gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

namazı layıkıyla kılıyor muyuz?

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Yazıyı okuduktan sonra cevap vermenizi istiyorum:)

Hâtem-i Zâhid (k.s.)hazretleri Âsım İbn-i Yûsuf hazretlerinin yanına geldiğinde Âsım (kuddise sırruh) ona sordu:

-Ey Hâtem namaz kılmayı güzel becerebiliyor musun?

O da 'Evet'deyince, Âsım (k.s.):

-Peki, nasıl kılıyorsun? diye sordu. Hâtem-i Zâhid hazretleri başladı anlatmaya:

-Namaz vakti yaklaştığında abdestimi sünnet üzere tazeliyorum ve namaz kılacağım yere dikiliyorum. Tâ ki her uzvum yerleşiyor.

Sonra Kâbe'yi iki kaşımın arasında, Makâm-ı İbrahimi göğsümün hizasında, Allah Teâlâ'yı mekândan münezzeh (pâk ve uzak) olduğu halde başımda hâzır ve kalbimdeki her şeyi bilir halde görüyorum.

Sanki ayağım sırat köprüsünün üzerinde; cennet sağımda, cehennem solumda, ölüm meleğini de arkamda hissediyorum ve kılacağım namazın son namazım olduğunu düşünüyorum.

Sonra ihsan ile (Mevlâ'yı görür gibi) iftitah tekbirini tekbirini alıyorum, tefekkürle okuyorum, tevâzû ile rükûa eğiliyorum, tazarrû ile secdeye kapanıyorum.

Sonra tamamıyla oturuyor, ümitle teşehhütte bulunuyor ve sünnet üzere selâm veriyorum.

Sonra da o namazı ihlâsa teslim ediyor, korkuyla ümit arasında kalkıyorum ve bu hâl üzere sabra devam ediyorum.

Bunu duyan Âsam hazretleri:

-Ey Hâtem!Senin namazın böylemi? diye sordu. O da:

- Evet otuz senedir böyle namaz kılıyorum! deyince Âsım hazretleri ağlayarak şunları söyledi:

-Ben daha bu zamana kadar hiç böyle bir namaz kılamadım!

2. orkide

orkide Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    38
    rabbimm böyle huşu ile namaz kılmayı nasip etsin gerçektende yeterince huşu içinde olamıyoruz allah yardımcımız olsun eferim pelin gı eferim sene .....................

3. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    rabbim hepimize böyle namaz kilmayi nasip etsin...

namazı layıkıyla kılıyor muyuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. GÜzel Namaz Kilabİlİyor Muyuz?

GÜzel Namaz Kilabİlİyor Muyuz?

بِسْــــــــــــــــــــــمِاﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم / Bismillahirrahmanirrahim.. Hâtem-i Zâhid (k.s.)hazretleri Âsım İbn-i Yûsuf hazretlerinin yanına geldiğinde Âsım (kuddise sırruh) ona sordu: -Ey Hâtem namaz kılmayı güzel becerebiliyor musun? O da 'Evet'deyince, Âsım (k.s.): -Peki, nasıl kılıyorsun? diye sordu. Hâtem-i Zâhid hazretleri başladı anlatmaya: -Namaz vakti...
  2. Bu Namazı Tanıyor musunuz?

Bu Namazı Tanıyor musunuz?

Hz.Ali Bacağındaki okun çıkarlıması için namaza durayım öyle çıkarın diyordu..Niye acaba?Çünkü öylesine huşu içindeydi ki öylesine rabbine teslimdi ki bırakın ok çıkarmayı kolunu bacağını koparsanız öldürseniz birşey demezdi;çünkü o rabbirahiminin huzurundaydı Allah bize Hz.Ali şuurunda namaz kılmayı nasip etsin..Amin...
  3. ben namaz kılıyorum ama açık bir bayanım tesetüre girmek istiyorum ama eşim izin verm

ben namaz kılıyorum ama açık bir bayanım tesetüre girmek istiyorum ama eşim izin verm

zaten [ms]hastasıyyım moalimi bozmuyor zamanı var diyrum ama üzülüyorum neler yapmalıyım
  4. Namazda Bir Yerimizi Kaşırsak Namaz Bozulur mu?

Namazda Bir Yerimizi Kaşırsak Namaz Bozulur mu?

namazı bozan şeyler namazı bozmayan şeyler namazı mekruh eden şeyler Buluğ çağına gelen kadın ve erkek her müslümana farz kılınan namaz esnasında istem dışı eğer bir yerimizi kaşıdığımız da namazın bozulup bozulmayacağını merak edenler için faydalı bilgiler sizlerle... Namazda bir yeri kaşıma fiili namazda olmayan bir hareket olduğundan bir rekâtta üç defa kaşırsa namazı bozar. Bir rekatta...
  5. Neden namaz kılıyoruz?

Neden namaz kılıyoruz?

"Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki takva mertebesine nâil olasınız."(Bakara, 2/21) ayetinde bu sorunun cevabı verilmektedir. İbadetle ortaya çıkan bir netice var: "İnsanın takva mertebesine erişmesi." İnsan o ibadetle "takva mertebesine", yani Allah'tan korkma, yasaklarından sakınma, haram kıldıklarından kaçınma makamına eriyor. Demek...

Sayfayı Paylaş