Namaz Kılmayan Kul ve Kiramen Katibin Melekleri

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
Namaz Kılmayan Kul ve Kiramen Katibin Melekleri
kiramen katibin melekleri
Hepinizin de bildiği gibi her insanda Kiramen Katibin melekleri vardır.... Bu meleklerden birisi sağda, birisi ise solda bulunur.... Sağdaki melek sevapları, hayır hasenatları, iyilikleri... soldaki ise günahları kötülükleri yazar....

Çünkü“ kim zerre kadar iyilik, hayır işlerse onun karşılığını görecektir. Kim de zerre miktarı şer, kötülük işlerse o da onun karşılığını görecektir.”

Her insanda bulunan NEFİS KOCAOĞLAN sabah namazına kalkmıyor ya. Yat, yat Allah affeder diyor. Ne yapacaksın işçisin diyor. Çoluk çocuğun rızkını kazanıyorsun diyor. Kafadan müftü kesilip fetvayı veriyor. Ama günaha giriyor haberi yok.....

İşte Kiramen Katibin melekleri, sabah namazına bu şekilde vesvese verip kendini avutan, kandıran, sabah namazına kalkmayan bizim nefis kocaoğlan hakkında ne söylüyorlar birlikte okuyalım. Bu kıssadan hisse alalım inşaallah;

Ezan okundu yatıyoruz yatakta:

Bi namaz kuldan haber vereyim
( bi namaz namazsız adam demektir )
Söylemez yatmış yatağa doğru
Sağ melek der ki gel sabır eyle
Bel ki kalkar durur namaza doğru

Allah’ın insanoğluna merhametine bakın ki, sol meleği de sağ meleğin emrine vermiş. Sağ melek yaz demeyince soldaki melek yazmıyor. Bundan dolayı sağ melek sol meleğe diyor ki; Hemen günahını yazma. Biraz sabret. Belki namaza durur günahtan kurtulur diyor. Bekliyor. Adamda namaz yok yatıyor.

Sol melek derki kalmadı sabır
Kalkmazsa yataktan olur mu cebir?
Yapılan günahı yazmalı bir bir
Uymuş bu kul artık şeytana doğru

Hani Allah (cc) namaz kıl diyor. Şeytanda yalan yalan kılma diyor. Sen hocaların dediğine falan bakma. Allah affeder. Beraber gideriz cehenneme deyip vesvese veriyor. Biz de şeytanı darıltmayalım diyerek namazı kılmıyoruz.

Hz İsa (as) ağaçları ve nehirleri yemyeşil bir köye uğrar. Köy sakinleri onu görülmemiş bir ikram içinde karşılarlar. İsa (as) onların bu durumlarına candan olan saygılarına teaccüp eder. Aradan bir müddet geçtikten sonra İsa (as) aynı köye bir defa daha uğrar. O yemyeşil köyün çorak haline geldiğini görünce hayret eder. O şaşkınlık içerisinde sağa sola bakınırken Allah (cc) ona şöyle vahyeder:
“ Ey İsa buradan namazsız bir adam geçti. Yüzünü pınarlarında yıkadı. Hemen pınarlar kurudu. Ağaçları da çürüdü. Ve gördüğün gibi köy harabeye döndü. Ey İsa, namazın terki yalnız dinin tahrip olmasına değil, aynı zamanda köy ve kasabaların da tahrip edilmesine yol açar. “ İşte namazın tesiri bu kadar büyük...

Şimdi sağ melek başlıyor:

Sağ melek derki yıkar yüzünü
Mevlaya döndürür belki özünü
Kuşluğa kadar verelim izini
Kılmazsa yazalım cehenneme doğru.
.

Adama kuşluğa kadar izin veriliyor. Kuşlukta geçiyor, adamda yine namaz yok. Sol melek başladı yine :

Sol melek derki, bu kul mevlayı bilmez
Gözlerinden akan yaşları silmez
Kuşlukta geçti namaz yine aklına gelmez
Yazacağım ben bunu cehenneme doğru

Bizim nefis kocaoğlan Leyla’nın dediğini tutuyor da, Mevla’nın dediğine yatıyor. Leyla hanımefendi pazardan domates getir diyor, getiriyor. Biber getir diyor, getiriyor. Şunu getir bunu getir diyor, ne varsa hepsini getiriyor. Mevla ise namaz getir diyor. O’na çeşitli bahaneler uyduruyor. On karık bostan yan gel Osman diyor....

Bizim nefis kocaoğlan sigaranın zamanı gelince yakıyor. Namazın vakti gelince yatıyor. Böyle olur mu Allah aşkına? Rabbim cümlemizi böyle olanlardan eylemesin....

Sağ melek derki geliyor öğle
Kılarsa namazını affeder Mevla
Eğer kılmazsa o zaman söyle
Belki özünü tutar Mevla’ya doğru...

Öğleni de bekliyor. Bi namaz, tembel adam da yine namaz yok. Aklına bile gelmiyor...

Sol melek derki bu kul Hakkı bilmez
Gözlerinden akan yaşları silmez
Öğle de geçiyor, bir rekat kılmaz
Yazacağım ben bunu cehenneme doğru...

Namaz öyle büyük bir ibadettir ki, dinin direği, mü’minin miracıdır. Kafirlerle mü’minler arasındaki en büyük özelliklerden biridir.... Bu yüzden namaz da gevşek davranıp kılmayanlardan herşey şikayetci olur.

Mevlana bir gün dere kenarından geçerken derenin içerisinden bir ses geliyor. Dereye inip baktığında birde ne görsün... Bu ses bir insan pisliğinden geliyor. İnsan pisliği feryat ediyor ve Allah’a şikayet ederek şöyle diyor:
Ya Rabbi, ben beş saat önce şeftali dalında mis gibi bir şeftaliydim. Beni namaz kılmayan, oruc tutmayan, Allah’a secde etmeyen, devamlı isyan eden birisi yedi ve beni pisliğe çevirdi. Ben bu adamdan şikayetçiyim diyordu... Rabbım cümlemizi böyle akıbetlere düşürmesin inşaallah....

Sağ melek derki bırak hiddeti
İkindi namazının çoktur şöhreti
Kılarsa affolur farzı sünneti
Belki kalkar durur namaza doğru

Sol melek derki şeytan yanında durur
Azdırmış çehreyi hep onu görür
Geçemez sıratı yarıda kalır
Uymuş bu kul artık şeytana doğru
Yazacağım ben bunu cehenneme doğru....

Sağ melek derki bekle akşamı
Kılarsa affeder Mevlam noksanı
Allah kullarına eder ihsanı
Belki özünü tutar Mevla’ya doğru
Uyar kalbindeki imana doğru...

Akşamıda bekliyor, yine adamda namaz yok. Yüce Rabbimiz dünyaya niçin geldiğimizi şöyle bildiriyor “ Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet ve kulluk etsinler diye yarattım.. “
Öyle ise niçin ibadetlerde gevşek ve tenbel davranıyoruz?

Sol melek der ki kalem düştü elimden
Kelime-i Tevhid gelmez dilinden
Uymuş kör şeytana gitmez yanından
Yazacağım ben bunu cehenneme doğru...

Sağ melek der ki yatsı yakın kılarsa
Affa uğrar Muhammed’i anarsa
Şeytanı bırakıp namaz kılarsa
Belki özünü tutar Mevla’ya doğru...

Sağ melek günahını yazma da yatsıyı da bekle diyor... Adam kendini dünyaya sattı. Ahireti geriye attı. Televizyonda eğlenceye, dansözlere, baktı. Yatsıyı da kılmadan yattı. Ya Rabbi, cümlemizi böyle olanlardan eyleme...

Sol melek der ki kılmaz yatıyor
İmanını para ile satıyor
Yatsıyı da kılmadı vakit bitiyor
Yazdım ben bunu cehenneme doğru...

İşte yatsıya kadar bekledi ve yazdı... Dikkat etti iseniz, hep yazacağım diyordu... Yatsıyı da kılmayınca artık mühlet bitti ve yazdım ben bunu cehenneme doğru dedi...

Mübarek sağ melek ise şöyle der:

Ah söyledim söyledim sözüm kalmadı
Allah kelamı dilinin ucuna gelmedi
Edip tevbe bir vaktini kılmadı
Ne yüzle varır Mevla’ya doğru
Bu kadar emeklerim boşuna mı kalsın
Ne yapayım kılmadı
Gayri yaz hesabını Allah’a versin

İşte çektiğimiz sıkıntılar, çileler, belalar nefis kocaoğlanın şerrinden geliyor.

teşekkürler..

teşekkürler..Bunu arıyordum ben de :)

Geri