gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

nazım hikmet in atatürk e yazdığı mektup..

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

nazım hikmet ve atatürk atatürk ve nazım hikmet nazim ran nazim ataturk Türk Ordusunu "isyana teşvik" ettiğim iddiasıyla "onbeşyıl ağır hapis"cezası giydim.Şimdi de Türk Donanmasını "isyana"teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum.
    Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum

Askeri isyana teşvik etmedim.

Kör değilim ve senin yaptığın her ileri dev hamleyi anlayabilen bir kafam,yurdumu seven bir yüreğim var.

Yurdumun ve senin karşında alnım açıktır.

Yüksek askeri makamlar,devlet ve adalet,küçük, bürokrat gizli rejim düşmanlarınca aldatılıyorlar.

Deli,serseri,mürteci,satılmış,inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim.

Senin eserine ve sana,aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim.Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek
    hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim.

Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim.

Bağışla beni.Seni bir an kendimle meşgul ettimse,alnıma vurulmak istenen bu "inkılap askerini isyana teşvik" damgasını ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır.

Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin.

Kemalizm'den ve senden adalet istiyorum.

Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum.

Nazım HİKMET

*Nazım Hikmet bu mektubunu Dolmabahçe Sarayında yatan Atatürk'e postayla gönderebilmek için,annesinin ya da Piraye'nin gelmesini bekliyordu ki,
    *17 ağustos 1938 günüHaluk Şahsuvaroğlu, ona İstanbul'a gideceğini,kitap falan istiyorsa getirebileceğini,postaya atılacak mektubu varsa atabileceğini söylemiş.
    *Nazım Hikmet kendisini Erkin gemisinde kapatıldığı ayakyolundan kurtaran güverteye çıkıp hava almasını sağlayan Piraye'nin ailesi Altunizadeler'e komşu bir ailenin çocuğu olan bu genç subay'ın insanlığına güven duyuyordu.
    *Atatürk'e yazdığı mektubu postaya atıp atamayacağını sordu.Olumlu yanıt alınca içini okuyabilmesi için
    kapatmadığı zarfı ona verdi.
    *Haluk Şahsuvaroğlu tarihsel değeri olduğuna inandığı bu mektubu,bir kopyasını çıkardıktan sonra postaya attı.
    *General Ali Fuat Cebesoy'un(Nazım Hikmet'in dayısı) verdiği bilgiye göre, mektup,Dolmabahçe Sarayına gelmiş.Özel kalem de kayda geçmiş,Atatürk'ün yanına girip çıkabilenlerden İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'ya teslim edilmiş,ama hiçbir uygun zaman bulunarak Atatürk'e okunamamıştır.
    *General Ali Fuat Cebesoy ne zaman Atatürk'ün yanına yaklaşmak istemişse, Şükrü Kaya onu "-şimdi vakti değil","-bugün uygun olmaz","hastalığı ağırlaştı"gibi sözlerle engellemiş.kaynak.özgürdünya

2. efgh950

efgh950 Forum Okuru

3. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: 油3

Trabzondan bir motor açılıyor
    Sahilde kalabalık
    Motoru taşlıyorlar
    Son perdeye başlıyorlar
    Burjuva kemalin omuzuna binmiş
    Kemal kumandanın kordonuna
    Kumandan kahyanın cebine inmiş
    Kahya adamlarının donuna... uluyorlar
    Hav...Hav...Hak...tu..
    Yoldaş unutma bunu.
    Nazım hikmet
    Ant mecmuası sayı 95
    Yukarıdaki şiir nazım hikmet tarafından ATATÜRKE ve silah arkadaşlarına yazılmıştır
    yorum sizin....

4. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: nazım hikmet in atatürk e yazdığı mektup..

Paylasim icin cok tsk.

5. Monera

Monera Forum Okuru

paylaşım için saol

6. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

paylaşımınız için teşekkür ederiz

nazım hikmet in atatürk e yazdığı mektup.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup Devlet-i Osmaniye Telgraf ve Posta ve Telefon Nezâreti Mahreci: Samsun Numara: 1029 Târîh: 20/5/[13]35 Numara: 2 Beyoğlu Mutasarrıflık Dâiresi karşısında Sempatyan Apartmanı'nda Dâhiliye Nâzırı Ali Kemal Bey'[e] Dâhiliye Nezâreti 'ne Bugün öğleden evvel saat sekizde Samsun'a muvâsalat ve vazîfe-i...
  2. Aziz Nesin in Atatürk e hitabı..

Aziz Nesin in Atatürk e hitabı..

Aziz Nesin'in Atatürk'e Hitabı Atam, hala yasıyorsak: edepsizlik sayesinde! Altı oku soruyorsan, politika dehlizinde! Hele partin senden sonra, devrimlerin tavizinde! Vasfedeyim halimizi, kalemime ver izin de! Yobazlarla gericiler, onlar bizden daha zinde! 'Atam, Atam...' derler ama, bir adınız var sizin de... Halkçılıkla devletçilik: anlatamam, çok hazin de... Çoktan beri sahteciler, agır...
  3. Nazım Hikmet

Nazım Hikmet

Nâzım Hikmet 20 Kasım 1901'de Selanik'te doğdu (aile çevresinde 40 gün için bir yaş büyük görünmesin diye bu tarih 15 Ocak 1902 olarak anılmış, kendisi de bunu benimsemiştir), 3 Haziran 1963'te Moskova'da öldü. Baba tarafından dedesi Nâzım Paşa valiliklerde bulunmuş, özgürlükçü, şairliği olan bir kişiydi. Mevlevi tarikatındandı. Anayasacı Mithat Paşanın yakın arkadaşıydı. Babası Hikmet Bey...
  4. Nazım Hikmet in Atatürke yazdığı mektup

Nazım Hikmet in Atatürke yazdığı mektup

nazım hikmetin atatürke yazdığı mektup nazım hikmetin sözleri hikmet sözleri çocukların atatürke yazdığı mektuplar çocuklardan mektup Türk Ordusunu "isyana teşvik" ettiğim iddiasıyla "onbeşyıl ağır hapis"cezası giydim.Şimdi de Türk Donanmasını "isyana"teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum. Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum Askeri isyana teşvik...
  5. nazım hikmet aşk sözleri

nazım hikmet aşk sözleri

nazım hikmetin söylendiği ve kullandığı aşk sözlerini arıyorum varsa memnun olurum teşekkürler.

Sayfayı Paylaş