Namaz kılarken şaşırma olursa ne yapmalıyız?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye

namaz kılarken şaşırmak namaz kılarken esnemek namazda şaşırmak namazda dua sasirmak Şeytan vesvese çok yaptırıyor.

Namaz kılarken kaçıncı rekkatta olduğumuzu unuttuk diyelim.

Bunu nasıl telafi edebiliriz.

Yenidenmi kılmak gerekir?

2. makber

makber Yeni Üye

hayır tekrar kılmanıza gerek yoktur..
    kaçıncı rekatta olduğunuza birazcık eminseniz mesela:3. rekkatta olduğunuz yüksek ihtimal 4e tamamlayıp sonunda sehiv secdesi yaparsınız..
    ama hiç bi ihtimal yoksa yine namazı son oturuşla tamamlayıp sehiv secdesi yaparsınız..

elvin berfin bunu beğendi.
  3. papatya57

papatya57 Yeni Üye

bana çok oluyor ya şeytanın işleri namazda aklıma onca şey geliyor bazen kaçıncı rekatta olduğumu unutuveriyorum çok güzel bilgiler tşk.

4. orkide

orkide Aktif Üye

şeytan namazda rahat vermez ama siz esnemesseniz giremez vede hükmedemnez size esnerken ağzını açma yada kapat elinle

5. makber

makber Yeni Üye

orkideye katılıyorum...esnemek şeytandandır..muhakkak esnerken sol elimizin tersiyle ağzımızı kapatmamız lazım...hatta bebeklerimizde esnerken onlarında ağzını kapatmamız lazım...namazda esneme geldiğinde EFENDİMİZ S.A.V in hiç esnemediğini düşünürsek esnememiz hafifler...

elvin berfin bunu beğendi.
  6. handanca

handanca Daimi Üye

sehiv secdesi nedir. Nasıl yapılır. Bu soruyu öğrenmek isteyen arkadaşlarımız içinde soruyorum. Ayrıca verdiğiniz cevap için çok teşekür ederim.

7. makber

makber Yeni Üye

sehiv yanılma demektir...kişi namazda yanıldığı vakit bu yanılma hangi rekatta olursa olsun son oturuşta sadece ettehıyyatü duasını okur ve sadece sağ tarafına selam verip yeniden 2 secde yapar ve yeniden ettehıyyatü ve diğer duaları okuyarak selam verir...buna sehiv secdesi denir...

umarım yeteri kadar anlatabilmişimdir:)

8. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

Saol makber sehiv secdesi nasıl yapılır bilmiyordum bu benim içinde çok faydalı oldu :)

9. su.ay

su.ay Yeni Üye

çok faydalı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık.

10. makber

makber Yeni Üye

teşekkürler bayanlar...

ne demek...

herşey sizler için :)

11. tuqqce

tuqqce Daimi Üye

Makber teşekkürler bende bazen yanılıyorum unutuyorum Allahım affetsin

12. makber

makber Yeni Üye

amin canım cümlemizi inş :)

13. Tatlıcadı 26

Tatlıcadı 26 Yeni Üye

Makber sehiv secdesi tarifin için teşekkür ederim

14. Münzevi

Münzevi Aktif Üye

Affınıza sığınarak...
    Namaz esnasında kaçıncı rekatta olduğunuzu unutuysanız, bunu sehiv secdesi ile kurtaramazsınız. Çünkü farzı terketmiş olursunuz. Sehiv secdesi gerektiren haller, vacibin terki ya da tehiri ( geciktirilmesi) ya da farzın tehirinde geçerlidir. Örneğin sure okumayı unuttuk diyelim ve sonra aklımıza geldi.Bu hatada sehiv secdesi yapılır. Ya da ilk oturuşu unutup ayağa kalktık diyelim, bu da sehiv secdesi ile kurtarılabilir çünkü vaciptir. Ama farzlar terkedilemez efendim...
    Kısacası, hanigi rekatta olduğumuzu unuttmamız tehir değil, terktir. Bu da namaza yeniden başlamız gerektiğini gösterir. Namazın şartlarından birini unutmuş oluruz çünkü. Yani, 4 rekatlık bir farz namazı 3 rekat kıldığımızı düşünelim....

Sehiv secdesinin iki çeşidi vardır. İmamın yaptığıyla bireysel yapılan farklıdır. Bireysel yapılanda ettehiyatü, salli barik okunup sağa ve sola selam verilir, tekrar secde yapılıp bu sefer ettehiyatü salli barik rabbena okunarak selam verilir...

Sürç-i lisan ettiysem affola...

15. makber

makber Yeni Üye

münzevicim ben kesinlikle sana katılmıyorum...
    verdiğin örnekten yola çıkalım...eğer 4 rekatlık bi namazı 3 rekat kıldıysak ve kaçıncı rekatta olduğumuzu unuttuıysak namzı bozmamıza hiç lüzum yok zira bu zorluktur ve dimizde zorluk yoktur...eğer 4 rekatlık bi namazı 3 rekat kıldıysak ayrıca unuttuysak buna ancak zannımıza ağır geleniyle amel ederiz ve sonunda sehiv secdesi ederiz..diyelim böyle yaptık ve son rekatta aslında kaç rekat kıldığımız aklımıza geldi o vakit bu namazımız eksikse tamamlar fazlaysa ekleme yaparız.mesela 4 rekatlık bi namazın 2. rekatında zannediyorumki 3. rekatı kılıyorum tam selam vericekken aklıma aslında 3 rekat kıldığım geldi o zaman hemen 4 e tamamlarım..fazla kıldıysam nasıl ekleme yaparım??=diyelimki 4 rekatlık bir namazın 4. rekatında ben zannediyorum ki daha 3. rekattatyım ve ayağa kalkıp devam ediyoruım aslında 5. rekata kalktım ama ben 4. rekattayım zannediyorum daha sonra aklıma geldiki ben 5 rekat kıldım o zaman bu namazı 6 rekata tamamlarım.kıldığım 6 rekat namazın 4'ü farz namazım oldu 2'si nafile olarak kabul edilir..

ama asıl tavsiyem arkadaşlarım ömer nasuhi bilmenin islam ilmihalinde açık açık belirtilmiştir ordan okumanızı tavsiye ediyorum..

ayrıca...
    sehiv secdesine yaptığın açıklama doğru fakat bazı alimlerimiz vardırki sehiv secdesinde iki yana selam vermenin namazdan çıkmak olduğunu beyan etmişlerdir.biz bu kavle göre (namazdan çıkmış sayılmamak için) iki yanımıza değil sadece sağ yanımıza selam vererek sehiv secdesi yapıyoruz...

saygılar...

Namaz kılarken şaşırma olursa ne yapmalıyız? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. namaz kılarken bunları düşünün!

Gönül ustası Hazret-i Mevlânâ, insanı ilâhî huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rükû, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü mânâlar kazandırır. Namaza tekbirle girmek, “İlâhî, biz Senin huzurunda kurban olduk” demektir. (Tekbir getirerek kurban kesildiği gibi, tekbirle namaza başlamak da ‘Allah’ım, canımız sana feda olsun’ anl****dadır.) Namazda kıyama durmak, Allah’ın...
  2. Namaz Kılarken Abdest Bozulursa ne yapmalı acaba

Arkadaşlar namaz kılarken tam o esnada her hangi bir sebepten ötürü istem dışı abdest bozulursa ne yapmalı? Namazı yarım bırakıp yeniden abdest mi almalı Namaz Kılarken Abdest Bozulursa ?
  3. Namaz Kılarken Akla Gelen Düşünceler Nelerdir ve bu konuda ne yapmak gerekir

Bazen insanlık hali namaz kılarken insanın aklına başka başka düşünceler geliyor örneğin hiç olmadık bir kötü düşünce işte o zaman ne yapmak gerekir?
  4. Namaz Kılarken Şüpheye Düşen Kişi Ne Yapmalıdır?

namaz kılarken şaşırmak namazı bozarmı namaz kılarken şaşırmak rekatları şaşırmakla namaz bozulurmu Buluğ çağına gelen her kadın ve erkek müslümana farz kılınan namaz esnasında, rekat sayılarını karıştırıp vesveseye düşen kişi ne yapmalı sorusuna yanıt olarak sizlere merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz. Eğer bu şüphe ömründe ilk kez söz konusu olmuşsa, o namazı yeniden kılması gerekir....
  5. Namaz Kılarken Takke Kullanmanın Faziletleri

namazın faziletleri, namazda takke takmanın faziletleri, namazda takke takmak Erkekler için namaz kılarken takke kullanmanın takmanın faziletleri hakkında merak ettiğiniz dini bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Takke takmak sünnetin müstehap kısmındandır. Tembellik eseri yanında takke taşımayı bir külfet sayarak veya başını örtmeyi ehemmiyetsiz görerek başı açık namaz kılmak mekruhtur....

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. namaz kılarken şaşırmak

,
  2. namazda şaşırmamak için ne yapmalı

,
  3. namazda şaşırdığımız zaman ne yapmalıyız

,
  4. namazda duaları sasırmak gunahmı,
  5. namazda şaşırmak günahmı,
  6. namazda şaşırdım,
  7. namazda şaşırma,