gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi biliyor musunuz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar sizlere bir konuda bir soru soracağım acaba Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım yazarsa çok sevinirim.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Zammı Sureye Başlamadan Besmele Çekilir mi

Namaz Kılarken Surelerden Önce Besmele Çekilir mi

Sure veya âyet okumaya başlarken euzü okumak vaciptir. Diğer surelere başlarken besmele okumak sünnettir.

Namaz içinde Fatihadan önce besmele çekmek sünnet, namaz dışında Fatiha okumaya başlarken besmele okumak vaciptir. Şafii mezhebinde ise her zaman Fatiha okurken besmele çekmek farzdır.

Eller bağlandıktan sonra birinci rek'atta Sübhâneke'yi okumak, sonra da Fâtiha'ya başlamadan evvel Eûzü-Besmele çekmek. Diğer rek'atların başında da Besmele çekmek sünnettir.

Zamm-ı sûreden evvel Besmele çekilmez. Yalnız İmam-ı Muhammed, hafî kırâetle kılınan namazlarda Fâtiha'dan sonra okunacak sûre başında Besmele çekilmesini caiz görür. Ancak fukahanın çoğu, okunmaması üzerinde durmuştur.

Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Namaz kılarken diğer vaktin ezanı okunursa namaz bozulur mu?

Namaz kılarken diğer vaktin ezanı okunursa namaz bozulur mu?

namaz kılarken ezan okunursa kaza namazı kılarken ezan okunursa namaz ne olur Bir vakit girdikten sonra önceki vakitlerin namazı kazaya kalmış olur. Kılınan namaz da kaza namazı olarak kılınır. Yani vakit çıkınca namaz vakti de çıkmış olur. Namazın farzlarından biri de vaktin girmiş olmasıdır. Mesela öğle namazı vakti girmeden öğle namazını kılamayız. Namazların kılınma vakitleri ise...
  2. Göktürkler Göçebe Midir biliyor musunuz

Göktürkler Göçebe Midir biliyor musunuz

Selam arkadaşlar acaba aranızda Göktürkler Göçebe Midir bilen var mı? Göktürkler Göçebe Midir biliyorsanız lütfen bana yazın arkadaşlar.
  3. Ramazanda Nasıl Teravih Namazı Kılınır biliyor musunuz

Ramazanda Nasıl Teravih Namazı Kılınır biliyor musunuz

Selam arkadaşlar aranızda Ramazanda Nasıl Teravih Namazı Kılınır bu konuda bilgi sahibi olan var mı Ramazanda Nasıl Teravih Namazı Kılınır biliyorsanız bana da yazın.
  4. Namaz Kılarken Kaç Kalori Harcanır Biliyor musunuz

Namaz Kılarken Kaç Kalori Harcanır Biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar bişeyi merak ettim acaba namaz kılarken kalori yakılır mı yakılırsa paki Namaz Kılarken Kaç Kalori Harcanır bu konuda bilgisi olan varsa bana yazsın lütfen.
  5. Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

Namaz kılarken etek giymek zorunlu mu ?

Sevgili melakeler ve melake ablalarım. ben vakit namazlarımı kılıyorum fakat ayın 7sinde yolculuğum var. sabah 6da yola çıkmam gerek. :S istanbulda yaşıyorum bu yüzden sabah en erken kaçta kılabiliyorum ? ve 6dan önce kılamıyorsam otobüs garında mescid var fakat benim eteğim yok yani yanıma alamam sadece başörtüsü alabilirim. mutlaka etek gitmeli miyim ? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sabah...

Sayfayı Paylaş