gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.217
    Ödül Puanları:
    113

nafile ve günlük namazların fazileti!0

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

İŞRAK NAMAZI Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
    “Bir kimse sabah namazını cemaatle kılar sonra güneş doğuncaya kadar Allah’ı zikrederek oturur ve iki rekât İşrak namazı kılarsa, kendisine tam bir Hac ve Umre sevabı verilir.(3 defa “tam” buyurdu)”
    H.z Enes (R.A)
    Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
    Bir kimse sabah namazını cemaatle kılar, namaz kıldığı yerde oturur ve sonra “En-am” suresinin ilk üç ayetini okursa, Allah ona, Allah’ı tesbih eden ve kıyamete kadar o kimse için istiğfar edecek yetmiş bin melek vazifelendirir.”
    H.z İbni Mes’ud (R.A)

DUHA NAMAZI

“ Kulun uykusunda ruhu kabzolunur. Ve geri verilip verilmeyeceğini de bilmez. Vitir namazını kılıp yatması onun için daha hayırlıdır. Ayda 3 gün oruç tutan, ayın hepsini oruçlu geçirmiş gibi olur. Çünkü Allah bire on sevab verir. Kul, kendisinden her "Sülâmâ"sının bir zekâtı olduğu halde sabahlar. "Sülâmâ nedir? Ya Resulallah" denildi. Buyurdu ki: "Ceseddeki her kemiğin mafsalıdır. Eğer o kul, dört secde ile 2 rek’at namaz kılarsa (İşrak veya duha namazı) cesedinin zekâtını ödemiş olur.”
    Hz. Ebud Derda (R.A.)
    “ Duha namazını iki rekât kılarsan gafillerden sayılmazsın. Dört rekât kılarsan muhsin yazılırsın. Altı rekât kılarsan kâmilin yazılırsın. Sekiz rekât kılarsan Fâizîn sayılırsın. On rek'atte sende o gün günah tutunmaz. On iki rekât kılarsan senin için Allah Cennette bir köşk bina eder.”
    Hz. Ebû Zerr (R.A.)

EVVABİN NAMAZI
    “Bir kimse akşam namazından sonra konuşmadan 2 rekât Evvabin namazı kılarsa, birinci de Fatiha ve Kafirun, ikinci de Fatiha ve İhlâs surelerini okursa yılanın kabuğundan çıktığı gibi günahlarından çıkar.”
    H.z Enes (R.A)
    “Bir kimse akşamla yatsı arasında 20 rekât kılar her rekâtta fatiha ve ihlâs surelerini okursa, Allah o kimsenin nefsinde, ehlinde, malında, dünyasında ve ahiretinde muhafızı olur.”
    H.z Enes (R.A)
    “Bir kimse akşam namazından sonra aralarında fena bir şey konuşmaksızın 6 rekât Evvabin namazı kılarsa 12 senelik ibadetine denk olur.”
    H.z Ebu Hureyre (R.A)

TEHECCÜD NAMAZI ( GECE NAMAZI )
    “Gecenin son bölümünün ortasında, Âdemoğlunun kıldığı iki rekât namaz, dünya ve dünyadakilerden hayırlıdır. Ümmetime zor geleceğini bilmeseydim, onlara "teheccüdü" mecburi kılardım.”
    Hz. Hasan (R.A)
    “Gece namazına devam edin. Bu, sizden evvelki salihlerin âdetidir. Gece namazı, Allah'a yakınlık, günahlardan uzaklaştırıcı ve hatalara kefarettir. Bünyeden de derdi atar.”
    Hz. Bilal (R.A.)
    “Gecenin üçte biri kaldığında Allah Teala dünya semasına nüzul eder de şöyle buyurur: "Kim bana dua eder ki o duayı kabul edeyim. Kim bana istiğfar eder ki, ben onu mağfiret edeyim. Kim sıkıntısının giderilmesini istiyor ki, onu gidereyim. Kim benden rızık taleb eder ki, onu rızıklandırayım." Ortalık aydınlanıncaya kadar bu böyle devam eder.”
    Hz. Ebû Hüreyre (R.A.)

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: nafile ve günlük namazların fazileti!0
    emeğine sağlık

nafile ve günlük namazların fazileti!0 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nafile Namaz Cemaatle Kılınır mı buyrun öğrenelim

Nafile Namaz Cemaatle Kılınır mı buyrun öğrenelim

Cemaatle Nafile Namaz Kılınır mı Nafile Namaz Cemaatle Kılınabilir mi? Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, sizlere daha önce http://www.meleklermekani.com/tum-islami-bilgiler/204608-safer-ayi-namazi-nasil-kilinir.html diye bilgiler aktarmıştık. Bu gün ki yazımızda ise nafile namazı cemaatle kılınır mı diyen arkadaşlarımız için, nafile namazı hakkında...
  2. Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

sabah namazı sabah namazının önemi sabah namazının fazileti Sabah namazının fazileti ve önemi büyüktür. Sabah namazını kılamayan kişi diğer namazları kıldığın da kendin de eksiklik hisseder. Sabah namazının faziletleri hakkında sizlere dini bilgileri paylaşıyoruz. Sabah namazını kılarak, güne Yüce Allah'ın garantisi altında başlayan bir mü'min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı...
  3. Bayram Namazının Faziletleri ve Kılınışı

Bayram Namazının Faziletleri ve Kılınışı

bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazının faziletleri, bayram namazının kılınışı Biz müslümanların iki dini bayramların da sabahın erken saatlerin de camiler de bayram namazı toplu olarak kılınır. Bayram namazının faziletleri ve kılınışı hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken dini bilgileri sizler için paylaşıyor, namazının kabul olmasını ve hayırlara vesile olmasını...
  4. Nafile namazlar farz yerine geçermi?

Nafile namazlar farz yerine geçermi?

Bir hoca, (Fıkıh kitaplarında, duha, tehıyyet-ül-mescid, evvabin, tesbih namazı gibi nafile namazları kılmak, kaza namazı kılmaktan evla olduğu yazıldığı için, kaza namazı kılmak yerine, bu nafileleri kılmak gerekir) dedi. Ben bu nafile namazları kılmayıp, kaza namazı kılıyorum. Yanlış mı yapıyorum? CEVAP Doğru yapıyorsunuz. Nafileler hiçbir zaman farzın yerine geçmez. Bir kimse, farzları,...
  5. Sübha namazının faziletleri

Sübha namazının faziletleri

Abdest aldıktan sonra kılınan 2 rekat namaza sübha namazı denir. Mekruh vakitler hariç, her zaman kılınır. Abdest aldıktan veya guslettikten hemen sonra sübha kılmak isteyen, kazası var ise, hem kaza namazına, hem de sübha namazına niyet ederse, hem kazası ödenmiş olur hem de sübha sevabına kavuşur. Vaktin farz veya sünnetini kılarken bu namaza da niyet etmek iyi olur. Hadis-i şeriflerde...

Sayfayı Paylaş