Nasil İnsanlik Bu.....................

TÜLSÜ35

Yeni Üye
Üye
Nasil İnsanlik Bu.....................
Ben bu dünyayı anlayamadan ölüp gidicem galiba.İnsanlıgımıza bize neler oluyor arkadaşlar?Herkes birbirini yemekte hak hukuk tanımamakta hadi bunları geçtim anne evladını evlat ebeveynlerini kardeş kardeşi sırtından hançerler olmuş.Peki biz bunlar için mi yaşıyoruz? Zevk mi alıyoruz yani bu nasıl insanlık bu nasıl bir dünya ve bizlerde böyle bir dünyaya çocuk dünyaya getirip "sende burada yaşayacaksın,bu pisligin içinde boğulup gideceksin" mi diyecegiz.Haydi millet toparlanma zamanı yetmedi mi insanlığımızı kaybettiğimiz yetmedimi saygısızlıgımız yetmedimi soruyorum hepinize hepimize.Yeni yetişecek nesiller bizlerin ellerinde haydi biraz gayret bu vatan bu ülke ellerimizden kayıp gitmeden örf ve adetlerimiz bir bir yok olup gitmeden gayret arkadaşlar toparlanalım.Başkalarına özene özene gelmedik mi bu hale lütfen arkadaşlar bırakında onlar bize özensin.HEPİNİZİ SEVİYORUM ARKADAŞLAR DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMAK İSTERİM.NAÇİZANE fikirlerimi yazdım.

Ce: Nasil İnsanlik Bu.....................

evet tülsü haklısın herşeyi saygıyı sevgiyi örfü adeti geleneği unutur olduk iyice batılı olduk yazık bize herşey eskide kaldı umarım toparlanırız kısa zamanada

"Eskidendi eskidendi, çok eskiden..."

Nerede o komşuluklar,

o dostluklar,

Vermeler; almaları düşünmeden,
Sevmeler; menfaat nedir bilmeden,
İyilikler; karşılık beklemeden,
Adil olmak; ayrıcalık istemeden...

"Eskidendi, çok eskiden"
...

Bilge

evet bilgenin düşüncelerine katılıyorum tertemiz dostluklar arkadaşlıklar her şey eskide kaldı canım devir menfaat devri tüm ilişkiler ,çıkarlar üzerine kurulu bilgenin dediği gibi eskidendi çok eskidendi adil olmak iyilikler dostluklarrrr

haklısın tülsü ben bu konuyu cok dusundum bve bundan 1 ay once bununla ılgılı bı yazı yazdım cok bunaldıgım bır anda bıraz uzun ama okumak ıstersen buyur......

HAYAT
Hayat ne garip geliyor bana……. İnsanları tanımakta zorluk çekiyorum! Anlamsız çabaları, gereksiz uğraşları, çıkarları üzerine dostluk kuruşları dünya malına tapmaları ve bu dünyanın üç günlük olduğunu unutmaları benim onlardan soyutlanmamın tek sebebi…..Şimdiki zamana kendimi ait göremiyorum benim tek istediğim soframda bir tek soğanımda olsa onu birlikte huzurla mutlulukla paylaşabileceğim insanlar istiyorum….Lakin hayat ;
Bunca adaletsizliğe karşı tepkisiz kalıcaksa,biri aç iken öteki tok yatıcaksa ,insanlar biribirini mal uğruna satıcaksa , öteki dünyaya bir çivi çakılmaya uğraşılmıcaksa……Ben bu hayatta yaşamak istemiyorum…!
Peki insanlık o nereye gidiyor değer verdiğimiz örf ve adetlerimize neler oluyor?Namus,gurur,vicdan,iman bunlar neden git gide yok oluyor bunların önemi yitiriliyor?Anlamıyorum anlıyamıyorm…… Öyleyse insanlık ;
Etten kemikten oluşmuş duygu, ar, haysiyet,vicdan ve merhametten yoksun cıkar uğruna şavasan,hırslarına ve nefislerine yenik düşen,bencil,bir varlıktan ibaret ise……………..Ben bu insanlıkla aynı havayı telafüs etmek istemiyorum….!
İki ayrı hayatı birleştirmek aynı yastığa baş koymak ondan meyve almak huzur içinde yaşamak beraber yaşlanmak ama hep saygı ve sevgı cerçevesinde yer almak.! Ya bu kavramlar nereye gitti verilen sözler nerde sadaket nerde hanı o yüce bir duygu olan sevgi?peki bizi birbirimize bağlayan saygı ya o..! Siz görebiliyormusunuz ?Ben şimdiki evliliklerde göremiyorum…..Eğer evlilikte ;
Karı dırdırı ,koca dayağı,huzursuz ev,ve mecburiyetten her akşam aynı eve gitmekse ……..Ben bu ulvi görevde bulunmak bu adaletsiz dünyaya mutsuz bir fidan dikmek evlenmek istemiyorum….!
Çağ atlamak ..? Çağ atlamak demir divanlardan deri koltuklara oturmak,tahta kaşık yerine demir kaşık kullanmak,siyah beyaz televizyon yerine plazma izlemek,çarık yerine süet ayakkabı giyipte bunlarla sınıf ayrılığı yapıp kendini üstün görmek insaniyetliğini kaybetmekmiş yeni trendymiz bu çağ kavramını nerelere getirmişiz…. Eğer çağ atlamakda;
İnsaniyetliğimizi kaybetmek daha iyisi daha iyisi derken dünya malı uğruna yıllarını kaybetmek ve insanlıktan toplumdan yoksun kalmak ise……
Ben çağ atlamakta istemiyorum…….
Neresinden tutupta anlatmalı?Hayatın hangi dalını budayıpta yeniden yeşermesini beklemeliyiz?Bence kökten kesmeliyiz.!Peki bunu yapacak güç destek biz sularken gözümüz gibi bakarken taşlayanları ne yapıcaz?
İste bu yüzden anlıyamıyorum……Hayat benim küçücük omuzlarımın taşıyamıyacağı kadar ağır gelmeye başladı bana…! Boğuluyorum karşımda ne dediğimden ne anlatmaya çalıştığımdan ettiğim kelimelerin konuştuğum lafların boşuna gittiğini boş anlamsız bakışlar görerek dahada güçsüzleşiyorum….! Anlatmak istediğim kendimi bu dünyada cok yalnız görüyorum…. ):

Okuyunca uzun uzun bir of cektim,biraz rahatladim.Ama bu gidisin offf degil,offlarrr cekmekle bitecegi yok.Anlamadigim yada anlayip akila mantiga sigdiramadigim o kadar cok konu varki...yok iste bir mantigi yok,dusun dusun bulamiyorum.Eskiden kalkar kalkmaz netten haberlere bakardim,simdi haberleri okumakdan korkuyorum yinede dayanamayip soyle bir goz atinca da icim karariyor.Eskiden de boyle seyler var miydi diyecegim,sanirim yoktu.Ozenti olarak bakarsak,eskiden beri toplumumuzda ozenti var,okuyanlar vardir belki cok eski bir roman Araba Sevdasi ni.Iste orada da batililasmaya olan merakimiz ve bu yuzden insanlarin basina gelen komik olaylar,dustukleri komik durumlar anlatiliyordu.Medenilesmek iyi cok iyi hatta ama ozenti olarak yaptigimiz hersey gercektende komik duruyor.Batinin iyi yonlerini alirken,cogu kotu yununude aldik,bizim geleneklerimiz,goreneklerimiz hepsi ne guzel,bayramlarmiz,iftar yemekleri,ozel gunler ve geceler bize ait bize ozgu bize has seyler eee bunlarda yavas yavas unutuluyor,unutulan diger seyler gibi.Bu noktada da kopma basliyor,cunku paylasmayi da unutuyoruz,birine ufacik bir iyilik yapmak gozumuzde buyuyor yada yapsak bile cok onemli bir sey gibi abartip duruyoruz,bir anda bencillesiyoruz.Hersey bizim olsun,en iyisi,en guzeli bende olsun artik bu takintida basladi kimse digerini dusunmeden hep ben ben ben diyor.Bir ara vardi bilmem simdi var mi,marka takintisi.Hani gencler marka giymeyenlerle arkadaslik yapmazdi yada onu hor gorurdu,sanirim buna da tanik olan vardir.Aslinda cok sey var,bence en onemlisi paylasimi bilmek ve ogretmek...Yozlasmiyor muyuz,evet yozlasiyoruz bunu da kendi elimizle yapiyoruz belki bilerek ,belki bilmeyerek...Yine bunu degistirmek bize dusuyor...

özenti,arkadaş çevresi vs...gidiyor genç kuşak peki diğerlerine ne oluyor ? degil mi bende bu gidişe bir anlam veremiyorum nereye kadar böyle devam edecek ne iyi belli ne kötü? ne büyük belli ne küçük ? herkes basına buyruk umursamaz.... bu vatan bizim bu gelenek örf adet bizim biz sahip çıkmazsak kim çıkacak değişe değişe özene bözene kendi benliğimizi kaybedecek duruma geliyoruz .... biz türkler müslümanlar aslımızda böyle değiliz..gercektende kendi büyüklerimizin de dedigi gibi nerde o eski günlerrrrrrrr:hıms:

Okuyunca uzun uzun bir of cektim,biraz rahatladim.Ama bu gidisin offf degil,offlarrr cekmekle bitecegi yok.Anlamadigim yada anlayip akila mantiga sigdiramadigim o kadar cok konu varki...yok iste bir mantigi yok,dusun dusun bulamiyorum.Eskiden kalkar kalkmaz netten haberlere bakardim,simdi haberleri okumakdan korkuyorum yinede dayanamayip soyle bir goz atinca da icim karariyor.Eskiden de boyle seyler var miydi diyecegim,sanirim yoktu.Ozenti olarak bakarsak,eskiden beri toplumumuzda ozenti var,okuyanlar vardir belki cok eski bir roman Araba Sevdasi ni.Iste orada da batililasmaya olan merakimiz ve bu yuzden insanlarin basina gelen komik olaylar,dustukleri komik durumlar anlatiliyordu.Medenilesmek iyi cok iyi hatta ama ozenti olarak yaptigimiz hersey gercektende komik duruyor.Batinin iyi yonlerini alirken,cogu kotu yununude aldik,bizim geleneklerimiz,goreneklerimiz hepsi ne guzel,bayramlarmiz,iftar yemekleri,ozel gunler ve geceler bize ait bize ozgu bize has seyler eee bunlarda yavas yavas unutuluyor,unutulan diger seyler gibi.Bu noktada da kopma basliyor,cunku paylasmayi da unutuyoruz,birine ufacik bir iyilik yapmak gozumuzde buyuyor yada yapsak bile cok onemli bir sey gibi abartip duruyoruz,bir anda bencillesiyoruz.Hersey bizim olsun,en iyisi,en guzeli bende olsun artik bu takintida basladi kimse digerini dusunmeden hep ben ben ben diyor.Bir ara vardi bilmem simdi var mi,marka takintisi.Hani gencler marka giymeyenlerle arkadaslik yapmazdi yada onu hor gorurdu,sanirim buna da tanik olan vardir.Aslinda cok sey var,bence en onemlisi paylasimi bilmek ve ogretmek...Yozlasmiyor muyuz,evet yozlasiyoruz bunu da kendi elimizle yapiyoruz belki bilerek ,belki bilmeyerek...Yine bunu degistirmek bize dusuyor...
ben okudum tatlım araba sevdasını gercektende bırcok ders cıkarılabılecek bır roman ınsanlar su dunyada bıze ayrıcalık olarak verılmıs bu dusunceyı mantıgı neden kullanmazlar neden ıyıyı kotuyu ayırt edemezler anlamıyorum tamam herkez ahata yapar bende yaptım ama dusunmek sadce dusunmek eger bunu yapabılen bı kısı varsa hatasını anlayıp gerı donuyor dogruya ama bızım mıllet ozentı gıdıyor hatalarını anlıyacagı yerde daha bı batıyor bataklık ıcıne hem ıcındekılerı hemde kenardakı yemyesıl otları cekıyor.... buna dur desek bıle su dunyada kotuler olcakkı ıyılerın degerı anlasılsın o yuzden dunya tatlımm dunya hemde koskaca yalancı bı dunya :cry:

Gercekten de araba sevdasini okudugumda yer yer cok gulmustum...Aslinda o donemde bu tarzda yazilan cok eser vardi fakat aklimda bu kalmis.

Geri