gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Nasıl rüya görüyoruz?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Uyku hali özellikle büyük beynin dış ortamla ilişkisinin kesilmesi sonucu, tüm vücudun girdiği mutlak bir dinlenme evresidir. Özellikle sinir dokuda protein yapımı ve yine diğer tüm dokularda dinlenme ve yenilenme, uyku evresinde hızlanır. Uyku süreci, birbirini takip eden 5 farklı evreden oluşur. Uykuya daldıktan 2-3 saat sonra en derin uyku aşamasına ulaşılır. Uykunun yaklaşık %80�lik bölümünde, ilk 4 aşama boyunca derin uyku halinden hafif uyku haline değişimler görülür. Bu esnada, beyinden çıkan elektrik dalgaları da sürekli olarak değişir. Son aşamada ise, REM (rapid eye movement) olarak bilinen hızlı göz hareketleri görülür. Bu nedenle REM evresi olarak da bilinen bu evre, rüyanın görüldüğü esas evredir. REM evresi boyunca, rüya görme boyunca vücut kasları dinlenme halindedir. Ancak kalp atış hızı, oksijen tüketimi, nefes alıp veriş ve göz hareketleri, bu evre boyunca uyanık hal ile aynı oranda gerçekleşir. Normal şartlar altında 8 saat uyuyan bir insan, bu uykunun ortalama 1,5 saatini rüya görerek geçirir. Yaşlanmayla birlikte hem uykunun toplam süresi, hem de REM evresi kısalır. Her uykuda, birden fazla rüya görürüz ve bunların uzunlukları 15 dakikadan 45 dakikaya kadar değişebilir. [​IMG]

İnsan gözünün saniyede en az 16 resim algıladığı bilinmektedir. Ancak çoğu zaman algılanan bu görüntülerin büyük bir kısmı ayrıntısal olarak belleğimizde kalır ve bilinçli görme çerçevesine girmez. Ancak bu görüntülerin tamamı beyne yerleştirilmiştir ve uyku anında büyük beynin üzerindeki denetim kalktığından, bu görüntüler birbiriyle alakalı veya alakasız bir şekilde bir araya getirilir. Genellikle rüyalarımızın içeriğini o gün başımızdan geçen olaylar ve özellikle bizi çok etkileyen konular oluşturur.
    Bazı durumlarda, büyük beynin duyu merkezlerinde meydana gelen çeşitli bozukluklar nedeniyle, uyanık halde iken rüya benzeri görüntüler (hayal) görülebilir. Bu duruma �halüsinasyon� adı verilir.

Nasıl rüya görüyoruz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ürkütücü rüyalar mi görüyorsunuz?

Ürkütücü rüyalar mi görüyorsunuz?

Kabuslar, canavarlar, korkunç olaylar ve korkutucu olaylarla dolu tedirgin edici rüyalardır... Çoğumuz bu durumları yaşıyoruz.Çoğu insan, özellikle sabahın erken saatlerinde kabus görür. Bu olayın ara sıra gerçekleşmesi önemli bir sorun değildir.Ama sık sık olduğu zaman bu gerçekten hayatımızı etkilemeye başlar. Kabus bozukluğu olan kişilerin kabuslarla ilgili ciddi problemi olur. Kabus...
  2. rüyada ağlamak nasıl yorumlanır

rüyada ağlamak nasıl yorumlanır

Annem rüyada ağlamayı sevinmek olarak yorumladı ama ben ne görsem annem güzel yorumluyor. Ama ben size de sormak istiyorum. Rüyada hıçkıra hıçkıra ağlamak ne demek ?
  3. rüyamda çocuğumu kaybediyordum nasıl yorumlanır

rüyamda çocuğumu kaybediyordum nasıl yorumlanır

Dün gece rüyamda felaket korktum hala elim ayağım titriyor :( Rüyamda oğlumu kaybediyordum Allahım nasıl bir rüyaydı gerçek gibi, çok fena ağlıyor ve sürekli oğlumu arıyordum.Bu rüya nasıl yorumlanmalı acaba?
  4. Hamileyim kötü rüyalar görüyorum

Hamileyim kötü rüyalar görüyorum

Öncellikle Günaydın diliyorum bunu okuyan herkese....İki gündür hep babamı görüyorum rüyamda...hat da bu gece kabus gibi geçti benim için.. Babam yaşıyor bu arada =)) ama rüyalar o kadar kötü ki etkisinin altında kalıyorum..Mesela bu gece babamı ağaçtan düşmüş gördüm, hafif yaralanmış ama yerde yatıyordu...sonra tekrar rüyamda seddiyle götürdüklerini gördüm...Çok korkuyorum :eek: Sevgilerime ayşe
  5. Neden rüya görürüz?

Neden rüya görürüz?

Bir çok bilim adamı yıllardır araştırmalarına rağmen bir türlü çözüme kavuşturamamış olsa da, rüyanın varlığı hala sırrını korumaktadır ve keşfedilmeyi beklemektedir. Günümüzde, rüyalarla ilgili günlük hayatta yaşadığımız hadiseler ile alakalı yorumlar çok kez tevil hatalarının yapıldığı görülmektedir. Çünkü: rüyalar ve hadislerin lisanı içinde yaşıyor olduğumuz alemin dilinden çok daha...

Sayfayı Paylaş