Namaz kılarken şaşırma olursa ne yapmalıyız?

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Namaz kılarken şaşırma olursa ne yapmalıyız?
namaz kılarken şaşırmak namaz kılarken esnemek namazda şaşırmak namazda dua sasirmak
Şeytan vesvese çok yaptırıyor.

Namaz kılarken kaçıncı rekkatta olduğumuzu unuttuk diyelim.

Bunu nasıl telafi edebiliriz.

Yenidenmi kılmak gerekir?

hayır tekrar kılmanıza gerek yoktur..

kaçıncı rekatta olduğunuza birazcık eminseniz mesela:3. rekkatta olduğunuz yüksek ihtimal 4e tamamlayıp sonunda sehiv secdesi yaparsınız..
ama hiç bi ihtimal yoksa yine namazı son oturuşla tamamlayıp sehiv secdesi yaparsınız..

bana çok oluyor ya şeytanın işleri namazda aklıma onca şey geliyor bazen kaçıncı rekatta olduğumu unutuveriyorum çok güzel bilgiler tşk.

şeytan namazda rahat vermez ama siz esnemesseniz giremez vede hükmedemnez size esnerken ağzını açma yada kapat elinle

orkideye katılıyorum...esnemek şeytandandır..muhakkak esnerken sol elimizin tersiyle ağzımızı kapatmamız lazım...hatta bebeklerimizde esnerken onlarında ağzını kapatmamız lazım...namazda esneme geldiğinde EFENDİMİZ S.A.V in hiç esnemediğini düşünürsek esnememiz hafifler...

sehiv secdesi nedir. Nasıl yapılır. Bu soruyu öğrenmek isteyen arkadaşlarımız içinde soruyorum. Ayrıca verdiğiniz cevap için çok teşekür ederim.

sehiv yanılma demektir...kişi namazda yanıldığı vakit bu yanılma hangi rekatta olursa olsun son oturuşta sadece ettehıyyatü duasını okur ve sadece sağ tarafına selam verip yeniden 2 secde yapar ve yeniden ettehıyyatü ve diğer duaları okuyarak selam verir...buna sehiv secdesi denir...

umarım yeteri kadar anlatabilmişimdir:)

Geri