gebe
  1. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Nato zırvesı bugün basladı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

NATO Zirvesi bugün başlıyor28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları bir araya gelecek ve 'hayati' önemdeki konuları görüşecek [​IMG]NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek olan Strasbourg-Kehl zirvesi, ittifakın 60. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, "kapalı bir aile toplantısı" havasında yapılacak.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından temsil edileceği zirvede liderler, "Karargah Reformu" olarak adlandırılan çalışmayı en üst düzeyde ele alarak inceleyecek.

İttifakın gelecek 10 yıllarda yeni güvenlik unsur ve tehditlerini nasıl göğüsleyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunacak olan NATO Konseyinde devlet ve hükümet başkanları, "Atlantik İttifakı Deklarasyonu" belgesinin yanı sıra bir ortak bildiri ve bir "Afganistan Deklarasyonu" yayımlayacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk defa katılacağı zirve sırasında ittifakın Arnavutluk ve Hırvatistan'ın katılımıyla genişlemesi, Fransa'nın askeri kanada dönüşü, yeni NATO genel sekreterinin belirlenmesine ilişkin temaslar, terörizmle mücadele, Rusya ile ilişkiler, NATO-AB ilişkileri gibi konular resmi veya gayrı resmi gündemde yer bulacak.

Fransa'nın Strasbourg, Almanya'nın Kehl ve Baden-Baden kentlerinde yapılacak NATO zirvesi, yarın akşam devlet ve hükümet başkanlarının, dışişleri bakanlarının ve savunma bakanlarının ayrı ayrı buluşacakları çalışma yemekleriyle başlayacak.

Zirve, yarın yayımlanacak ortak bildiriyle sona erecek.

NATO zirvesi sırasında yapılması ve bir kısmı şiddetten yana olan onbinlerce kişinin katılması öngörülen karşı gösteriler ve protesto hareketleri nedeniyle, Fransa ve Almanya'da 15'er bin polis ve güvenlik uzmanı görevlendirildi, olağanüstü önlemler alındı.

Strasbourg'da yaklaşık 30 stratejik öneme sahip binanın çevresinin bariyerlerle kapatıldığı, bu binalar arasında kongre ve basın merkezleriyle Amerikan heyetinin kaldığı Hilton otelinin de bulunduğu kaydedildi.

Fransa, zirve dolayısıyla daha önce Schengen Anlaşması gereği Almanya sınırında kaldırdığı vize denetimlerini 20 Mart ile 5 Nisan arasında yeniden yürürlüğe koymuştu.

haberturk.com

2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Nato zırvesı bugün basladı
    Teşekkürler sayın yöneticim

Nato zırvesı bugün basladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. NATO Günü

NATO Günü

NATO Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Traty Organization olarak yazılan İngilizce aslındaki sözcüklerin kısaltılmış şeklidir. Uluslararasında sık kullanılan bu kısaltılmış biçim artık bir kısaltma olmaktan çıkmış, kendine özgün anlamı olan bir sözcük gibi kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası bir kuruluştur. Birleşmiş Milletler Örgütü'ne üye bazı uluslar...
  2. NATO pazarlığı Kouchner'i küstürdü

NATO pazarlığı Kouchner'i küstürdü

Fransa Dışişleri Bakanı, NATO zirvesinden sonra ''artık Türkiye'nin AB üyeliğine sıcak bakmadığını'' söyledi. RTL radyosunun sorularını yanıtlayan Bernard Kouchner, Türkiye'nin zirve sırasında Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO genel sekreterliği görevine getirilmesine karşı baskılarının ''kendisini çok şaşırttığını'' belirtti. ''Ben Türkiye'nin AB üyeliğinden yanaydım''...
  3. Nato Nedir?

Nato Nedir?

Nato Nedir? Arkadaşalr az önce aklıma takıldı acaba Nato Nedir bilen var mı
  4. NATO Ne Demektir ?

NATO Ne Demektir ?

Nato Nedir Nato Ne Demektir Nato'nun Anlamı Bir misafirimiz sorduğu üzerine açtığımız bu konuda NATO'nun açılımı ve özellikleri hakkında ki tüm bilgileri aşağıda ki makalede sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Traty Organization olarak yazılan İngilizce aslındaki sözcüklerin kısaltılmış şeklidir. Uluslararasında sık...
  5. hayattan nefret etmeye basladim

hayattan nefret etmeye basladim

arkadaslar bu sene lise 3 e gidiyorum ve bu sene baslayan bi korku olustu ben polis olmak istiyorum ve sinavi kazanmicam diye icimde sikinti var cunku matematik ve geometrim kotu ben de sikintayim napicam ya :(((

Sayfayı Paylaş