ve cuma gunleri islam inancinda bayram gunu sayildigi icin de bayramda oruc tutulmasa daha iyi diyordu.Ben ise cuma gunun daha bir anlami var diye genelde cuma gunu tercih ediyorum.Simdiki sorum da bu konuda esime soylemem mi gerekli ve cuma gunu nafile orucu tutmayacak miyim?

2. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    canım evet doğru duymuşsun nafile ibadetlerde eşinin rızası olmazsa sevabı azalır.ama farz olanlarda böyle değildir.cuma günü oruç tutup tutmaman senin tercihin ama cuma günü tek tutulmaz ya bi gün öncesinden ya bi gün sonrasından tutman lazım... ama EFENDİMİZİN (S.A.V) devamlı olarak tuttuğu nafile oruç pazartesi ve perşembe günleridir.bu günler dışında pek tutmazlardı..
    umarım yeterli olmuştur...

3. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Tesekkur ederim cevabin icin.Farkli bir baslik altinda acmak istemedim,baska bir sorumda,birisine sadaka olarak,para,kiyafet vs herhangi bir sey verecegimiz zaman ve evimizden bu seyler cikacagi zaman yine kocamizin rizasini almamiz gerektigi yoksa verdigimiz seylerin sevabinin olmayacagi konusu,ben birine birsey verince bunu kocamin bilmesini istemem cunku,ben icimden gelerek veririm belki o vermese yada niye verdi diye icinden gecirebilir.

4. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    eğer eşin sana al bu para senin olsun ne yaparsan yap derse sen o parayı nerde harcarsan harsa bundan mesul olmazsın elbiselerde aynı şekilde.ama deseki al bu parayı ekmek alırsın bu parayı başka şekilde kullanman doğru olmaz...

5. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Tesekkur ederim bilgi icin,hani derler ya bir elin verdigini diger el gormeyecek,onun gibi ben de oyle dusunmustum.

6. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    düşüncelerin harika canım ama şunu unutma karı ve koca arasında asla riya olmaz..:)

7. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Haklisin,riya olmaz ve olmamali da,yoksa bir aile olunamaz,tesekkur ettim.

8. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ben teşekkür ederim canım...:)

Nafile orucu tutmak. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

Sıcak günlerde ORUÇ tutmak

sıcak günlerde oruç sıcak günlerde oruç tutmak sıcakta tutmak sıcaklarda . Sıcak Günlerde Oruç Tutmak Diğer bir hadis-i şerif. Ebû Bürde ve Ebû Mûsâ RA'dan İbn-i Ebid-Dünyâ (Rh.A) rivayet etmiş. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz bu ikinci hadis-i şerifte: (İnnallàhe teàlâ kadà alâ nefsihî ennehû men attaşa nefsehû lillâhi fî yevmin hàrrin, kâne hakkan alellàhi azze ve celle en yerviyehû...
  2. Oruç tutmak doğurganlığı arttırıyormu

Oruç tutmak doğurganlığı arttırıyormu

Sekizi sağlıklı, onu sperm sayısı düşük ve üçü hiç spermleri olmayan 21 kişiden Şaban, Ramazan ve Şevval aylarında ayrı ayrı alınan kan ve sperm örnekleri üzerinde sperm analizi ve Ramazan ayı orucunun erkeğin doğurganlığı üzerinde etkisi araştırıldı. El-Medine gazetesinin haberine göre yapılan bu araştırma sonucunda ramazan ayında erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteronun daha iyi...
  3. Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

Oruç Tutmak Kimlere Farzdır ?

oruç tutmak oruç tutmak, kimlere farzdır, farz olmayan durumlar, nelerdir, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. oruç tutmak kimlere farzdır, kimlere farz değildir işte bu yazımızda sizlere sunuyoruz melekler. ORUÇ TUTMAK KİMLERE FARZDIR? İslâm, emir ve yasakların yapılmasını istediği kimselerde bir takım şartlar arar Bu anlamda diğer ibadetlerde olduğu gibi, oruç ibadetinde...
  4. Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

Kimler Oruç Tutmak Zorunda?

kimler oruç tutmalıdır oruç kimlere farzdır Sevgili melekler, ramazan ayının gelmesine az bir zaman kala oruçla ilgili kafanıza takılan soruları cevaplamak istiyoruz. Bu sayfamızda kimler oruç tutmalı, oruç kimlere farzdır, kısaca anlatacağız... a- Müslüman olmalı, b- Ergenlik (bulûğ) çağına girmiş, aklî olgunluk düzeyinde olmalı, c- Oruç tutmaya güç yetirecek durumda olmalıdır....
  5. Oruç tutmaktan maksat nedir?

Oruç tutmaktan maksat nedir?

Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı veya inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Orucun, sabır, şükür, nefs terbiyesi gibi diğer ibadetlerle irtibatı vardır. Onun için hadis-i şerifte, (Her şeyin bir kapısı vardır. İbadetlerin kapısıysa oruçtur) buyuruldu. (İbni Mübarek) Sinir sistemimizin vücuttaki yeri çok mühimdir. Dil...

Sayfayı Paylaş